Vänersvallen Nord
Vänersborg, Sverige·

- Kapacitet
- 1 500
- Underlag
- artificial turf
Division 2 - Norra Götaland, Ettan - Södra och Svenska Cupen, april 2017 till oktober 2025. 207 spelade matcher.
Vänersborgs IF och Vänersborgs FK har ytterligare 33 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
Hemmaplan
Hemmaplan — Vänersborgs IF
Vänersborgs IF på den arena klubben delar2017–2025
Visa säsong för säsong9 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | Division 2 - Norra Götaland | 14 | 3 | 1 | 10 | 16 | 32 | -16 | 10 | 0.71 | 0 |
| 2018 | Division 2 - Norra Götaland | 14 | 4 | 0 | 10 | 14 | 29 | -15 | 12 | 0.86 | 2 |
| 2020 | Division 2 - Norra Götaland | 7 | 5 | 2 | 0 | 11 | 4 | +7 | 17 | 2.43 | 3 |
| 2021/22 | Svenska Cupen | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2021 | Ettan - Södra | 15 | 4 | 3 | 8 | 20 | 24 | -4 | 15 | 1.00 | 2 |
| 2022 | Ettan - Södra | 15 | 4 | 4 | 7 | 14 | 25 | -11 | 16 | 1.07 | 3 |
| 2023 | Ettan - Södra | 15 | 5 | 3 | 7 | 16 | 17 | -1 | 18 | 1.20 | 5 |
| 2024 | Division 2 - Norra Götaland | 14 | 6 | 4 | 4 | 19 | 19 | 0 | 22 | 1.57 | 4 |
| 2025 | Division 2 - Norra Götaland | 14 | 5 | 5 | 4 | 30 | 27 | +3 | 20 | 1.43 | 2 |
| Totalt | 109 | 36 | 23 | 50 | 142 | 179 | -37 | 131 | 1.20 | 21 |
Historien
Rekorden — Vänersborgs IF
Ytterligheterna för Vänersborgs IF på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna — Vänersborgs IF
Hur ofta Vänersborgs IF vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
5Räddade en poäng
11och 6 till
Tappade ledningen
12och 7 till
Läst ur målen i 73 matcher. 36 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna — Vänersborgs IF
Hur det gått för lagen som mött Vänersborgs IF här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Vänersborgs FK | 9 | 3 | 3 | 3 | 13 | 11 | +2 | 12 | 1.33 |
| Trollhättan | 5 | 2 | 1 | 2 | 6 | 6 | 0 | 7 | 1.40 |
| Gauthiod | 4 | 3 | 1 | 0 | 6 | 1 | +5 | 10 | 2.50 |
| Atvidabergs FF | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 4 | 1.33 |
| Ljungskile SK | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 4 | -2 | 4 | 1.33 |
| Grebbestad | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 5 | -3 | 1 | 0.33 |
| Lund | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 7 | -3 | 3 | 1.00 |
| Oskarshamns AIK | 3 | 3 | 0 | 0 | 6 | 0 | +6 | 9 | 3.00 |
| Torns | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | 1.33 |
| Tvååker | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.00 |
Visa alla54 klubbar
| Oddevold | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 | 6 | 2.00 |
| Ahlafors | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 6 | 0 | 6 | 2.00 |
| Lidköping | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 7 | -3 | 1 | 0.33 |
| Nordvärmland | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 | 7 | 2.33 |
| Stenungsund | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 1 | +5 | 7 | 2.33 |
| Falkenbergs FF | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 3 | 1.50 |
| Angelholms FF | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | +1 | 4 | 2.00 |
| Gais | 2 | 1 | 1 | 0 | 8 | 3 | +5 | 4 | 2.00 |
| Karlstad BK | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 1 | +5 | 6 | 3.00 |
| Lindome | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0.50 |
| Qviding FIF | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 4 | 2.00 |
| Vårgårda | 2 | 1 | 0 | 1 | 6 | 5 | +1 | 3 | 1.50 |
| Motala | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Kumla | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Olympic | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 3 | 1.50 |
| IFK Malmö | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 |
| Uddevalla | 2 | 1 | 1 | 0 | 5 | 2 | +3 | 4 | 2.00 |
| Skoftebyn | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 2 | +2 | 3 | 1.50 |
| FBK Karlstad | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 3 | +2 | 3 | 1.50 |
| Herrestads | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 4 | +1 | 3 | 1.50 |
| Kongahälla | 2 | 2 | 0 | 0 | 12 | 5 | +7 | 6 | 3.00 |
| Norrby IF | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Eskilsminne | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Skövde AIK | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Utsikten | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Örebro Syrianska | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Forward | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Linköping City | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 2 | +2 | 3 | 3.00 |
| Assyriska Turabdin | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| IF Karlstad II | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Sävedalen | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Tord | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Österlen | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
| Torslanda | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| FBK Karlstad | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Hisingsbacka | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
| Lerum | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Åmål | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| IFK Skövde | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Säffle SK | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Ariana | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Haga | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Tidaholms GoIF | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 | 8 | -5 | 0 | 0.00 |
| Skara | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 2 | +2 | 3 | 3.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 207 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 288 mål, 132 av hemmalaget och 156 av gästen
Tunn täckning. Klockan bygger på 103 av arenans 207 spelade matcher (50 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 288 mål. De 104 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden. Fördelningen beskriver alltså en del av arenans historia, inte hela.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Vänersborgs IF på arenan.
- 1V. Gashi8mål
- 2K. Vukaj8mål
- 3E. Ramadani6mål
- 4A. Al-Habobi5mål
- 5M. Leidewall4mål
- 6K. Dickson3mål
- 7N. Berner3mål
- 8A. Vitija3mål
- 9C. Wiklund3mål
- 10F. Nilsson3mål
Tunn täckning. Listorna bygger på 103 av arenans 207 spelade matcher (50 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 288 mål. De 104 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar. Listorna är alltså inte arenans hela historia.