Coquimbo Unido
Primera División 2023 · Francisco Sánchez Rumoroso · Grundad 1957
- Poäng
- 47
- Matcher
- 30
- V–O–F
- 14–5–11
- Mål
- 43–42
- Målskillnad
- +1
- Poäng/match
- 1.57
- Vinstprocent
- 47 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Anfall och försvar
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
15 mål i första halvlek, 25 i andra (54 % efter paus). Insläppta: 20 och 16 (41 % efter paus).
Bygger på 46 gjorda och 39 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 45 gjorda och 40 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.38
- Skillnad
- +0.29 (+21.0 %)
- I ligan
- 4 av 16
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- +0.14 (+10.1 %)
- I ligan
- 5 av 16
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- -0.03 (-2.1 %)
- I ligan
- 7 av 16
Stabilitet
- Ligasnitt
- 22.7 %
- Skillnad
- -9.4 % (-41.3 %)
- I ligan
- 14 av 16
- Ligasnitt
- 22.7 %
- Skillnad
- -6.0 % (-26.6 %)
- I ligan
- 3 av 16
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 4 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
5av 5100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.47
- Skillnad
- +0.46 (+31.4 %)
- I ligan
- 3 av 16
- Ligasnitt
- 1.28
- Skillnad
- +0.12 (+9.1 %)
- I ligan
- 7 av 16
- Ligasnitt
- 0.19
- Skillnad
- +0.35 (+184.4 %)
- Störst i ligan
- 4 av 16
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-114 matcher 47 %
- 4-4-211 matcher 37 %
- 4-3-34 matcher 13 %
- 4-3-1-21 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
D. Sánchez35 år | 29 | 2610 | — | — | 7 | — | 6.79 |
M. Pinto39 år | 1 | 90 | 0 | — | 2 | 0 | 6.70 |
Försvarare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
J. Cornejo32 år | 29 | 2609 | — | 7 | 7 | — | 7.02 |
D. Escobar22 år | 27 | 2245 | — | 1 | 3 | — | 6.61 |
S. Sánchez27 år | 28 | 2156 | 2 | — | 7 | — | 6.98 |
D. Carrasco27 år | 20 | 1742 | 1 | — | 4 | 0 | 6.66 |
S. Cardozo27 år | 11 | 978 | 0 | — | 2 | 1 | 6.66 |
B. Cabrera25 år | 6 | 480 | 1 | — | 1 | — | 6.95 |
F. Yáñez18 år | 5 | 197 | 0 | — | 1 | 0 | 6.42 |
L. Béjar19 år | 6 | 142 | — | — | 0 | — | 6.33 |
G. Jara37 år | 3 | 47 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
Mittfältare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
S. Galani25 år | 29 | 2351 | 0 | — | 4 | 0 | 6.78 |
D. Glaby26 år | 26 | 2269 | 1 | 1 | 10 | 1 | 6.72 |
L. Cabral27 år | 29 | 2135 | 5 | 4 | 1 | — | 6.78 |
B. Chandía20 år | 25 | 1569 | 3 | 2 | 3 | — | 6.70 |
M. Palavecino24 år | 18 | 726 | 1 | 1 | 2 | 0 | 6.84 |
N. Rivera24 år | 30 | 453 | 2 | 1 | 2 | — | 6.58 |
I. Mesina22 år | 5 | 401 | 0 | — | 1 | 0 | 6.64 |
F. Carmona28 år | 14 | 334 | 1 | 1 | 2 | 0 | 6.62 |
L. Pavez34 år | 13 | 307 | 0 | — | 1 | 0 | 6.57 |
| 7 | 190 | 2 | — | 1 | 0 | 6.95 | |
D. Orellana21 år | 1 | 68 | 0 | — | 0 | 0 | 7.30 |
J. Bravo21 år | 3 | 21 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
Anfallare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
R. Holgado27 år | 27 | 2367 | 16 | 3 | 4 | 0 | 7.24 |
R. Farfán31 år | 27 | 2130 | 4 | 3 | 6 | 0 | 6.83 |
| 25 | 2080 | 10 | 2 | 8 | — | 6.92 | |
J. Parraguez33 år | 18 | 773 | 4 | 5 | 1 | — | 6.83 |
C. Barrera24 år | 6 | 166 | 1 | 1 | 1 | 0 | 6.72 |
C. Aravena24 år | 4 | 83 | 0 | — | 1 | 0 | 6.78 |
W. Cid25 år | 1 | 46 | 0 | — | 0 | 0 | 6.90 |
C. Huanca21 år | 5 | 33 | 0 | — | 0 | 0 | 6.47 |
F. Barrientos25 år | 1 | 11 | — | — | 1 | — | 6.90 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 2 av 48 rader är märkta.
16 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.