FootSam
FOOTBALL DATA

Växjö Norra

Division 2 - Södra Götaland 2026 · Åbo Idrottsplats

7i tabellen
Poäng
29
Matcher
19
V–O–F
8–5–6
Mål
26–28
Målskillnad
-2
Poäng/match
1.53
Vinstprocent
42 %
FormVVVOVO
Hemma
Poäng/match
1.89
V–O–F
5–2–2
Mål
15–7
Borta
Poäng/match
1.20
V–O–F
3–3–4
Mål
11–21
Placering under säsongen
Högsta
1
Lägsta
8
Räknad ur matchresultaten.
Tränare

Beräknad slutplacering

5:e

5,65förväntad placering

  • 1:a< 0,1 %
  • 2:a0,4 %
  • 3:e3,6 %
  • 4:e20,6 %
  • 5:e25,6 %
  • 6:e21,7 %
  • 7:e16,3 %
  • 8:e8,2 %
  • 9:e2,8 %
  • 10:e0,7 %
  • 11:e0,1 %
  • 12:e< 0,1 %
  • 13:e
  • 14:e
Vinner ligan
< 0,1 %

Byggd på 133 av säsongens 182 matcher, med lagens styrka räknad ur de fem föregående säsongerna och årets resultat. Lag som slutar på samma poäng delar placering: ligans skiljeregel går inte att fastställa ur tabellhistoriken, och en gissad ordning vore ett påstående. Modellen känner inte till skador, avstängningar eller övergångar.

Säsongens berättelse

Poängsnitt över säsongen

29 poäng på 19 matcher1.53 poäng per match
0123VVVOVOOVVFOOFFFFVFV12345678910111213141516171819

En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.

Tabellplacering omgång för omgång

Slutade som 7:a av 14Högsta placering 1, lägsta 8
124681012146:a7:aVVVOVOOVVFOOFFFFVFV12345678910111213141516171819

Anfall och försvar

Målrika eller målsnåla matcher

2.84mål per match, båda lagens · 19 matcher

2.44
Hemma
3.20
Borta
  • Över 1.5 mål17 av 1989 %
  • Över 2.5 mål11 av 1958 %
  • Över 3.5 mål6 av 1932 %

När mål faller

GjordaInsläpptaLigan460–1517 %22 %13 %2516–308 %19 %16 %3431–4513 %15 %14 %6346–6025 %11 %16 %1261–754 %7 %17 %7776–9029 %26 %23 %191–1054 %0 %106–1200 %

Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.

9 mål i första halvlek, 14 i andra (58 % efter paus). Insläppta: 15 och 12 (44 % efter paus).

Bygger på 24 gjorda och 27 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 26 gjorda och 28 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.

Mot ligan

Poäng per match
1.53
Ligasnitt
1.40
Skillnad
+0.12 (+8.8 %)
I ligan
6 av 14
Gjorda mål per match
1.37
Ligasnitt
1.65
Skillnad
-0.29 (-17.3 %)
I ligan
9 av 14
Insläppta mål per match
1.47
Ligasnitt
1.65
Skillnad
-0.18 (-10.9 %)
I ligan
4 av 14

Stabilitet

Hållna nollor
26.3 %
Ligasnitt
19.5 %
Skillnad
+6.8 % (+34.6 %)
I ligan
3 av 14
Matcher utan mål
26.3 %
Ligasnitt
19.5 %
Skillnad
+6.8 % (+34.6 %)
I ligan
12 av 14

Hemmaplan, sviter och spelstil

Hemma mot borta

Poäng per hemmamatch
1.89
Ligasnitt
1.62
Skillnad
+0.27 (+16.5 %)
I ligan
6 av 14
Poäng per bortamatch
1.20
Ligasnitt
1.18
Skillnad
+0.02 (+1.5 %)
I ligan
6 av 14
Hemmafördel
0.69
Ligasnitt
0.44
Skillnad
+0.25 (+56.7 %)
Störst i ligan
5 av 14

Sviter

Längsta vinstsvit
3 matcher
Slutade i omgång 3
Längsta obesegrade svit
9 matcher
Slutade i omgång 9
Längsta förlustsvit
3 matcher
Slutade i omgång 15

Ytterligheter

Största segrarna
40Karlskronahemma · 2026-04-25
30Österlenhemma · 2026-08-30
20Staffanstorp Unitedhemma · 2026-08-16
Värsta förlusterna
05Karlskronaborta · 2026-08-22
04IFK Trelleborgborta · 2026-08-09
13Bergaborta · 2026-06-26

Formationer

Ingen formationsdata för säsongen.

Truppen

Vi saknar spelardata för den här säsongen.