VfB Stuttgart
Bundesliga 2017/18 · MHPArena · Grundad 1893
- Poäng
- 51
- Matcher
- 34
- V–O–F
- 15–6–13
- Mål
- 36–36
- Målskillnad
- 0
- Poäng/match
- 1.50
- Vinstprocent
- 44 %
- T. Korkutfrån 1 jan
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
12matcher
- 11
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 0
- Förlust
Tappade 2 poäng av 36
Lika i paus
14matcher
- 4
- Vann
- 4
- Oavgjort
- 6
- Förlust
Låg under i paus
8matcher
- 0
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 7
- Förlust
Räddade 1 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.12mål per match, båda lagens · 34 matcher
- 1.59
- Hemma
- 2.65
- Borta
- Över 1.5 mål21 av 3462 %
- Över 2.5 mål11 av 3432 %
- Över 3.5 mål5 av 3415 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
17 mål i första halvlek, 15 i andra (43 % efter paus). Insläppta: 13 och 22 (59 % efter paus).
Bygger på 35 gjorda och 37 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 36 gjorda och 36 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- +0.14 (+9.9 %)
- I ligan
- 7 av 18
- Ligasnitt
- 1.40
- Skillnad
- -0.34 (-24.2 %)
- I ligan
- 14 av 18
- Ligasnitt
- 1.40
- Skillnad
- -0.34 (-24.2 %)
- I ligan
- 2 av 18
Stabilitet
- Ligasnitt
- 26.0 %
- Skillnad
- +9.3 % (+35.8 %)
- I ligan
- 3 av 18
- Ligasnitt
- 26.0 %
- Skillnad
- +6.4 % (+24.5 %)
- I ligan
- 13 av 18
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
0 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
1av 1100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.63
- Skillnad
- +0.37 (+22.4 %)
- I ligan
- 4 av 18
- Ligasnitt
- 1.09
- Skillnad
- -0.09 (-8.7 %)
- I ligan
- 10 av 18
- Ligasnitt
- 0.54
- Skillnad
- +0.46 (+85.5 %)
- Störst i ligan
- 3 av 18
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 3-4-2-113 matcher 38 %
- 4-4-213 matcher 38 %
- 4-2-3-14 matcher 12 %
- 3-4-1-21 match 3 %
- 3-4-31 match 3 %
- 4-2-2-21 match 3 %
- 4-5-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter1
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
R. Zieler28 år | 34 | 3060 | 0 | — | 3 | 0 | 6.94 |
Försvarare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
B. Pavard21 år | 34 | 3060 | 1 | — | 2 | 0 | 7.13 |
T. Baumgartl21 år | 29 | 2610 | 0 | — | 4 | 0 | 7.13 |
H. Badstuber28 år | 27 | 2169 | 2 | — | 2 | 0 | 6.94 |
E. Insúa28 år | 25 | 2107 | 0 | 2 | 2 | 0 | 6.90 |
D. Aogo30 år | 29 | 1954 | 0 | 6 | 5 | 0 | 6.93 |
Andreas Beck30 år | 23 | 1931 | 1 | 1 | 6 | 0 | 6.88 |
M. Kamiński25 år | 23 | 1130 | 0 | — | 0 | 0 | 6.83 |
| 5 | 106 | — | — | 0 | — | 6.67 | |
M. Zimmermann25 år | 3 | 76 | 0 | — | 0 | 0 | 6.50 |
Mittfältare8
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
C. Gentner32 år | 27 | 2413 | 2 | 1 | 3 | 0 | 6.94 |
S. Ascacíbar20 år | 29 | 2386 | 0 | 1 | 11 | 1 | 6.90 |
B. Özcan19 år | 17 | 1004 | 1 | 2 | 1 | — | 6.92 |
E. Thommy22 år | 14 | 993 | 2 | — | 0 | 0 | 6.78 |
O. Mangala19 år | 20 | 767 | 0 | — | 2 | 0 | 6.57 |
D. Burnić19 år | 6 | 304 | 0 | — | 3 | 1 | 6.17 |
E. Ofori22 år | 1 | 9 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
A. Grgić20 år | 1 | 5 | 0 | — | 0 | 0 | — |
Anfallare8
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
D. Ginczek26 år | 23 | 1529 | 7 | — | 3 | 0 | 6.80 |
M. Gómez32 år | 16 | 1389 | 8 | 1 | 3 | 0 | 7.11 |
C. Akolo22 år | 22 | 1104 | 5 | — | 2 | 0 | 6.71 |
S. Terodde29 år | 15 | 952 | 2 | — | 2 | 0 | 6.93 |
A. Donis20 år | 18 | 950 | 2 | 2 | 1 | 0 | 6.88 |
| 14 | 727 | 1 | 1 | 1 | — | 6.78 | |
T. Asano22 år | 15 | 719 | 1 | — | 1 | 0 | 6.50 |
J. Bruun Larsen18 år | 4 | 105 | 0 | — | 0 | 0 | — |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 1 av 34 rader är märkta.
8 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.