Guadalajara Chivas
Liga MX 2018/19 · Estadio AKRON · Grundad 1906
- Poäng
- 20
- Matcher
- 17
- V–O–F
- 5–5–7
- Mål
- 21–22
- Målskillnad
- -1
- Poäng/match
- 1.18
- Vinstprocent
- 29 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per match, placerad på speldagen. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den dagen, så sista punkten är säsongens snitt.
Anfall och försvar
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
15 mål i första halvlek, 20 i andra (56 % efter paus). Insläppta: 18 och 23 (52 % efter paus).
Bygger på 36 gjorda och 44 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 37 gjorda och 43 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.35
- Skillnad
- -0.23 (-17.2 %)
- I ligan
- 14 av 18
- Ligasnitt
- 1.32
- Skillnad
- -0.23 (-17.6 %)
- I ligan
- 15 av 18
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- -0.10 (-7.2 %)
- I ligan
- 7 av 18
Stabilitet
- Ligasnitt
- 27.5 %
- Skillnad
- +1.9 % (+7.0 %)
- I ligan
- 6 av 18
- Ligasnitt
- 28.7 %
- Skillnad
- -2.2 % (-7.7 %)
- I ligan
- 10 av 18
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
7 direkt rött · 0 efter två gula
Straffar
5av 5100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.65
- Skillnad
- -0.65 (-39.4 %)
- I ligan
- 17 av 18
- Ligasnitt
- 1.05
- Skillnad
- +0.19 (+17.7 %)
- I ligan
- 6 av 18
- Ligasnitt
- 0.60
- Skillnad
- -0.84 (-139.1 %)
- Störst i ligan
- 17 av 18
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-4-214 matcher 41 %
- 4-2-3-19 matcher 26 %
- 4-3-32 matcher 6 %
- 4-5-12 matcher 6 %
- 5-4-12 matcher 6 %
- 3-4-2-11 match 3 %
- 3-5-1-11 match 3 %
- 4-1-3-21 match 3 %
- 4-3-1-21 match 3 %
- 5-3-21 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
R. Gudiño22 år | 28 | 2520 | 0 | — | 3 | 0 | 7.00 |
M. Jiménez28 år | 6 | 540 | 0 | — | 0 | 0 | 6.80 |
Försvarare14
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
J. Van Rankin25 år | 33 | 2968 | 2 | 2 | 8 | 0 | 6.84 |
J. Pereira32 år | 31 | 2634 | 1 | 1 | 7 | 0 | 6.92 |
H. Mier28 år | 17 | 1530 | 0 | — | 2 | 0 | 6.85 |
M. Ponce29 år | 19 | 1417 | 0 | — | 2 | 0 | 6.84 |
H. Marín25 år | 19 | 1354 | 2 | — | 3 | 0 | 6.66 |
| 14 | 1184 | 0 | 1 | 3 | 0 | 6.84 | |
M. Basulto26 år | 13 | 945 | 0 | — | 1 | 0 | 6.80 |
C. Salcido38 år | 6 | 448 | 0 | — | 0 | 0 | 6.78 |
A. Mayorga21 år | 3 | 270 | 0 | — | 1 | 0 | 6.73 |
M. De Luna30 år | 4 | 201 | 0 | — | 1 | 0 | 7.03 |
C. Villanueva24 år | 3 | 184 | 0 | — | 1 | 0 | 6.57 |
| 1 | 82 | 0 | — | 0 | 0 | 6.90 | |
T. Alfaro25 år | 1 | 82 | 0 | — | 0 | 0 | — |
J. Sánchez28 år | 1 | 46 | 0 | — | 1 | 1 | 6.70 |
Mittfältare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
I. Brizuela27 år | 33 | 2885 | 4 | 9 | 2 | 1 | 7.07 |
J. Molina30 år | 16 | 1376 | 0 | — | 5 | 1 | 6.97 |
F. Beltrán20 år | 19 | 1155 | 0 | 1 | 3 | 0 | 6.79 |
J. López23 år | 18 | 1122 | 2 | 1 | 0 | 0 | 6.79 |
O. Pineda22 år | 12 | 961 | 1 | 1 | 2 | 1 | 6.98 |
M. Pérez25 år | 13 | 871 | 1 | 1 | 2 | 1 | 6.82 |
D. Villalpando26 år | 12 | 737 | 0 | — | 2 | 0 | 6.85 |
A. Cervantes20 år | 9 | 646 | 1 | — | 2 | 0 | 6.66 |
C. Cisneros24 år | 8 | 448 | 0 | 2 | 1 | 0 | 6.81 |
É. Torres20 år | 2 | 18 | 0 | — | 0 | 0 | 6.35 |
D. Hernández18 år | 1 | 9 | 0 | — | 0 | 0 | 6.50 |
C. Huerta17 år | 1 | 3 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
Anfallare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
A. Pulido27 år | 28 | 2114 | 7 | 1 | 3 | 1 | 7.03 |
G. Sandoval22 år | 22 | 1181 | 2 | 3 | 0 | 0 | 6.93 |
Á. Zaldívar24 år | 17 | 1106 | 6 | — | 3 | 0 | 6.93 |
A. Vega20 år | 16 | 1054 | 4 | — | 2 | 1 | 6.94 |
J. Godínez21 år | 17 | 617 | 0 | — | 1 | 0 | 6.56 |
R. Cisneros21 år | 11 | 322 | 2 | — | 0 | 0 | 6.71 |
A. Zendejas20 år | 4 | 203 | 0 | — | 0 | 0 | 6.53 |
G. Madrigal25 år | 9 | 186 | 0 | — | 0 | 0 | 6.71 |
Á. Sepúlveda27 år | 5 | 171 | 0 | — | 0 | 0 | 6.66 |
J. Macías18 år | 1 | 9 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
13 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.