Feyenoord
Eredivisie 2024/25 · Stadion Feijenoord · Grundad 1908
- Poäng
- 68
- Matcher
- 34
- V–O–F
- 20–8–6
- Mål
- 76–38
- Målskillnad
- +38
- Poäng/match
- 2.00
- Vinstprocent
- 59 %
- B. Prisketill 1 feb
- P. Bosschaart1 feb–1 feb
- R. van Persiefrån 1 feb
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
19matcher
- 15
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 9 poäng av 57
Lika i paus
7matcher
- 4
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Låg under i paus
8matcher
- 1
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 4
- Förlust
Räddade 6 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
3.35mål per match, båda lagens · 34 matcher
- 3.29
- Hemma
- 3.41
- Borta
- Över 1.5 mål31 av 3491 %
- Över 2.5 mål20 av 3459 %
- Över 3.5 mål13 av 3438 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
30 mål i första halvlek, 39 i andra (55 % efter paus). Insläppta: 20 och 20 (47 % efter paus).
Bygger på 71 gjorda och 43 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 76 gjorda och 38 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.38
- Skillnad
- +0.62 (+45.4 %)
- I ligan
- 3 av 18
- Ligasnitt
- 1.51
- Skillnad
- +0.73 (+48.4 %)
- I ligan
- 2 av 18
- Ligasnitt
- 1.51
- Skillnad
- -0.39 (-25.9 %)
- I ligan
- 3 av 18
Stabilitet
- Ligasnitt
- 23.8 %
- Skillnad
- +5.6 % (+23.5 %)
- I ligan
- 4 av 18
- Ligasnitt
- 23.8 %
- Skillnad
- -9.1 % (-38.3 %)
- I ligan
- 5 av 18
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 2 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
6av 6100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.63
- Skillnad
- +0.49 (+29.9 %)
- I ligan
- 3 av 18
- Ligasnitt
- 1.12
- Skillnad
- +0.76 (+67.5 %)
- I ligan
- 4 av 18
- Ligasnitt
- 0.51
- Skillnad
- -0.27 (-53.5 %)
- Störst i ligan
- 13 av 18
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-3-315 matcher 44 %
- 4-2-3-113 matcher 38 %
- 4-1-4-15 matcher 15 %
- 3-4-31 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
T. Wellenreuther28 år | 29 | 2610 | 0 | 1 | 2 | 0 | 7.00 |
J. Bijlow26 år | 17 | 360 | 0 | 0 | 0 | — | 6.60 |
P. Andreev19 år | 1 | 90 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.70 |
Försvarare17
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
D. Hancko26 år | 33 | 2880 | 3 | 1 | 5 | — | 7.29 |
G. Read18 år | 33 | 1983 | 2 | 6 | 2 | — | 7.15 |
T. Beelen23 år | 29 | 1695 | 1 | 1 | 1 | — | 7.04 |
G. Trauner32 år | 23 | 1393 | 0 | 0 | 5 | — | 7.02 |
G. Smal26 år | 32 | 1355 | 0 | 2 | 0 | — | 6.86 |
Hugo Bueno21 år | 20 | 1202 | 0 | 3 | 1 | 0 | 6.92 |
Q. Hartman22 år | 15 | 648 | 0 | 1 | 0 | — | 6.90 |
J. Lotomba25 år | 6 | 487 | 1 | 1 | 0 | — | 7.25 |
B. Nieuwkoop28 år | 10 | 467 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6.73 |
L. Geertruida24 år | 3 | 270 | 0 | 0 | 0 | — | 7.03 |
N. Kasanwirjo22 år | 2 | 112 | 0 | 0 | 0 | — | 7.25 |
M. López24 år | 1 | 90 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7.20 |
Facundo González21 år | 23 | 84 | 0 | 0 | 0 | — | 6.40 |
J. Mitchell19 år | 19 | 14 | 0 | 0 | 0 | — | 6.70 |
M. Pedersen24 år | 1 | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.30 |
D. Giersthove19 år | 1 | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.70 |
J. Plug19 år | 5 | 1 | 0 | 0 | 0 | — | — |
Mittfältare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
A. Milambo19 år | 29 | 1994 | 3 | 5 | 2 | — | 6.93 |
Hwang In-Beom27 år | 21 | 1625 | 3 | 2 | 5 | — | 7.12 |
Q. Timber23 år | 18 | 1393 | 6 | 0 | 5 | — | 7.24 |
J. Moder25 år | 14 | 1200 | 3 | 2 | 1 | 0 | 7.08 |
R. Zerrouki26 år | 27 | 1096 | 1 | 2 | 3 | — | 6.90 |
C. Stengs25 år | 12 | 626 | 1 | 3 | 2 | — | 7.03 |
O. Targhalline22 år | 6 | 292 | 0 | 0 | 0 | — | 7.10 |
| 9 | 253 | 0 | 2 | 1 | 0 | 6.73 | |
C. Nadje22 år | 16 | 199 | 0 | 0 | 1 | — | 6.49 |
| 2 | 40 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.45 |
Anfallare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Igor Paixão24 år | 34 | 2881 | 16 | 10 | 0 | — | 7.57 |
A. Hadj-Moussa22 år | 33 | 1970 | 8 | 3 | 4 | — | 7.10 |
A. Ueda25 år | 21 | 1211 | 7 | 1 | 0 | — | 6.83 |
J. Carranza24 år | 27 | 836 | 4 | 1 | 1 | — | 6.76 |
I. Osman19 år | 26 | 786 | 3 | 3 | 2 | — | 6.73 |
S. Giménez23 år | 11 | 770 | 7 | 1 | 1 | — | 7.24 |
L. Ivanušec25 år | 30 | 481 | 1 | 0 | 0 | — | 6.78 |
Z. Redmond18 år | 4 | 158 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.58 |
A. Sliti18 år | 12 | 90 | 1 | 0 | 0 | — | 6.72 |
S. Carrillo18 år | 8 | 54 | 0 | 0 | 0 | — | 6.37 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 1 av 64 rader är märkta.
24 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.