A. Italiano
Primera División 2024 · Estadio Bicentenario de La Florida · Grundad 1910
- Poäng
- 34
- Matcher
- 30
- V–O–F
- 10–4–16
- Mål
- 36–39
- Målskillnad
- -3
- Poäng/match
- 1.13
- Vinstprocent
- 33 %
- L. Marcogiuseppe
- W. Ervititill 1 mar
- F. Arrué1 mar–1 jul
- J. Riberafrån 1 jul
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
11matcher
- 7
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 3
- Förlust
Tappade 11 poäng av 33
Lika i paus
14matcher
- 3
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 8
- Förlust
Låg under i paus
5matcher
- 0
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 5
- Förlust
Tog inga poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.50mål per match, båda lagens · 30 matcher
- 2.67
- Hemma
- 2.33
- Borta
- Över 1.5 mål22 av 3073 %
- Över 2.5 mål15 av 3050 %
- Över 3.5 mål5 av 3017 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
18 mål i första halvlek, 14 i andra (38 % efter paus). Insläppta: 10 och 23 (61 % efter paus).
Bygger på 37 gjorda och 38 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 36 gjorda och 39 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.39
- Skillnad
- -0.26 (-18.6 %)
- I ligan
- 10 av 16
- Ligasnitt
- 1.38
- Skillnad
- -0.18 (-13.3 %)
- I ligan
- 12 av 16
- Ligasnitt
- 1.38
- Skillnad
- -0.08 (-6.0 %)
- I ligan
- 7 av 16
Stabilitet
- Ligasnitt
- 27.7 %
- Skillnad
- -1.0 % (-3.8 %)
- I ligan
- 7 av 16
- Ligasnitt
- 27.7 %
- Skillnad
- +2.3 % (+8.3 %)
- I ligan
- 9 av 16
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 11 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
6av 6100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.59
- Skillnad
- -0.46 (-28.8 %)
- I ligan
- 14 av 16
- Ligasnitt
- 1.19
- Skillnad
- -0.06 (-4.9 %)
- I ligan
- 9 av 16
- Ligasnitt
- 0.40
- Skillnad
- -0.40 (-100.0 %)
- Störst i ligan
- 12 av 16
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-4-211 matcher 37 %
- 4-3-310 matcher 33 %
- 3-5-23 matcher 10 %
- 3-4-32 matcher 7 %
- 4-2-3-12 matcher 7 %
- 3-4-2-11 match 3 %
- 4-4-1-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
T. Ahumada22 år | 15 | 1260 | — | 0 | 2 | — | 6.90 |
Ó. Ustari37 år | 14 | 1145 | — | 0 | 1 | — | 7.08 |
G. Collao26 år | 17 | 205 | — | — | 0 | — | 7.07 |
Försvarare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
J. Espejo23 år | 29 | 2529 | 2 | 1 | 5 | — | 6.91 |
E. Ferrario23 år | 25 | 2244 | 1 | 0 | 7 | — | 6.79 |
N. Fernández24 år | 25 | 2201 | — | 2 | 3 | — | 6.79 |
G. Ortiz31 år | 24 | 2071 | 0 | 0 | 8 | 2 | 6.70 |
F. Torres34 år | 21 | 1830 | 1 | 0 | 5 | — | 6.91 |
G. Guiffrey26 år | 23 | 1502 | — | 1 | 2 | — | 6.84 |
C. Muñoz24 år | 15 | 1043 | 0 | 1 | 3 | 1 | 6.69 |
D. Piña22 år | 8 | 405 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.78 |
D. Monreal21 år | 5 | 61 | — | 0 | 0 | — | 6.20 |
Mittfältare14
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
M. Collao25 år | 26 | 2094 | 1 | 2 | 7 | — | 6.96 |
R. Cecchini27 år | 25 | 2043 | 1 | 1 | 7 | — | 6.90 |
| 23 | 1864 | 9 | 5 | 3 | — | 7.64 | |
A. Riep20 år | 27 | 1383 | 4 | 3 | 3 | 0 | 6.93 |
G. Ríos25 år | 15 | 1178 | 5 | 2 | 0 | 0 | 7.14 |
G. Álvarez27 år | 17 | 1115 | 3 | 2 | 0 | 1 | 6.81 |
O. Rojas23 år | 24 | 1051 | 0 | 1 | 4 | 0 | 6.75 |
S. Dittborn31 år | 25 | 854 | 2 | 2 | 7 | 0 | 6.87 |
P. Guajardo20 år | 26 | 775 | — | 0 | 0 | — | 6.63 |
G. Gil Romero30 år | 8 | 589 | — | 0 | 3 | — | 6.79 |
C. Villanueva38 år | 13 | 335 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.85 |
N. Aedo22 år | 5 | 78 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.66 |
M. Sandoval16 år | 2 | 12 | — | 0 | 0 | — | 6.20 |
L. Carreño20 år | 1 | 3 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
Anfallare7
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
I. Jeraldino28 år | 29 | 2135 | 12 | 2 | 5 | 0 | 7.14 |
N. Orellana28 år | 16 | 1090 | 2 | 0 | 7 | 1 | 6.69 |
L. Palacios28 år | 19 | 883 | 2 | 3 | 2 | 0 | 6.81 |
L. Arriagada21 år | 13 | 524 | 2 | 0 | 0 | — | 6.82 |
T. Rodríguez27 år | 11 | 434 | — | 1 | 2 | — | 6.64 |
J. Quiñones21 år | 2 | 42 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
N. Bazán24 år | 2 | 38 | — | 0 | 0 | — | 6.30 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 1 av 51 rader är märkta.
18 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.