FootSam
FOOTBALL DATA

Vitória SC

Primeira Liga 2011/12 · Estádio Dom Afonso Henriques · Grundad 1922

6i tabellen
Poäng
45
Matcher
30
V–O–F
14–3–13
Mål
40–40
Målskillnad
0
Poäng/match
1.50
Vinstprocent
47 %
FormFFVFOF
Hemma
Poäng/match
1.80
V–O–F
8–3–4
Mål
20–15
Borta
Poäng/match
1.20
V–O–F
6–0–9
Mål
20–25
Placering under säsongen
Högsta
6
Lägsta
16
Räknad ur matchresultaten.
Tränare

Säsongens berättelse

Poängsnitt över säsongen

45 poäng på 30 matcher1.50 poäng per match
0123FVFFOFFFVVVFOVVFVVVFVFOVVFVFVF151015202530

En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.

Tabellplacering omgång för omgång

Slutade som 6:a av 16Högsta placering 6, lägsta 16
124681012141616:a6:aFVFFOFFFVVVFOVVFVVVFVFOVVFVFVF151015202530

Från paus till slutsignal

Ledde i paus

7matcher

5
Vann
2
Oavgjort
0
Förlust

Tappade 4 poäng av 21

Lika i paus

13matcher

9
Vann
1
Oavgjort
3
Förlust

Låg under i paus

10matcher

0
Vann
0
Oavgjort
10
Förlust

Tog inga poäng

Anfall och försvar

Målrika eller målsnåla matcher

2.67mål per match, båda lagens · 30 matcher

2.33
Hemma
3.00
Borta
  • Över 1.5 mål19 av 3063 %
  • Över 2.5 mål16 av 3053 %
  • Över 3.5 mål10 av 3033 %

När mål faller

GjordaInsläpptaLigan350–157 %13 %12 %4516–3010 %13 %15 %7431–4517 %10 %15 %81146–6020 %28 %18 %11461–7527 %10 %17 %71076–9017 %26 %17 %191–1052 %5 %106–1200 %

Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.

14 mål i första halvlek, 26 i andra (63 % efter paus). Insläppta: 14 och 25 (64 % efter paus).

Bygger på 41 gjorda och 39 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 40 gjorda och 40 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.

Mot ligan

Poäng per match
1.50
Ligasnitt
1.39
Skillnad
+0.11 (+7.9 %)
I ligan
6 av 16
Gjorda mål per match
1.33
Ligasnitt
1.32
Skillnad
+0.01 (+0.9 %)
I ligan
7 av 16
Insläppta mål per match
1.33
Ligasnitt
1.32
Skillnad
+0.01 (+0.9 %)
I ligan
9 av 16

Stabilitet

Hållna nollor
26.7 %
Ligasnitt
30.0 %
Skillnad
-3.3 % (-11.1 %)
I ligan
8 av 16
Matcher utan mål
26.7 %
Ligasnitt
30.0 %
Skillnad
-3.3 % (-11.1 %)
I ligan
4 av 16

Disciplin

Kort och straffar

Gula kort

802.67 per match

Utvisningar

minst 3minst 0.10 per match

1 direkt rött · andra gult saknas i källan

Straffar

4av 4100 %

Ingen missad.

Hemmaplan, sviter och spelstil

Hemma mot borta

Poäng per hemmamatch
1.80
Ligasnitt
1.66
Skillnad
+0.14 (+8.5 %)
I ligan
6 av 16
Poäng per bortamatch
1.20
Ligasnitt
1.12
Skillnad
+0.08 (+7.1 %)
I ligan
8 av 16
Hemmafördel
0.60
Ligasnitt
0.54
Skillnad
+0.06 (+11.6 %)
Störst i ligan
7 av 16

Sviter

Längsta vinstsvit
3 matcher
Slutade i omgång 11
Längsta obesegrade svit
3 matcher
Slutade i omgång 11
Längsta förlustsvit
3 matcher
Slutade i omgång 8

Ytterligheter

Största segrarna
51Pacos Ferreiraborta · 2011-11-04
41Nacionalborta · 2011-09-04
30Vitoria Setubalhemma · 2011-11-28
Värsta förlusterna
05Sporting CPborta · 2012-03-11
04SC Bragaborta · 2012-02-27
03Beira-Marhemma · 2011-08-28

Formationer

Ingen formationsdata för säsongen.

Truppen

Målvakter1

Spelare
Douglas28 år
2180000

Försvarare8

Spelare
252190480
252044030
232041080
181501370
131145130
9482141
Freire21 år
7416101
190000

Mittfältare8

Spelare
252012460
221625050
141033050
20820030
18816051
12634100
173000
124000

Anfallare4

Spelare
16766420
13680240
Targino25 år
9282000
Maranhão26 år
2114000

12 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.