Apoel Nicosia
1. Division 2025/26 · Neo GSP · Grundad 1926
5i tabellen
- Poäng
- 52
- Matcher
- 36
- V–O–F
- 15–7–14
- Mål
- 53–45
- Målskillnad
- +8
- Poäng/match
- 1.44
- Vinstprocent
- 42 %
FormVFVVVV
HemmaPoäng/match 1.56 V–O–F 8–4–6 Mål 27–22
BortaPoäng/match 1.33 V–O–F 7–3–8 Mål 26–23
Tränare
- L. Hadjiloukas
- E. Samios
- Pablo Garciafrån 1 okt
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
52 poäng på 36 matcher1.44 poäng per match
En punkt per match, placerad på speldagen. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den dagen, så sista punkten är säsongens snitt.
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
12matcher
- 9
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 7 poäng av 36
Lika i paus
12matcher
- 5
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 4
- Förlust
Låg under i paus
12matcher
- 1
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 9
- Förlust
Räddade 5 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.72mål per match, båda lagens · 36 matcher
- 2.72
- Hemma
- 2.72
- Borta
- Över 1.5 mål30 av 3683 %
- Över 2.5 mål18 av 3650 %
- Över 3.5 mål9 av 3625 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
17 mål i första halvlek, 36 i andra (68 % efter paus). Insläppta: 21 och 24 (53 % efter paus).
Bygger på 53 gjorda och 45 insläppta mål med minutangivelse.
Mot ligan
Poäng per match
1.44
- Ligasnitt
- 1.38
- Skillnad
- +0.06 (+4.3 %)
- I ligan
- 5 av 14
Gjorda mål per match
1.47
- Ligasnitt
- 1.30
- Skillnad
- +0.17 (+13.1 %)
- I ligan
- 5 av 14
Insläppta mål per match
1.25
- Ligasnitt
- 1.33
- Skillnad
- -0.08 (-6.0 %)
- I ligan
- 6 av 14
Stabilitet
Hållna nollor
27.8 %
- Ligasnitt
- 30.3 %
- Skillnad
- -2.5 % (-8.2 %)
- I ligan
- 8 av 14
Matcher utan mål
27.8 %
- Ligasnitt
- 31.2 %
- Skillnad
- -3.4 % (-10.9 %)
- I ligan
- 6 av 14
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
742.06 per match
Utvisningar
minst 4minst 0.11 per match
1 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
7av 7100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
Poäng per hemmamatch
1.56
- Ligasnitt
- 1.54
- Skillnad
- +0.02 (+1.0 %)
- I ligan
- 8 av 14
Poäng per bortamatch
1.33
- Ligasnitt
- 1.23
- Skillnad
- +0.10 (+8.5 %)
- I ligan
- 6 av 14
Hemmafördel
0.22
- Ligasnitt
- 0.31
- Skillnad
- -0.09 (-28.8 %)
- Störst i ligan
- 9 av 14
Sviter
Längsta vinstsvit
4 matcher
Slutade efter 6 spelade matcher
Längsta obesegrade svit
8 matcher
Slutade efter 10 spelade matcher
Längsta förlustsvit
4 matcher
Slutade efter 36 spelade matcher
Ytterligheter
Största segrarna
Värsta förlusterna
Formationer
- 4-2-3-119 matcher 54 %
- 3-4-34 matcher 11 %
- 4-3-34 matcher 11 %
- 4-4-24 matcher 11 %
- 4-1-4-12 matcher 6 %
- 4-3-1-21 match 3 %
- 5-4-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
V. Belec35 år | 16 | 1440 | 0 | 0 | 1 | — | 7.02 |
| 14 | 450 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7.02 | |
| 2 | 90 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7.50 |
Försvarare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nanu31 år | 22 | 1826 | 0 | 2 | 4 | — | 6.75 |
| 28 | 1357 | 0 | 0 | 5 | 0 | 6.83 | |
| 30 | 1276 | 4 | 0 | 7 | 2 | 6.98 | |
| 22 | 1063 | 0 | 0 | 6 | 1 | 6.48 | |
| 15 | 987 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.88 | |
| 22 | 757 | 0 | 2 | 3 | 0 | 7.39 | |
| 10 | 654 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6.42 | |
| 16 | 458 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6.73 | |
| 1 | 68 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.50 | |
| 4 | 29 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.90 |
Mittfältare17
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 34 | 1656 | 4 | 4 | 7 | 0 | 7.34 | |
Dálcio29 år | 21 | 1564 | 1 | 0 | 3 | — | 6.81 |
Diego Rosa22 år | 19 | 1518 | 2 | 0 | 5 | — | 6.95 |
| 31 | 1431 | 11 | 1 | 2 | 0 | 6.90 | |
| 30 | 1041 | 7 | 0 | 3 | 0 | 6.87 | |
| 16 | 1035 | 2 | 2 | 3 | 0 | 6.97 | |
| 20 | 782 | 1 | 1 | 5 | 0 | 6.86 | |
| 13 | 675 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6.82 | |
| 14 | 633 | 2 | 0 | 2 | 0 | 6.66 | |
| 18 | 581 | 4 | 1 | 2 | 0 | 6.96 | |
| 20 | 483 | 0 | 0 | 3 | 0 | 6.60 | |
| 14 | 260 | 2 | 0 | 3 | 1 | 6.75 | |
| 6 | 215 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.58 | |
| 8 | 84 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.45 | |
| 12 | 75 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6.80 | |
| 3 | 26 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.80 | |
| 2 | 16 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.30 |
Anfallare2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 18 | 338 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6.47 | |
| 11 | 12 | 7 | 0 | 1 | 0 | 6.30 |