Vitória SC
Primeira Liga 2025/26 · Estádio Dom Afonso Henriques · Grundad 1922
- Poäng
- 42
- Matcher
- 34
- V–O–F
- 12–6–16
- Mål
- 39–51
- Målskillnad
- -12
- Poäng/match
- 1.24
- Vinstprocent
- 35 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
6matcher
- 4
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 2
- Förlust
Tappade 6 poäng av 18
Lika i paus
18matcher
- 6
- Vann
- 6
- Oavgjort
- 6
- Förlust
Låg under i paus
10matcher
- 2
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 8
- Förlust
Räddade 6 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.65mål per match, båda lagens · 34 matcher
- 2.65
- Hemma
- 2.65
- Borta
- Över 1.5 mål26 av 3476 %
- Över 2.5 mål15 av 3444 %
- Över 3.5 mål8 av 3424 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
17 mål i första halvlek, 24 i andra (59 % efter paus). Insläppta: 23 och 26 (53 % efter paus).
Bygger på 41 gjorda och 49 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 39 gjorda och 51 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.37
- Skillnad
- -0.13 (-9.7 %)
- I ligan
- 8 av 18
- Ligasnitt
- 1.34
- Skillnad
- -0.19 (-14.5 %)
- I ligan
- 9 av 18
- Ligasnitt
- 1.34
- Skillnad
- +0.16 (+12.2 %)
- I ligan
- 10 av 18
Stabilitet
- Ligasnitt
- 29.5 %
- Skillnad
- -0.1 % (-0.3 %)
- I ligan
- 7 av 18
- Ligasnitt
- 29.3 %
- Skillnad
- +6.0 % (+20.6 %)
- I ligan
- 12 av 18
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 3 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
5av 5100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.51
- Skillnad
- +0.13 (+8.9 %)
- I ligan
- 7 av 18
- Ligasnitt
- 1.22
- Skillnad
- -0.40 (-32.6 %)
- I ligan
- 13 av 18
- Ligasnitt
- 0.29
- Skillnad
- +0.53 (+183.5 %)
- Störst i ligan
- 1 av 18
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-125 matcher 74 %
- 3-4-33 matcher 9 %
- 4-4-23 matcher 9 %
- 4-1-4-11 match 3 %
- 4-3-31 match 3 %
- 4-4-1-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Charles31 år | 18 | 1620 | 0 | 0 | 2 | — | 6.77 |
J. Castillo22 år | 15 | 1350 | 0 | 0 | 1 | — | 6.95 |
Bruno Varela30 år | 2 | 180 | 0 | 0 | 0 | — | 7.40 |
Försvarare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
João Mendes25 år | 28 | 2360 | 1 | 1 | 7 | — | 6.62 |
R. Abascal31 år | 27 | 2279 | 1 | 2 | 6 | — | 6.99 |
Miguel Maga22 år | 21 | 1561 | 0 | 0 | 4 | — | 6.70 |
Óscar Rivas25 år | 17 | 1530 | 1 | 0 | 1 | — | 6.91 |
T. Strata20 år | 20 | 1336 | 1 | 1 | 3 | — | 6.58 |
Thiago Balieiro22 år | 12 | 1080 | 1 | 0 | 5 | — | 6.60 |
Miguel Nóbrega25 år | 13 | 1000 | 1 | 0 | 1 | — | 6.42 |
O. Lebedenko26 år | 13 | 458 | 0 | 0 | 1 | — | 6.61 |
| 2 | 180 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.75 | |
T. Borevković28 år | 1 | 90 | 0 | 0 | 0 | — | 5.90 |
Paulo Vitor24 år | 1 | 15 | 0 | 0 | 0 | — | 6.90 |
Mittfältare15
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Beni23 år | 28 | 2158 | 1 | 1 | 7 | — | 6.88 |
Samu29 år | 28 | 1971 | 7 | 3 | 4 | — | 6.71 |
Gonçalo Nogueira21 år | 22 | 1254 | 0 | 3 | 2 | — | 6.78 |
Telmo Arcanjo24 år | 28 | 1238 | 1 | 0 | 2 | — | 6.81 |
Diogo Sousa19 år | 21 | 1140 | 1 | 1 | 4 | — | 6.88 |
A. Ndoye23 år | 24 | 955 | 2 | 1 | 2 | — | 6.60 |
Miguel Nogueira20 år | 15 | 728 | 1 | 0 | 0 | — | 6.61 |
M. Mitrović20 år | 18 | 719 | 2 | 0 | 2 | — | 6.78 |
Tiago Silva32 år | 4 | 287 | 1 | 0 | 3 | — | 7.15 |
Tomás Händel24 år | 3 | 270 | 0 | 1 | 0 | — | 6.70 |
Nuno Santos26 år | 5 | 223 | 0 | 1 | 0 | — | 6.58 |
| 0 | 92 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.75 | |
| 2 | 40 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.25 | |
| 0 | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.20 | |
E. Opara20 år | 1 | 8 | 0 | 0 | 0 | — | 6.30 |
Anfallare6
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
N. Saviolo21 år | 29 | 1936 | 2 | 4 | 2 | — | 6.74 |
O. Camara18 år | 29 | 1428 | 5 | 1 | 2 | — | 6.58 |
Gustavo26 år | 22 | 1391 | 5 | 2 | 3 | — | 6.53 |
Nélson Oliveira34 år | 26 | 1314 | 3 | 0 | 3 | — | 6.47 |
Fabio Blanco21 år | 15 | 402 | 0 | 0 | 3 | — | 6.37 |
Vando Félix22 år | 8 | 342 | 0 | 0 | 3 | — | 6.54 |
6 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.