Motherwell
Premiership 2024/25 · Fir Park · Grundad 1886
- Poäng
- 39
- Matcher
- 33
- V–O–F
- 11–6–16
- Mål
- 37–56
- Målskillnad
- -19
- Poäng/match
- 1.18
- Vinstprocent
- 33 %
- S. Kettlewelltill 1 jan
- S. Frail1 feb–1 feb
- M. Wimmerfrån 1 feb
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per match, placerad på speldagen. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den dagen, så sista punkten är säsongens snitt.
Anfall och försvar
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
24 mål i första halvlek, 17 i andra (39 % efter paus). Insläppta: 29 och 34 (52 % efter paus).
Bygger på 44 gjorda och 65 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 46 gjorda och 63 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.39
- Skillnad
- -0.10 (-7.4 %)
- I ligan
- 8 av 12
- Ligasnitt
- 1.48
- Skillnad
- -0.27 (-18.3 %)
- I ligan
- 8 av 12
- Ligasnitt
- 1.48
- Skillnad
- +0.17 (+11.8 %)
- I ligan
- 8 av 12
Stabilitet
- Ligasnitt
- 25.4 %
- Skillnad
- -9.6 % (-37.7 %)
- I ligan
- 11 av 12
- Ligasnitt
- 25.3 %
- Skillnad
- +6.3 % (+24.9 %)
- I ligan
- 9 av 12
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 6 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
2av 2100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.63
- Skillnad
- -0.02 (-1.0 %)
- I ligan
- 6 av 12
- Ligasnitt
- 1.16
- Skillnad
- -0.16 (-13.7 %)
- I ligan
- 8 av 12
- Ligasnitt
- 0.47
- Skillnad
- +0.14 (+30.5 %)
- Störst i ligan
- 5 av 12
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 3-4-2-112 matcher 32 %
- 3-5-27 matcher 18 %
- 3-4-1-26 matcher 16 %
- 3-4-33 matcher 8 %
- 3-5-1-12 matcher 5 %
- 4-2-3-12 matcher 5 %
- 4-4-1-12 matcher 5 %
- 5-3-22 matcher 5 %
- 3-1-4-21 match 3 %
- 5-4-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
A. Oxborough26 år | 31 | 2250 | 0 | 0 | 0 | — | 7.09 |
E. Balcombe24 år | 12 | 1080 | 0 | 1 | 0 | 0 | 7.16 |
A. Mair23 år | 1 | 90 | 0 | 0 | 0 | — | 6.30 |
Försvarare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
D. Casey26 år | 33 | 2783 | 3 | 2 | 4 | 2 | 7.03 |
L. Gordon28 år | 28 | 2317 | 1 | 1 | 3 | — | 6.93 |
S. O'Donnell32 år | 33 | 2260 | 1 | 1 | 7 | — | 6.81 |
E. Wilson19 år | 37 | 2199 | 1 | 0 | 3 | — | 6.70 |
| 25 | 1758 | 0 | 0 | 4 | — | 6.91 | |
K. Balmer23 år | 33 | 1404 | 0 | 1 | 3 | — | 6.73 |
| 21 | 1190 | 0 | 2 | 1 | 0 | 6.73 | |
D. Thompson24 år | 15 | 1007 | 0 | 2 | 2 | 0 | 6.61 |
S. Blaney25 år | 11 | 909 | 0 | 0 | 3 | 0 | 6.58 |
S. Seddon26 år | 14 | 909 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.94 |
P. McGinn33 år | 12 | 625 | 1 | 0 | 1 | — | 6.75 |
J. Koutroumbis26 år | 22 | 453 | 0 | 0 | 0 | — | 6.64 |
Mittfältare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
L. Miller17 år | 32 | 2803 | 2 | 8 | 5 | 0 | 7.28 |
A. Halliday32 år | 38 | 2650 | 3 | 2 | 8 | 0 | 6.84 |
T. Sparrow21 år | 34 | 1894 | 6 | 1 | 6 | — | 6.76 |
D. Zdravkovski26 år | 25 | 1174 | 0 | 0 | 3 | 0 | 6.55 |
C. Slattery25 år | 16 | 1035 | 6 | 1 | 4 | — | 7.09 |
H. Paton26 år | 25 | 934 | 0 | 3 | 3 | — | 6.67 |
Kai Andrews17 år | 11 | 478 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.50 |
R. Callachan30 år | 1 | 17 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.20 |
D. Wells18 år | 1 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.30 |
Anfallare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
T. Watt30 år | 28 | 1620 | 1 | 2 | 3 | 0 | 6.81 |
| 34 | 1599 | 6 | 3 | 4 | — | 6.81 | |
A. Stamatelopoulos25 år | 16 | 893 | 5 | 1 | 3 | — | 6.97 |
L. Armstrong28 år | 14 | 716 | 4 | 0 | 1 | 0 | 6.83 |
E. Moses27 år | 27 | 643 | 3 | 1 | 0 | 0 | 6.67 |
Z. Robinson22 år | 13 | 581 | 1 | 0 | 1 | — | 6.60 |
Jair Tavares23 år | 9 | 275 | 0 | — | 0 | 0 | — |
J. Vale23 år | 6 | 255 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6.57 |
S. Nicholson29 år | 12 | 252 | 0 | 0 | 1 | — | 6.60 |
L. Plange21 år | 4 | 125 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.50 |
William Dickson19 år | 7 | 125 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.38 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 1 av 54 rader är märkta.
19 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.