FootSam
FOOTBALL DATA

Unipol Domus

Cagliari, Italien·Cagliari

1.46poäng per match
40 %hemmavinster
108spelade matcher
Kapacitet
16 416
Underlag
Naturgräs

Serie A, Serie B och Coppa Italia, augusti 2021 till augusti 2026. 108 spelade matcher.

19 matcherobesegrade i rad här 2022–2023 för Cagliari. 12 vinster, 7 oavgjorda.
4–0mot Hellas Verona 2026 — den största segern platsen sett.
3.00poäng per match för Inter — den gäst som klarat sig bäst här, på 5 besök.

Cagliari har ytterligare 11 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Cagliari på sin hemmaplan2021/22–2026

1.46poäng per match
40 %vinstprocent
432936V–O–F på 108 matcher
149146målskillnad +3
21hållna nollor
25matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2021/22–2026
Visa säsong för säsong12 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2021/22Serie A1936102033-13150.791
2021/22Coppa Italia220062+463.000
2022/23Serie B2213723421+13462.096
2022/23Coppa Italia110032+133.000
2023/24Serie A196762832-4251.322
2023/24Coppa Italia110021+133.000
2024/25Serie A196492428-4221.164
2024/25Coppa Italia220041+363.001
2025/26Serie A197482223-1251.326
2025/26Coppa Italia211052+342.000
2026/27Serie A100101-100.000
2026Coppa Italia110010+133.001
Totalt108432936149146+31581.4621
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Cagliari på den här arenan

19obesegrad i följd15 okt. 2022 – 12 aug. 202312 vinster, 7 oavgjorda
5raka segrar11 dec. 2022 – 11 feb. 2023
2hållna nollor i följd26 dec. 2022 – 14 jan. 2023
3raka förluster5 mars 2022 – 9 apr. 2022

Största segrar

31 jan. 2026Cagliari40Hellas Verona+4 mål
10 mars 2023Cagliari41Ascoli+3 mål
19 jan. 2025Cagliari41Lecce+3 mål
23 sep. 2025Cagliari41Frosinone+3 mål
30 mars 2025Cagliari30Monza+3 mål

Största förluster

18 dec. 2021Cagliari04Udinese+4 mål emot
15 sep. 2024Cagliari04Napoli+4 mål emot
1 okt. 2022Cagliari14Venezia+3 mål emot
8 okt. 2023Cagliari14AS Roma+3 mål emot
5 mars 2022Cagliari03Lazio+3 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Cagliari vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

13
29 okt. 2023Frosinone43låg under med 3
30 maj 2023Parma32låg under med 2
11 jan. 2022Bologna21låg under med 1
5 aug. 2022Perugia32låg under med 1
21 aug. 2022Cittadella21låg under med 1

och 8 till

Räddade en poäng

10
23 aug. 2021Spezia22låg under med 2
6 dec. 2021Torino11låg under med 1
12 nov. 2022Pisa11låg under med 1
3 dec. 2022Parma11låg under med 1
25 feb. 2024Napoli11låg under med 1

och 5 till

Tappade ledningen

23
12 sep. 2021Genoa23ledde med 2
19 apr. 2024Juventus22ledde med 2
1 okt. 2021Venezia11ledde med 1
27 okt. 2021AS Roma12ledde med 1
26 nov. 2021Salernitana11ledde med 1

och 18 till

Läst ur målen i 108 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Cagliari här

42klubbar har gästat
19av dem har vunnit här
Interbästa gäst · 3.00 p/match på 5 besök
Interflest segrar · 5 av 5 besök
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Genoa513188061.20
Inter5500111+10153.00
Lazio431082+6102.50
AC Milan431084+4102.50
Napoli422072+582.00
Udinese431081+7102.50
Juventus421154+171.75
AS Roma421163+371.75
Atalanta420266061.50
Bologna420264+261.50
Visa alla42 klubbar
Fiorentina422075+282.00
Torino411267-141.00
Hellas Verona411237-441.00
Venezia411267-141.00
Parma401348-410.25
Sassuolo310234-131.00
Empoli321040+472.33
Frosinone301248-410.33
Pisa302146-220.67
Lecce311145-141.33
Como311134-141.33
Bari211021+142.00
Cittadella200225-300.00
Salernitana201135-210.50
Cremonese200202-200.00
Palermo200224-200.00
Perugia200246-200.00
Monza201114-310.50
SPAL100112-100.00
Sampdoria100113-200.00
Benevento100101-100.00
Ascoli100114-300.00
Spezia101022011.00
Ternana100112-100.00
Brescia100112-100.00
Virtus Entella101011011.00
Arezzo100101-100.00
Modena100101-100.00
Sudtirol101011011.00
Carrarese100113-200.00
Reggina101011011.00
Cosenza100102-200.00
IV · Platsen

Publiken

Publiken

Hur många som sett fotboll här

16 007i snitt
16 412som mest
15 262som minst
2 jan. 2026Cagliari01AC Milan16 412 på plats
21 feb. 2026Cagliari00Lazio15 262 på plats

Tunn täckning. Talen bygger på 19 av arenans 108 spelade matcher (18 %) — de matcher källan gett en publiksiffra för. Snittet beskriver alltså en del av arenans historia, inte hela.

V · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 108 färdigspelade matcher

2.73mål per match
295mål totalt
63 %båda lagen målat
53 %över 2,5 mål
27 %över 3,5 mål
6mållösa matcher · 6 %

Vanligaste resultat

1–11817 %
2–11413 %
1–2109 %
1–098 %
0–287 %

Målrikaste matcherna

29 okt. 2023Cagliari43Frosinone7 mål
9 mars 2024Cagliari42Salernitana6 mål
9 nov. 2024Cagliari33AC Milan6 mål
22 nov. 2025Cagliari33Genoa6 mål
1 okt. 2022Cagliari14Venezia5 mål

Målklockan

När målen faller här — 295 mål, 149 av hemmalaget och 146 av gästen

31
11 %1–15
38
13 %16–30
52
18 %31–45
53
18 %46–60
54
18 %61–75
67
23 %76–90
Hemmalaget 149 Gästen 146Flest mål i 76–9067 stycken

Klockan bygger på 108 av arenans 108 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 295 mål.

VI · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Cagliari på arenan.

  1. 1G. Lapadula18mål
  2. 2J. Galvão10mål
  3. 3L. Pavoletti10mål
  4. 4A. Deiola9mål
  5. 5R. Piccoli8mål
  6. 6G. Gaetano7mål
  7. 7N. Viola7mål
  8. 8Zito Luvumbo6mål
  9. 9G. Zappa5mål
  10. 10S. Esposito5mål

Listorna bygger på 108 av arenans 108 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 295 mål.