FootSam
FOOTBALL DATA

Arminia Bielefeld

2. Bundesliga 2026/27 · Schüco-Arena · Grundad 1905

10i tabellen
Poäng
3
Matcher
3
V–O–F
1–0–2
Mål
5–6
Målskillnad
-1
Poäng/match
1.00
Vinstprocent
33 %
FormFVF
Hemma
Poäng/match
3.00
V–O–F
1–0–0
Mål
3–0
Borta
Poäng/match
0.00
V–O–F
0–0–2
Mål
2–6
Placering under säsongen
Högsta
6
Lägsta
14
Räknad ur matchresultaten.

Beräknad slutplacering

16:e

10,30förväntad placering

  • 1:a3,1 %
  • 2:a4,0 %
  • 3:e4,5 %
  • 4:e4,8 %
  • 5:e5,2 %
  • 6:e5,3 %
  • 7:e5,4 %
  • 8:e5,5 %
  • 9:e5,6 %
  • 10:e6,0 %
  • 11:e6,1 %
  • 12:e6,0 %
  • 13:e6,3 %
  • 14:e6,3 %
  • 15:e6,3 %
  • 16:e6,6 %
  • 17:e6,5 %
  • 18:e6,5 %
Vinner ligan
3,1 %
Slutspel
4,5 %
Nedflyttningskval
6,6 %
Nedflyttning
12,9 %

Byggd på 27 av säsongens 306 matcher, med lagens styrka räknad ur de fem föregående säsongerna och årets resultat. Modellen känner inte till skador, avstängningar eller övergångar.

Säsongens berättelse

Poängsnitt över säsongen

3 poäng på 3 matcher1.00 poäng per match
0123FVF123

En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.

Tabellplacering omgång för omgång

Slutade som 10:a av 18Högsta placering 6, lägsta 14
12468101214161814:a10:aFVF123

Från paus till slutsignal

Ledde i paus

1match

1
Vann
0
Oavgjort
0
Förlust

Höll varenda ledning

Lika i paus

0matcher

Hände aldrig under säsongen.

Låg under i paus

2matcher

0
Vann
0
Oavgjort
2
Förlust

Tog inga poäng

Anfall och försvar

Målrika eller målsnåla matcher

3.67mål per match, båda lagens · 3 matcher

3.00
Hemma
4.00
Borta
  • Över 1.5 mål3 av 3100 %
  • Över 2.5 mål3 av 3100 %
  • Över 3.5 mål1 av 333 %

När mål faller

GjordaInsläpptaLigan10–1517 %14 %1116–3020 %17 %15 %1231–4520 %33 %21 %46–6012 %161–7517 %12 %3176–9060 %17 %25 %

Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.

2 mål i första halvlek, 3 i andra (60 % efter paus). Insläppta: 4 och 2 (33 % efter paus).

Bygger på 5 gjorda och 6 insläppta mål med minutangivelse.

Mot ligan

Poäng per match
1.00
Ligasnitt
1.41
Skillnad
-0.41 (-28.9 %)
I ligan
9 av 18
Gjorda mål per match
1.67
Ligasnitt
1.80
Skillnad
-0.13 (-7.2 %)
I ligan
9 av 18
Insläppta mål per match
2.00
Ligasnitt
1.80
Skillnad
+0.20 (+11.3 %)
I ligan
9 av 18

Stabilitet

Hållna nollor
33.3 %
Ligasnitt
25.9 %
Skillnad
+7.4 % (+28.6 %)
I ligan
4 av 18
Matcher utan mål
0.0 %
Ligasnitt
25.9 %
Skillnad
-25.9 % (-100.0 %)
I ligan
1 av 18

Disciplin

Kort och straffar

Gula kort

31.00 per match

Utvisningar

00.00 per match

0 direkt rött · 0 efter två gula

Straffar

1av 1100 %

Ingen missad.

Hemmaplan, sviter och spelstil

Hemma mot borta

Poäng per hemmamatch
3.00
Ligasnitt
1.31
Skillnad
+1.69 (+129.8 %)
I ligan
1 av 18
Poäng per bortamatch
0.00
Ligasnitt
1.53
Skillnad
-1.53 (-100.0 %)
I ligan
14 av 18
Hemmafördel
3.00
Ligasnitt
-0.22
Skillnad
+3.22 (-1450.0 %)
Störst i ligan
1 av 18

Sviter

Längsta vinstsvit
1 matcher
Slutade i omgång 2
Längsta obesegrade svit
1 matcher
Slutade i omgång 2
Längsta förlustsvit
1 matcher
Slutade i omgång 1

Ytterligheter

Största segrarna
30Energie Cottbushemma · 2026-08-16
Värsta förlusterna
141. FC Nürnbergborta · 2026-08-29
12Karlsruher SCborta · 2026-08-08

Formationer

  • 4-4-22 matcher 67 %
  • 4-1-4-11 match 33 %

Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.

Truppen

Målvakter1

Spelare
1J. Kersken25 år
327000006.13

Försvarare6

Spelare
327001007.17
5M. Bauer26 år
327000006.80
19M. Großer25 år
327000006.73
316200106.03
17A. Sicker29 år
210800006.90
3J. Felix28 år
1800007.00

Mittfältare6

Spelare
21S. Russo26 år
325500006.93
10J. Rochelt27 år
324300006.57
14M. Momuluh24 år
322100006.63
6M. Mehlem28 år
316610007.03
8S. Schreck27 år
312000106.70
11900006.60

Anfallare5

Spelare
11J. Grodowski28 år
323730007.63
38M. Wörl22 år
316910006.63
310900106.60
30I. Young28 år
34201006.87
28R. Uldriķis28 år
23400006.30

4 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.