Al Diriyah
Pro League 2026/27
- Poäng
- 7
- Matcher
- 4
- V–O–F
- 2–1–1
- Mål
- 5–2
- Målskillnad
- +3
- Poäng/match
- 1.75
- Vinstprocent
- 50 %
Beräknad slutplacering
13:e
12,16förväntad placering
- 1:a—
- 2:a< 0,1 %
- 3:e< 0,1 %
- 4:e0,4 %
- 5:e1,3 %
- 6:e3,5 %
- 7:e5,2 %
- 8:e6,5 %
- 9:e7,5 %
- 10:e8,4 %
- 11:e9,0 %
- 12:e9,6 %
- 13:e9,9 %
- 14:e9,7 %
- 15:e9,4 %
- 16:e8,5 %
- 17:e6,8 %
- 18:e4,1 %
- Vinner ligan
- —
- Europaspel
- 10,4 %
- Nedflyttning
- 19,4 %
Byggd på 36 av säsongens 306 matcher, med lagens styrka räknad ur de fem föregående säsongerna och årets resultat. Laget saknar egen historik i ligan, så prognosen vilar på hur nykomlingar brukar gå. Lag som slutar på samma poäng delar placering: ligans skiljeregel går inte att fastställa ur tabellhistoriken, och en gissad ordning vore ett påstående. Modellen känner inte till skador, avstängningar eller övergångar.
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
2matcher
- 2
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 0
- Förlust
Höll varenda ledning
Lika i paus
1match
- 0
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 0
- Förlust
Låg under i paus
1match
- 0
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tog inga poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
1.75mål per match, båda lagens · 4 matcher
- 1.50
- Hemma
- 2.00
- Borta
- Över 1.5 mål2 av 450 %
- Över 2.5 mål1 av 425 %
- Över 3.5 mål0 av 40 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
2 mål i första halvlek, 3 i andra (60 % efter paus). Insläppta: 1 och 1 (50 % efter paus).
Bygger på 5 gjorda och 2 insläppta mål med minutangivelse.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- +0.39 (+28.6 %)
- I ligan
- 6 av 18
- Ligasnitt
- 1.44
- Skillnad
- -0.19 (-13.5 %)
- I ligan
- 8 av 18
- Ligasnitt
- 1.44
- Skillnad
- -0.94 (-65.4 %)
- I ligan
- 1 av 18
Stabilitet
- Ligasnitt
- 29.2 %
- Skillnad
- +20.8 % (+71.4 %)
- I ligan
- 1 av 18
- Ligasnitt
- 29.2 %
- Skillnad
- -4.2 % (-14.3 %)
- I ligan
- 4 av 18
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
0 direkt rött · 0 efter två gula
Straffar
Laget fick ingen straff under säsongen.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.42
- Skillnad
- -0.92 (-64.7 %)
- I ligan
- 12 av 18
- Ligasnitt
- 1.42
- Skillnad
- +1.58 (+111.8 %)
- I ligan
- 1 av 18
- Ligasnitt
- 0.00
- Skillnad
- -2.50
- Störst i ligan
- 18 av 18
Sviter
Ytterligheter
Formationer
Ingen formationsdata för säsongen.
Truppen
Målvakter1
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 4 | 270 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7.93 |
Försvarare7
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 4 | 270 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7.30 | |
| 4 | 212 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.63 | |
| 4 | 202 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.83 | |
| 2 | 180 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7.05 | |
| 3 | 98 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.90 | |
| 2 | 68 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.50 | |
| 0 | 58 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.60 |
Mittfältare6
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 4 | 270 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7.33 | |
| 4 | 206 | 0 | 1 | 0 | 0 | 7.30 | |
| 4 | 161 | 1 | 0 | 1 | 0 | 7.70 | |
| 2 | 149 | 1 | 0 | 0 | 0 | 7.10 | |
| 2 | 63 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7.30 | |
| 1 | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.30 |
Anfallare6
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2 | 180 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7.05 | |
| 2 | 179 | 2 | 0 | 0 | 0 | 7.70 | |
| 3 | 171 | 0 | 3 | 0 | 0 | 7.45 | |
| 4 | 122 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.70 | |
| 2 | 89 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.30 | |
| 0 | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7.13 |
4 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.