Santiago Wanderers
Primera División 2021 · Estadio Bicentenario Lucio Fariña · Grundad 1892
- Poäng
- 21
- Matcher
- 32
- V–O–F
- 5–6–21
- Mål
- 24–54
- Målskillnad
- -30
- Poäng/match
- 0.66
- Vinstprocent
- 16 %
- R. Fuentestill 1 maj
- V. Rivero1 maj–1 jun
- M. Villarroel1 jun–1 jul
- E. Astorga1 jul–1 nov
- D. Soracefrån 1 nov
- J. Garcésfrån 1 nov
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
3matcher
- 2
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 0
- Förlust
Tappade 2 poäng av 9
Lika i paus
17matcher
- 2
- Vann
- 4
- Oavgjort
- 11
- Förlust
Låg under i paus
12matcher
- 1
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 10
- Förlust
Räddade 4 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.44mål per match, båda lagens · 32 matcher
- 2.81
- Hemma
- 2.06
- Borta
- Över 1.5 mål22 av 3269 %
- Över 2.5 mål18 av 3256 %
- Över 3.5 mål6 av 3219 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
14 mål i första halvlek, 9 i andra (38 % efter paus). Insläppta: 24 och 28 (52 % efter paus).
Bygger på 24 gjorda och 54 insläppta mål med minutangivelse.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.37
- Skillnad
- -0.71 (-52.0 %)
- I ligan
- 17 av 17
- Ligasnitt
- 1.26
- Skillnad
- -0.51 (-40.3 %)
- I ligan
- 17 av 17
- Ligasnitt
- 1.26
- Skillnad
- +0.43 (+34.4 %)
- I ligan
- 17 av 17
Stabilitet
- Ligasnitt
- 28.7 %
- Skillnad
- -19.3 % (-67.3 %)
- I ligan
- 16 av 17
- Ligasnitt
- 28.7 %
- Skillnad
- +18.2 % (+63.5 %)
- I ligan
- 17 av 17
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
4 direkt rött · 3 efter två gula
Straffar
2av 2100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.54
- Skillnad
- -0.72 (-47.1 %)
- I ligan
- 17 av 17
- Ligasnitt
- 1.19
- Skillnad
- -0.69 (-58.2 %)
- I ligan
- 17 av 17
- Ligasnitt
- 0.34
- Skillnad
- -0.03 (-8.6 %)
- Störst i ligan
- 9 av 17
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-19 matcher 28 %
- 3-4-1-25 matcher 16 %
- 3-5-25 matcher 16 %
- 4-3-34 matcher 13 %
- 4-4-23 matcher 9 %
- 4-5-12 matcher 6 %
- 3-4-2-11 match 3 %
- 3-4-31 match 3 %
- 4-1-4-11 match 3 %
- 5-3-21 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
M. Viana31 år | 28 | 2520 | 0 | — | 3 | 0 | 6.58 |
C. Fuentes21 år | 4 | 360 | 0 | — | 4 | 0 | 7.15 |
Försvarare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
L. García25 år | 30 | 2651 | 2 | — | 3 | 1 | 6.93 |
F. Alvarado22 år | 24 | 1705 | 1 | 2 | 5 | 0 | 6.53 |
J. Aja27 år | 20 | 1650 | 2 | — | 7 | 0 | 6.83 |
D. Gónzalez19 år | 16 | 1440 | 1 | 1 | 7 | 0 | 6.77 |
F. Kidd23 år | 23 | 1298 | 1 | 2 | 7 | 0 | 6.63 |
V. Espinoza22 år | 16 | 1264 | 1 | — | 3 | 1 | 6.57 |
F. Alarcón31 år | 16 | 1215 | 0 | — | 7 | 1 | 6.73 |
V. Retamal23 år | 8 | 614 | 0 | — | 2 | 0 | 6.51 |
R. Reinoso18 år | 2 | 136 | 0 | — | 1 | 0 | 6.95 |
Mittfältare17
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
M. Villarroel19 år | 25 | 2033 | 0 | — | 5 | 1 | 6.75 |
M. Marín21 år | 30 | 2014 | 3 | 5 | 5 | 1 | 6.97 |
A. Jara20 år | 29 | 1278 | 2 | 1 | 0 | 1 | 6.50 |
M. Medel31 år | 15 | 974 | 1 | — | 1 | 0 | 6.86 |
D. Arce29 år | 10 | 728 | 2 | 1 | 1 | 0 | 7.02 |
J. Pereyra26 år | 9 | 419 | 0 | — | 2 | 0 | 6.81 |
B. Bustamante26 år | 15 | 399 | 0 | — | 1 | 0 | 6.61 |
J. León20 år | 9 | 366 | 0 | — | 1 | 0 | 6.67 |
E. Navarrete19 år | 3 | 142 | 0 | — | 0 | 0 | 6.10 |
P. Guajardo17 år | 6 | 141 | 0 | — | 0 | 0 | 6.50 |
A. Herrera20 år | 5 | 100 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.58 |
F. Cubillos19 år | 1 | 69 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
Nicolás Torres19 år | 1 | 44 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
D. Plaza20 år | 2 | 23 | 0 | — | 1 | 0 | 6.30 |
R. Parra18 år | 1 | 9 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
B. Álvarez18 år | 1 | 3 | 0 | — | 1 | 0 | 6.20 |
Y. Cartagena18 år | 2 | 3 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
Anfallare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
J. Soto26 år | 19 | 1519 | 1 | — | 4 | 0 | 6.39 |
N. Canelón29 år | 22 | 1350 | 0 | — | 5 | 0 | 6.36 |
S. Ubilla30 år | 15 | 1159 | 1 | — | 4 | 0 | 6.73 |
R. Fernández30 år | 11 | 968 | 3 | 1 | 0 | 1 | 7.11 |
M. Cabrera24 år | 12 | 833 | 0 | — | 2 | 0 | 6.67 |
G. Rojas22 år | 19 | 684 | 1 | — | 1 | 0 | 6.65 |
D. Vallejos31 år | 15 | 633 | 1 | — | 2 | 0 | 6.58 |
W. Gama20 år | 12 | 387 | 1 | 1 | 1 | 0 | 6.53 |
L. Cepeda18 år | 6 | 224 | 0 | — | 0 | 0 | 6.57 |
A. Valencia20 år | 5 | 177 | 0 | — | 0 | 0 | 6.64 |
K. Sepúlveda19 år | 3 | 27 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
2 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.