Vasco DA Gama
Serie A 2023 · Estádio São Januário · Grundad 1898
- Poäng
- 45
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 12–9–17
- Mål
- 41–51
- Målskillnad
- -10
- Poäng/match
- 1.18
- Vinstprocent
- 32 %
- Emílio
- Maurício Barbieritill 1 jun
- William Batista1 jun–1 jul
- R. Díazfrån 1 jul
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
8matcher
- 6
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 0
- Förlust
Tappade 4 poäng av 24
Lika i paus
18matcher
- 6
- Vann
- 4
- Oavgjort
- 8
- Förlust
Låg under i paus
12matcher
- 0
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 9
- Förlust
Räddade 3 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.42mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 2.47
- Hemma
- 2.37
- Borta
- Över 1.5 mål23 av 3861 %
- Över 2.5 mål14 av 3837 %
- Över 3.5 mål9 av 3824 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
19 mål i första halvlek, 19 i andra (46 % efter paus). Insläppta: 17 och 29 (57 % efter paus).
Bygger på 41 gjorda och 51 insläppta mål med minutangivelse.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.37
- Skillnad
- -0.19 (-13.6 %)
- I ligan
- 15 av 20
- Ligasnitt
- 1.24
- Skillnad
- -0.17 (-13.3 %)
- I ligan
- 14 av 20
- Ligasnitt
- 1.24
- Skillnad
- +0.10 (+7.8 %)
- I ligan
- 14 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 29.9 %
- Skillnad
- -6.2 % (-20.7 %)
- I ligan
- 15 av 20
- Ligasnitt
- 29.9 %
- Skillnad
- +1.7 % (+5.7 %)
- I ligan
- 11 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 8 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
4av 4100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.66
- Skillnad
- -0.14 (-8.2 %)
- I ligan
- 12 av 20
- Ligasnitt
- 1.08
- Skillnad
- -0.24 (-22.0 %)
- I ligan
- 14 av 20
- Ligasnitt
- 0.58
- Skillnad
- +0.10 (+17.1 %)
- Störst i ligan
- 8 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-3-315 matcher 39 %
- 4-1-4-113 matcher 34 %
- 3-5-22 matcher 5 %
- 4-3-1-22 matcher 5 %
- 3-4-1-21 match 3 %
- 3-4-2-11 match 3 %
- 3-4-31 match 3 %
- 4-2-3-11 match 3 %
- 4-4-21 match 3 %
- 4-5-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter1
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Léo Jardim28 år | 36 | 3240 | — | — | 2 | — | 7.05 |
Försvarare15
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Lucas Piton22 år | 36 | 3195 | — | 3 | 4 | — | 6.76 |
Léo27 år | 34 | 2626 | — | — | 6 | — | 6.80 |
M. Lemos27 år | 27 | 2091 | 1 | — | 12 | — | 7.17 |
J. Rodríguez26 år | 32 | 1994 | 2 | — | 2 | 0 | 6.74 |
G. Medel35 år | 20 | 1729 | 0 | — | 5 | 1 | 6.85 |
Victor Luís29 år | 34 | 1551 | 1 | 1 | 4 | — | 6.69 |
Robson Bambu25 år | 25 | 1286 | — | — | 6 | — | 6.65 |
Lucas Oliveira27 år | 28 | 1222 | 1 | — | 7 | — | 7.07 |
Paulo Henrique26 år | 14 | 854 | 1 | 1 | 3 | 0 | 7.05 |
M. Capasso26 år | 9 | 555 | 0 | — | 4 | 0 | 6.54 |
Miranda23 år | 7 | 386 | 0 | — | 0 | 0 | 6.44 |
Zé Vitor20 år | 4 | 107 | 0 | — | 2 | 0 | 6.50 |
| 9 | 45 | — | — | 0 | — | 6.90 | |
Gabriel Dias28 år | 1 | 12 | 0 | — | 1 | 0 | 6.90 |
Paulo Victor22 år | 9 | 10 | — | — | 0 | — | 6.30 |
Mittfältare15
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tchê Tchê30 år | 35 | 2579 | 2 | 4 | 7 | — | 6.82 |
Zé Gabriel24 år | 27 | 1945 | 1 | — | 5 | 0 | 6.73 |
Paulinho26 år | 19 | 1576 | 1 | 2 | 8 | — | 6.88 |
Jair28 år | 29 | 1498 | 3 | — | 6 | — | 6.84 |
Praxedes21 år | 21 | 1349 | 1 | — | 2 | 0 | 6.20 |
Marlon Gomes19 år | 21 | 965 | — | 1 | 4 | — | 6.71 |
Adson22 år | 15 | 838 | — | 1 | 0 | — | 7.18 |
D. Payet36 år | 17 | 715 | 2 | 1 | 0 | — | 6.81 |
Andrey Santos18 år | 6 | 424 | 1 | — | 3 | 0 | 6.68 |
M. Galarza21 år | 10 | 400 | 1 | — | 1 | 0 | 6.69 |
Rodrigo20 år | 8 | 350 | 0 | — | 1 | 0 | 6.49 |
Mateus Cocão21 år | 9 | 343 | 0 | — | 3 | 0 | — |
Cauan Barros18 år | 8 | 236 | 1 | — | 2 | 0 | 6.53 |
G. Carabajal32 år | 6 | 116 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.82 |
Eguinaldo18 år | 6 | 71 | — | — | 2 | — | 6.70 |
Anfallare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Gabriel Pec22 år | 35 | 2448 | 8 | 4 | 6 | — | 6.96 |
P. Vegetti34 år | 21 | 1795 | 10 | 1 | 3 | 1 | 7.13 |
Alex Teixeira33 år | 22 | 1136 | 1 | 3 | 1 | 0 | 6.73 |
Pedro Raul26 år | 12 | 836 | 2 | — | 3 | 0 | 6.75 |
Figueiredo21 år | 16 | 653 | 0 | — | 3 | 0 | 6.63 |
L. Orellano23 år | 18 | 619 | 1 | 1 | 3 | 0 | 6.74 |
Rossi29 år | 9 | 482 | 1 | 4 | 0 | 1 | 6.96 |
S. Ferreira25 år | 13 | 432 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6.63 |
Serginho28 år | 9 | 358 | 2 | — | 2 | 0 | 6.88 |
Erick Marcus19 år | 18 | 339 | 1 | 1 | 3 | — | 6.78 |
Rayan16 år | 8 | 235 | 1 | — | 2 | — | 6.76 |
Rwan Cruz21 år | 10 | 32 | — | — | 0 | — | 6.70 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 1 av 67 rader är märkta.
24 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.