Vitória SC
Primeira Liga 2015/16 · Estádio Dom Afonso Henriques · Grundad 1922
- Poäng
- 40
- Matcher
- 34
- V–O–F
- 9–13–12
- Mål
- 45–53
- Målskillnad
- -8
- Poäng/match
- 1.18
- Vinstprocent
- 26 %
- Armando Evangelistatill 1 sep
- Sérgio Conceição1 sep–1 maj
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
9matcher
- 4
- Vann
- 4
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 11 poäng av 27
Lika i paus
17matcher
- 4
- Vann
- 9
- Oavgjort
- 4
- Förlust
Låg under i paus
8matcher
- 1
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 7
- Förlust
Räddade 3 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.88mål per match, båda lagens · 34 matcher
- 2.47
- Hemma
- 3.29
- Borta
- Över 1.5 mål23 av 3468 %
- Över 2.5 mål16 av 3447 %
- Över 3.5 mål13 av 3438 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
22 mål i första halvlek, 18 i andra (45 % efter paus). Insläppta: 28 och 30 (52 % efter paus).
Bygger på 40 gjorda och 58 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 45 gjorda och 53 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.38
- Skillnad
- -0.20 (-14.5 %)
- I ligan
- 10 av 18
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- -0.03 (-2.5 %)
- I ligan
- 6 av 18
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- +0.20 (+14.8 %)
- I ligan
- 11 av 18
Stabilitet
- Ligasnitt
- 29.2 %
- Skillnad
- -11.6 % (-39.7 %)
- I ligan
- 13 av 18
- Ligasnitt
- 29.2 %
- Skillnad
- +3.1 % (+10.6 %)
- I ligan
- 10 av 18
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
8 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
5av 5100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.55
- Skillnad
- -0.26 (-16.6 %)
- I ligan
- 13 av 18
- Ligasnitt
- 1.20
- Skillnad
- -0.14 (-11.7 %)
- I ligan
- 9 av 18
- Ligasnitt
- 0.35
- Skillnad
- -0.12 (-33.3 %)
- Störst i ligan
- 10 av 18
Sviter
Ytterligheter
Formationer
Ingen formationsdata för säsongen.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Miguel Silva20 år | 23 | 2070 | 0 | — | 2 | — | 6.79 |
Douglas32 år | 10 | 900 | 0 | — | 0 | 0 | 6.74 |
Försvarare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Josué Sá23 år | 31 | 2641 | 2 | — | 6 | — | 6.81 |
Bruno Gaspar22 år | 28 | 2520 | 0 | 1 | 2 | — | 6.66 |
Dalbert Henrique21 år | 24 | 1881 | 0 | — | 7 | — | 6.70 |
João Afonso25 år | 23 | 1841 | 0 | 1 | 5 | — | 6.70 |
Pedro Henrique22 år | 22 | 1578 | 0 | 2 | 1 | — | 6.79 |
Luís Rocha22 år | 10 | 723 | 0 | — | 4 | — | 6.52 |
| 2 | 180 | 0 | — | 0 | 0 | 6.40 | |
A. Arrondel21 år | 3 | 139 | 0 | — | 2 | 0 | 6.90 |
Breno Lorran20 år | 2 | 126 | 0 | — | 0 | 0 | 7.20 |
Moreno33 år | 4 | 99 | 0 | — | 1 | 1 | 6.70 |
João Vigário19 år | 5 | 64 | 0 | — | 1 | — | 6.37 |
Mittfältare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Cafú22 år | 31 | 2640 | 3 | 2 | 4 | — | 6.88 |
Bakary Bouba Saré25 år | 23 | 1858 | 3 | — | 8 | 1 | — |
Otávio20 år | 24 | 1841 | 6 | 9 | 8 | — | 7.38 |
Tozé22 år | 13 | 795 | 0 | — | 2 | — | 6.75 |
T. Phete21 år | 10 | 449 | 0 | — | 3 | — | 6.71 |
P. Hurtado25 år | 6 | 322 | 1 | — | 2 | — | 6.77 |
S. Montoya23 år | 7 | 304 | 0 | — | 2 | 0 | 6.65 |
Bruno Alves25 år | 4 | 280 | 0 | 1 | 2 | 0 | 7.13 |
Uri Rosell23 år | 4 | 253 | 0 | — | 1 | 0 | 6.88 |
João Teixeira21 år | 4 | 137 | 1 | — | 0 | — | 6.33 |
João Pedro22 år | 2 | 82 | 0 | — | 0 | 0 | 6.80 |
Anfallare13
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Henrique Dourado25 år | 28 | 2134 | 12 | 2 | 11 | — | 6.86 |
Licá26 år | 29 | 1951 | 5 | 3 | 5 | 0 | 6.70 |
Ricardo Valente24 år | 30 | 1815 | 5 | 1 | 6 | — | 6.45 |
Tómané22 år | 16 | 1035 | 1 | 2 | 3 | — | 6.51 |
Xande Silva18 år | 20 | 790 | 1 | — | 4 | 0 | 6.50 |
| 6 | 266 | 0 | — | 0 | — | 6.54 | |
Victor Andrade19 år | 7 | 262 | 0 | — | 2 | — | 6.81 |
Alex Freitas23 år | 3 | 172 | 0 | — | 1 | 1 | 6.97 |
Franci25 år | 7 | 137 | 0 | — | 0 | 0 | 6.49 |
Bruno Mendes21 år | 2 | 104 | 0 | — | 1 | — | 6.75 |
T. Boyd20 år | 2 | 74 | 0 | — | 1 | — | 6.30 |
Raphinha18 år | 1 | 17 | 0 | — | 0 | — | 6.90 |
Areias21 år | 1 | 6 | 0 | — | 0 | 0 | — |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 1 av 43 rader är märkta.
6 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.