Coquimbo Unido
Primera División 2024 · Francisco Sánchez Rumoroso · Grundad 1957
- Poäng
- 45
- Matcher
- 30
- V–O–F
- 12–9–9
- Mål
- 37–34
- Målskillnad
- +3
- Poäng/match
- 1.50
- Vinstprocent
- 40 %
- F. Díaztill 1 okt
- E. Gonzálezfrån 1 okt
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
7matcher
- 6
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 0
- Förlust
Tappade 2 poäng av 21
Lika i paus
17matcher
- 6
- Vann
- 6
- Oavgjort
- 5
- Förlust
Låg under i paus
6matcher
- 0
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 4
- Förlust
Räddade 2 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.37mål per match, båda lagens · 30 matcher
- 2.13
- Hemma
- 2.60
- Borta
- Över 1.5 mål21 av 3070 %
- Över 2.5 mål13 av 3043 %
- Över 3.5 mål7 av 3023 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
14 mål i första halvlek, 18 i andra (50 % efter paus). Insläppta: 11 och 21 (60 % efter paus).
Bygger på 36 gjorda och 35 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 37 gjorda och 34 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.39
- Skillnad
- +0.11 (+7.8 %)
- I ligan
- 6 av 16
- Ligasnitt
- 1.38
- Skillnad
- -0.15 (-10.8 %)
- I ligan
- 11 av 16
- Ligasnitt
- 1.38
- Skillnad
- -0.25 (-18.1 %)
- I ligan
- 4 av 16
Stabilitet
- Ligasnitt
- 27.7 %
- Skillnad
- +2.3 % (+8.3 %)
- I ligan
- 6 av 16
- Ligasnitt
- 27.7 %
- Skillnad
- +5.6 % (+20.3 %)
- I ligan
- 11 av 16
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 5 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
Laget fick ingen straff under säsongen.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.59
- Skillnad
- +0.21 (+13.1 %)
- I ligan
- 4 av 16
- Ligasnitt
- 1.19
- Skillnad
- +0.01 (+0.7 %)
- I ligan
- 6 av 16
- Ligasnitt
- 0.40
- Skillnad
- +0.20 (+50.0 %)
- Störst i ligan
- 6 av 16
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-4-213 matcher 43 %
- 4-3-310 matcher 33 %
- 4-2-3-16 matcher 20 %
- 4-4-1-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
D. Sánchez36 år | 28 | 2295 | — | 0 | 8 | — | 6.81 |
M. Pinto40 år | 4 | 360 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.95 |
Försvarare8
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
D. Escobar23 år | 28 | 2316 | — | 4 | 4 | — | 6.93 |
S. Cabrera25 år | 27 | 1884 | 2 | 6 | 5 | 0 | 6.95 |
M. Fernández35 år | 22 | 1880 | 0 | 0 | 6 | 1 | 6.94 |
B. Cabrera26 år | 21 | 1425 | 3 | 0 | 5 | — | 6.74 |
S. Sánchez28 år | 16 | 1392 | 1 | 0 | 2 | — | 6.74 |
J. Cornejo33 år | 28 | 1207 | — | 3 | 3 | — | 6.84 |
E. Hernández24 år | 20 | 932 | 1 | 0 | 4 | — | 6.85 |
F. Salinas24 år | 3 | 95 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.77 |
Mittfältare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
D. Glaby27 år | 27 | 2335 | 2 | 2 | 7 | 1 | 6.89 |
B. Chandía21 år | 30 | 1752 | 2 | 2 | 3 | — | 6.65 |
A. Camargo34 år | 29 | 1723 | — | 1 | 6 | — | 6.76 |
S. Galani26 år | 23 | 1478 | 0 | 0 | 8 | 0 | 6.76 |
L. Cabral28 år | 14 | 1195 | 3 | 2 | 1 | — | 7.34 |
J. Vázquez29 år | 11 | 451 | — | 1 | 0 | — | 6.67 |
| 9 | 288 | 2 | 0 | 2 | 0 | 6.84 | |
Nicolas Julio17 år | 1 | 46 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.70 |
I. Jara27 år | 1 | 15 | — | — | 0 | — | 6.70 |
D. Plaza22 år | 5 | 13 | — | — | 0 | — | 6.30 |
Anfallare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
C. Barrera25 år | 26 | 1540 | 2 | 1 | 4 | 0 | 6.70 |
A. Chávez32 år | 20 | 1313 | 4 | 1 | 4 | 1 | 6.97 |
A. Azócar23 år | 30 | 1226 | 3 | 2 | 4 | — | 6.78 |
Martín Barraza17 år | 19 | 845 | 3 | 0 | 3 | — | 6.65 |
N. Johansen25 år | 15 | 672 | 4 | 0 | 3 | — | 7.06 |
J. Bauman32 år | 11 | 509 | 2 | 0 | 0 | 0 | 6.67 |
M. Alvarado20 år | 5 | 302 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6.74 |
Benjamin Mosquera20 år | 2 | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.30 |
Enzo Mettifogo17 år | 2 | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.20 |
D. Pereira16 år | 1 | 8 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 1 av 49 rader är märkta.
19 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.