Junior
Primera A 2023 · Estadio Metropolitano Roberto Meléndez · Grundad 1924
- Poäng
- 13
- Matcher
- 6
- V–O–F
- 4–1–1
- Mål
- 14–7
- Målskillnad
- +7
- Poäng/match
- 2.17
- Vinstprocent
- 67 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per match, placerad på speldagen. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den dagen, så sista punkten är säsongens snitt.
Anfall och försvar
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
27 mål i första halvlek, 33 i andra (49 % efter paus). Insläppta: 23 och 20 (41 % efter paus).
Bygger på 68 gjorda och 49 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 64 gjorda och 45 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.31
- Skillnad
- +0.24 (+18.1 %)
- I ligan
- 7 av 20
- Ligasnitt
- 1.11
- Skillnad
- +0.22 (+20.1 %)
- I ligan
- 4 av 20
- Ligasnitt
- 1.15
- Skillnad
- -0.21 (-18.2 %)
- I ligan
- 4 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 30.4 %
- Skillnad
- +7.1 % (+23.5 %)
- I ligan
- 4 av 20
- Ligasnitt
- 31.7 %
- Skillnad
- -0.5 % (-1.4 %)
- I ligan
- 10 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 10 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
18av 18100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.74
- Skillnad
- +0.22 (+12.5 %)
- I ligan
- 7 av 20
- Ligasnitt
- 0.87
- Skillnad
- +0.25 (+29.2 %)
- I ligan
- 7 av 20
- Ligasnitt
- 0.87
- Skillnad
- -0.04 (-4.3 %)
- Störst i ligan
- 13 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-137 matcher 77 %
- 4-4-27 matcher 15 %
- 4-1-4-12 matcher 4 %
- 3-4-2-11 match 2 %
- 4-3-31 match 2 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
S. Mele25 år | 20 | 1800 | 0 | — | 2 | 0 | 6.99 |
J. Martínez29 år | 41 | 1530 | — | — | 0 | — | 7.24 |
S. Viera39 år | 10 | 900 | 1 | — | 0 | 0 | 6.87 |
Försvarare16
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
E. Herrera24 år | 36 | 2988 | 1 | 2 | 7 | — | 6.86 |
W. Pacheco28 år | 33 | 2493 | — | — | 8 | — | 6.88 |
E. Olivera32 år | 26 | 2133 | 0 | — | 4 | 1 | 6.89 |
J. Peña23 år | 24 | 1884 | 0 | — | 7 | 0 | 6.93 |
G. Fuentes25 år | 21 | 1802 | 2 | 1 | 6 | 0 | 7.03 |
J. Cuenú27 år | 20 | 1355 | 2 | 1 | 2 | — | 7.12 |
| 14 | 1235 | 0 | — | 4 | 0 | 6.90 | |
F. Andueza25 år | 11 | 881 | 0 | — | 2 | 0 | 6.68 |
B. Ceballos21 år | 12 | 771 | 1 | — | 1 | 0 | 7.02 |
O. Albornoz27 år | 15 | 509 | 2 | — | 2 | — | 6.51 |
N. Castrillón26 år | 22 | 458 | — | — | 0 | — | 6.56 |
C. Haydar21 år | 4 | 270 | 0 | 1 | 0 | 0 | 7.14 |
D. Rosero29 år | 3 | 268 | 0 | — | 1 | 0 | 7.13 |
D. Mendoza22 år | 9 | 187 | 0 | — | 2 | 0 | 6.54 |
A. Torralvo29 år | 2 | 164 | 0 | — | 0 | 0 | 6.50 |
A. Simarra22 år | 2 | 134 | 0 | — | 1 | 0 | 6.70 |
Mittfältare16
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Jesús Rivas25 år | 43 | 3360 | 7 | 6 | 4 | — | 7.00 |
H. Martínez25 år | 41 | 2853 | 1 | — | 11 | 1 | 6.79 |
D. Moreno31 år | 30 | 2484 | 3 | — | 9 | — | 7.00 |
V. Hernández33 år | 42 | 2357 | 4 | 3 | 4 | 0 | 6.76 |
L. González32 år | 36 | 2214 | 9 | 5 | 7 | — | 7.14 |
F. Hinestroza32 år | 28 | 1352 | 0 | 3 | 5 | 1 | 6.74 |
| 22 | 1121 | — | 1 | 6 | — | 6.68 | |
L. Berrío24 år | 32 | 1094 | 1 | 2 | 5 | — | 6.67 |
C. Sierra32 år | 22 | 755 | 1 | — | 1 | — | 6.71 |
J. Ortiz24 år | 9 | 724 | 0 | — | 1 | 0 | 6.97 |
J. Quintero30 år | 6 | 540 | 1 | — | 1 | — | 7.45 |
L. Berdugo20 år | 9 | 382 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.88 |
F. Ángel22 år | 8 | 324 | 0 | — | 0 | 0 | 6.72 |
K. Padilla21 år | 4 | 87 | 0 | — | 0 | 0 | 6.53 |
E. Serje27 år | 1 | 44 | 0 | — | 0 | 0 | 6.90 |
J. Barrera16 år | 1 | 34 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
Anfallare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
F. Salazar27 år | 42 | 3139 | 6 | 11 | 6 | — | 7.24 |
C. Bacca36 år | 45 | 2849 | 19 | — | 7 | 0 | 6.93 |
D. Caicedo22 år | 24 | 1833 | 5 | 8 | 0 | 0 | 7.28 |
G. Lencina25 år | 18 | 1526 | 8 | — | 1 | — | 7.03 |
J. Enamorado24 år | 19 | 1102 | 3 | 1 | 1 | 1 | 6.71 |
J. Vélez19 år | 19 | 1102 | — | 2 | 4 | — | 6.84 |
| 17 | 890 | 0 | 1 | 4 | 0 | 6.44 | |
S. Rodríguez24 år | 21 | 783 | 5 | — | 3 | — | 6.68 |
P. Rojas31 år | 7 | 467 | 0 | 3 | 0 | 0 | 7.26 |
L. Sandoval23 år | 12 | 460 | 3 | 2 | 4 | 0 | 7.16 |
A. Estupiñán28 år | 14 | 373 | — | — | 3 | — | 6.47 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 3 av 63 rader är märkta.
17 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.