Dynamo Dresden
2. Bundesliga 2025/26 · Rudolf-Harbig-Stadion · Grundad 1953
- Poäng
- 41
- Matcher
- 34
- V–O–F
- 11–8–15
- Mål
- 54–53
- Målskillnad
- +1
- Poäng/match
- 1.21
- Vinstprocent
- 32 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
15matcher
- 9
- Vann
- 4
- Oavgjort
- 2
- Förlust
Tappade 14 poäng av 45
Lika i paus
10matcher
- 2
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 5
- Förlust
Låg under i paus
9matcher
- 0
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 8
- Förlust
Räddade 1 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
3.15mål per match, båda lagens · 34 matcher
- 3.06
- Hemma
- 3.24
- Borta
- Över 1.5 mål30 av 3488 %
- Över 2.5 mål24 av 3471 %
- Över 3.5 mål12 av 3435 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
31 mål i första halvlek, 21 i andra (40 % efter paus). Insläppta: 24 och 31 (56 % efter paus).
Bygger på 52 gjorda och 55 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 54 gjorda och 53 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.38
- Skillnad
- -0.17 (-12.6 %)
- I ligan
- 11 av 18
- Ligasnitt
- 1.46
- Skillnad
- +0.12 (+8.5 %)
- I ligan
- 5 av 18
- Ligasnitt
- 1.46
- Skillnad
- +0.10 (+6.7 %)
- I ligan
- 12 av 18
Stabilitet
- Ligasnitt
- 23.0 %
- Skillnad
- -5.3 % (-23.2 %)
- I ligan
- 11 av 18
- Ligasnitt
- 22.9 %
- Skillnad
- -8.2 % (-35.9 %)
- I ligan
- 3 av 18
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 2 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
1av 1100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.63
- Skillnad
- -0.22 (-13.3 %)
- I ligan
- 12 av 18
- Ligasnitt
- 1.13
- Skillnad
- -0.13 (-11.6 %)
- I ligan
- 9 av 18
- Ligasnitt
- 0.50
- Skillnad
- -0.09 (-17.3 %)
- Störst i ligan
- 12 av 18
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-119 matcher 56 %
- 3-4-2-14 matcher 12 %
- 4-1-4-14 matcher 12 %
- 4-3-33 matcher 9 %
- 4-1-3-21 match 3 %
- 4-3-2-11 match 3 %
- 4-4-21 match 3 %
- 5-4-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 27 | 2430 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.98 | |
| 6 | 540 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.78 | |
| 1 | 90 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7.50 |
Försvarare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 28 | 2350 | 4 | 7 | 4 | 0 | 7.02 | |
| 21 | 1799 | 0 | 1 | 3 | 0 | 6.59 | |
| 23 | 1515 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6.71 | |
| 22 | 1515 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6.70 | |
| 17 | 1468 | 0 | 3 | 3 | 0 | 6.69 | |
| 14 | 1195 | 3 | 0 | 2 | 0 | 7.18 | |
| 12 | 771 | 1 | 0 | 3 | 0 | 6.98 | |
| 10 | 667 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.59 | |
| 13 | 549 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6.86 | |
| 3 | 100 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.70 |
Mittfältare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 31 | 2248 | 5 | 5 | 4 | 0 | 6.84 | |
| 32 | 2234 | 1 | 1 | 6 | 0 | 6.74 | |
| 32 | 1679 | 6 | 2 | 4 | 1 | 6.80 | |
| 15 | 1345 | 0 | 0 | 5 | 1 | 6.77 | |
| 17 | 1186 | 2 | 1 | 1 | 0 | 6.84 | |
| 13 | 1100 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.84 | |
| 28 | 1061 | 1 | 1 | 3 | 0 | 6.74 | |
| 23 | 1057 | 3 | 0 | 0 | 0 | 6.55 | |
| 14 | 841 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6.70 | |
| 12 | 455 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.61 | |
| 13 | 443 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.53 | |
| 9 | 352 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.55 |
Anfallare5
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 24 | 1668 | 11 | 2 | 2 | 0 | 7.05 | |
| 30 | 1186 | 7 | 1 | 3 | 0 | 6.71 | |
| 15 | 1157 | 4 | 5 | 1 | 0 | 6.91 | |
| 12 | 453 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6.70 | |
| 23 | 429 | 1 | 0 | 5 | 1 | 6.47 |
6 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.