Puebla
Liga MX 2017/18 · Estadio Cuauhtémoc · Grundad 1944
- Poäng
- 16
- Matcher
- 17
- V–O–F
- 3–7–7
- Mål
- 14–20
- Målskillnad
- -6
- Poäng/match
- 0.94
- Vinstprocent
- 18 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per match, placerad på speldagen. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den dagen, så sista punkten är säsongens snitt.
Anfall och försvar
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
17 mål i första halvlek, 21 i andra (55 % efter paus). Insläppta: 19 och 20 (47 % efter paus).
Bygger på 38 gjorda och 43 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 37 gjorda och 44 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.34
- Skillnad
- -0.19 (-14.4 %)
- I ligan
- 12 av 17
- Ligasnitt
- 1.27
- Skillnad
- -0.18 (-14.4 %)
- I ligan
- 13 av 17
- Ligasnitt
- 1.28
- Skillnad
- +0.01 (+0.8 %)
- I ligan
- 9 av 17
Stabilitet
- Ligasnitt
- 26.0 %
- Skillnad
- +0.5 % (+1.9 %)
- I ligan
- 8 av 17
- Ligasnitt
- 27.0 %
- Skillnad
- +5.3 % (+19.7 %)
- I ligan
- 13 av 17
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
4 direkt rött · 2 efter två gula
Straffar
3av 3100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.52
- Skillnad
- +0.01 (+0.5 %)
- I ligan
- 8 av 17
- Ligasnitt
- 1.16
- Skillnad
- -0.39 (-34.0 %)
- I ligan
- 17 av 17
- Ligasnitt
- 0.36
- Skillnad
- +0.40 (+111.0 %)
- Störst i ligan
- 4 av 17
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 5-3-26 matcher 35 %
- 4-4-25 matcher 29 %
- 3-5-1-13 matcher 18 %
- 5-4-12 matcher 12 %
- 4-1-4-11 match 6 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
M. Muñoz37 år | 28 | 2520 | 0 | — | 1 | 0 | 6.66 |
I. Villaseñor34 år | 3 | 270 | 0 | — | 1 | 0 | 6.57 |
N. Vikonis33 år | 3 | 270 | 0 | — | 0 | 0 | 7.37 |
Försvarare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
B. Angulo27 år | 32 | 2856 | 2 | 2 | 3 | 0 | 6.92 |
A. Zamora25 år | 32 | 2770 | 1 | — | 7 | 0 | 6.98 |
H. Rodríguez27 år | 31 | 2558 | 1 | — | 3 | 0 | 6.95 |
| 23 | 1867 | 1 | 1 | 5 | 0 | 6.79 | |
É. Pimentel27 år | 13 | 1116 | 0 | — | 2 | 0 | 6.88 |
| 13 | 776 | 0 | 3 | 1 | 0 | 6.86 | |
A. Santamaría25 år | 11 | 748 | 0 | — | 6 | 1 | 6.85 |
D. Cruz22 år | 4 | 225 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6.70 |
P. Cáceres32 år | 4 | 161 | 0 | — | 2 | 1 | 6.38 |
J. Mondragón22 år | 2 | 91 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
P. Míguez30 år | 1 | 90 | 0 | — | 0 | 1 | 6.20 |
Matheus Ribeiro24 år | 2 | 77 | 0 | — | 0 | 0 | 6.75 |
Mittfältare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
C. Marrugo32 år | 32 | 2475 | 3 | 7 | 2 | 0 | 7.04 |
| 25 | 1989 | 1 | — | 3 | 0 | 6.97 | |
F. Acuña29 år | 30 | 1948 | 3 | 6 | 0 | 0 | 6.78 |
A. Chumacero26 år | 14 | 1153 | 2 | 2 | 2 | 1 | 6.78 |
A. Escoboza24 år | 20 | 1021 | 1 | 1 | 0 | 0 | 6.90 |
| 17 | 910 | 2 | — | 0 | 1 | 6.66 | |
P. Araújo29 år | 14 | 891 | 0 | — | 2 | 0 | 6.81 |
P. González25 år | 9 | 465 | 1 | 1 | 1 | 0 | 6.85 |
| 8 | 448 | 0 | — | 0 | 0 | 6.58 | |
C. Gutiérrez27 år | 7 | 377 | 0 | 1 | 0 | 0 | 7.00 |
D. Toledo35 år | 5 | 258 | 0 | — | 1 | 0 | 6.54 |
J. Aguirre25 år | 6 | 225 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6.53 |
Anfallare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
L. Cavallini24 år | 25 | 2126 | 13 | — | 9 | 1 | 7.12 |
O. Fernández24 år | 14 | 749 | 3 | 7 | 1 | 0 | 6.83 |
| 13 | 680 | 2 | — | 0 | 0 | 6.83 | |
C. Tabó23 år | 11 | 485 | 1 | — | 3 | 0 | 6.79 |
J. Amione27 år | 9 | 384 | 0 | 2 | 1 | 0 | 6.85 |
C. Esparza24 år | 7 | 250 | 0 | — | 0 | 0 | 6.50 |
C. Salom30 år | 5 | 210 | 0 | — | 0 | 0 | 6.42 |
Á. Navarro32 år | 1 | 54 | 0 | — | 0 | 0 | 6.50 |
A. Carreño29 år | 1 | 29 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
| 1 | 5 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
8 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.