Colo Colo
Primera División 2023 · Estadio Monumental David Arellano · Grundad 1925
- Poäng
- 54
- Matcher
- 30
- V–O–F
- 15–9–6
- Mål
- 45–29
- Målskillnad
- +16
- Poäng/match
- 1.80
- Vinstprocent
- 50 %
- A. Sal
- G. Jara
- G. Quinterostill 1 dec
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
10matcher
- 7
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 7 poäng av 30
Lika i paus
16matcher
- 7
- Vann
- 7
- Oavgjort
- 2
- Förlust
Låg under i paus
4matcher
- 1
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 3
- Förlust
Räddade 3 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.47mål per match, båda lagens · 30 matcher
- 2.60
- Hemma
- 2.33
- Borta
- Över 1.5 mål20 av 3067 %
- Över 2.5 mål12 av 3040 %
- Över 3.5 mål8 av 3027 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
17 mål i första halvlek, 21 i andra (49 % efter paus). Insläppta: 12 och 18 (58 % efter paus).
Bygger på 43 gjorda och 31 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 45 gjorda och 29 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.38
- Skillnad
- +0.42 (+30.7 %)
- I ligan
- 2 av 16
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- +0.14 (+10.1 %)
- I ligan
- 5 av 16
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- -0.40 (-29.1 %)
- I ligan
- 1 av 16
Stabilitet
- Ligasnitt
- 22.7 %
- Skillnad
- +17.3 % (+76.1 %)
- I ligan
- 1 av 16
- Ligasnitt
- 22.7 %
- Skillnad
- +0.6 % (+2.8 %)
- I ligan
- 9 av 16
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 6 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
5av 5100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.47
- Skillnad
- +0.53 (+36.0 %)
- I ligan
- 2 av 16
- Ligasnitt
- 1.28
- Skillnad
- +0.32 (+24.7 %)
- I ligan
- 2 av 16
- Ligasnitt
- 0.19
- Skillnad
- +0.21 (+113.3 %)
- Störst i ligan
- 6 av 16
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-3-317 matcher 57 %
- 3-4-1-26 matcher 20 %
- 4-2-3-16 matcher 20 %
- 3-5-21 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
B. Cortés27 år | 29 | 1816 | — | — | 0 | — | 6.78 |
F. De Paul31 år | 30 | 880 | — | — | 1 | — | 6.87 |
Försvarare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
M. Falcón25 år | 21 | 1823 | 0 | 1 | 7 | 3 | 6.69 |
R. González32 år | 22 | 1800 | 0 | — | 5 | 0 | 6.86 |
É. Wiemberg28 år | 20 | 1543 | 2 | 1 | 1 | 0 | 6.88 |
C. Riquelme19 år | 25 | 1391 | 1 | — | 7 | — | 6.54 |
A. Saldivia20 år | 17 | 1292 | 0 | — | 1 | 0 | 6.99 |
D. Gutiérrez19 år | 19 | 751 | — | — | 1 | — | 6.61 |
J. Rojas20 år | 14 | 675 | — | — | 3 | — | 6.80 |
B. Gutiérrez20 år | 10 | 632 | 0 | 2 | 1 | 1 | 6.56 |
Ó. Opazo32 år | 10 | 599 | 1 | 1 | 3 | 0 | 6.80 |
M. de los Santos30 år | 6 | 371 | 0 | — | 1 | 0 | 6.94 |
E. Amor27 år | 2 | 90 | — | — | 0 | — | 7.20 |
P. Navarro21 år | 7 | 53 | — | — | 1 | — | 6.12 |
Mittfältare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
E. Pavez32 år | 26 | 2313 | 1 | — | 9 | 1 | 6.96 |
| 27 | 2061 | — | — | 6 | — | 6.82 | |
C. Fuentes29 år | 25 | 1965 | 2 | — | 4 | 0 | 6.86 |
V. Pizarro20 år | 26 | 1541 | 2 | — | 2 | — | 6.82 |
A. Bouzat28 år | 24 | 1286 | 0 | 1 | 3 | 0 | 6.78 |
J. Thompson18 år | 15 | 765 | 3 | 2 | 0 | 0 | 6.72 |
P. Parra28 år | 8 | 490 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6.94 |
B. Soto21 år | 23 | 329 | — | — | 2 | — | 6.72 |
L. Soto19 år | 8 | 21 | — | — | 0 | — | 6.20 |
Anfallare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 26 | 1810 | 1 | 9 | 8 | — | 6.81 | |
L. Gil31 år | 22 | 1615 | 3 | 4 | 4 | 1 | 7.16 |
C. Palacios22 år | 23 | 1602 | 7 | 3 | 3 | 1 | 7.24 |
D. Pizarro17 år | 22 | 1508 | 6 | 4 | 4 | 0 | 6.80 |
M. Bolados26 år | 26 | 1378 | 3 | 6 | 2 | 0 | 6.81 |
L. Benegas34 år | 25 | 1095 | 6 | 1 | 3 | 0 | 6.78 |
F. Castillo30 år | 13 | 688 | 2 | 2 | 1 | — | 6.88 |
A. Oroz20 år | 13 | 360 | 2 | — | 1 | 0 | 6.48 |
D. Lezcano32 år | 8 | 252 | 3 | — | 0 | 0 | 6.91 |
M. Moya24 år | 13 | 214 | — | — | 0 | — | 6.56 |
M. Rojas31 år | 4 | 124 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.58 |
L. Hernández17 år | 4 | 63 | — | — | 0 | — | 6.80 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 2 av 61 rader är märkta.
26 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.