Tottenham Hotspur Stadium
London, England·

- Kapacitet
- 62 850
- Underlag
- Naturgräs
Premier League, UEFA Champions League, UEFA Europa League och 3 andra tävlingar, april 2019 till augusti 2026. 189 spelade matcher.
Tottenham har ytterligare 1 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Tottenham på sin hemmaplan2019/20–2026
Visa säsong för säsong24 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019/20 | UEFA Champions League | 4 | 2 | 0 | 2 | 11 | 10 | +1 | 6 | 1.50 | 1 |
| 2019/20 | Premier League | 19 | 12 | 3 | 4 | 36 | 17 | +19 | 39 | 2.05 | 6 |
| 2019/20 | FA Cup | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 4 | +2 | 7 | 2.33 | 0 |
| 2020/21 | UEFA Europa League | 6 | 6 | 0 | 0 | 22 | 2 | +20 | 18 | 3.00 | 5 |
| 2020/21 | Premier League | 19 | 10 | 3 | 6 | 35 | 20 | +15 | 33 | 1.74 | 7 |
| 2020/21 | League Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2021/22 | Premier League | 19 | 13 | 1 | 5 | 38 | 19 | +19 | 40 | 2.11 | 8 |
| 2021/22 | FA Cup | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 2 | +4 | 6 | 3.00 | 0 |
| 2021/22 | League Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2021/22 | UEFA Europa Conference League | 4 | 3 | 0 | 1 | 11 | 6 | +5 | 9 | 2.25 | 1 |
| 2022/23 | UEFA Champions League | 4 | 2 | 2 | 0 | 6 | 3 | +3 | 8 | 2.00 | 2 |
| 2022/23 | Premier League | 19 | 12 | 1 | 6 | 37 | 25 | +12 | 37 | 1.95 | 6 |
| 2022/23 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2023/24 | Premier League | 19 | 13 | 0 | 6 | 38 | 27 | +11 | 39 | 2.05 | 2 |
| 2023/24 | FA Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2024/25 | UEFA Europa League | 7 | 5 | 2 | 0 | 16 | 5 | +11 | 17 | 2.43 | 3 |
| 2024/25 | Premier League | 19 | 6 | 3 | 10 | 35 | 35 | 0 | 21 | 1.11 | 2 |
| 2024/25 | League Cup | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 4 | +3 | 9 | 3.00 | 1 |
| 2025/26 | UEFA Champions League | 5 | 5 | 0 | 0 | 13 | 2 | +11 | 15 | 3.00 | 4 |
| 2025/26 | Premier League | 19 | 3 | 6 | 10 | 22 | 31 | -9 | 15 | 0.79 | 3 |
| 2025/26 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2025/26 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2026/27 | Premier League | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2026 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 | 1 | +4 | 3 | 3.00 | 0 |
| Totalt | 182 | 105 | 23 | 54 | 355 | 221 | +134 | 338 | 1.86 | 55 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Tottenham på den här arenan
Största segrar
Vändningarna
Hur ofta Tottenham vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
22och 17 till
Räddade en poäng
11och 6 till
Tappade ledningen
30och 25 till
Läst ur målen i 181 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Tottenham här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Chelsea | 9 | 7 | 1 | 1 | 17 | 7 | +10 | 22 | 2.44 |
| Manchester City | 9 | 3 | 1 | 5 | 7 | 10 | -3 | 10 | 1.11 |
| Manchester United | 8 | 2 | 3 | 3 | 14 | 13 | +1 | 9 | 1.13 |
| Newcastle | 8 | 5 | 1 | 2 | 12 | 13 | -1 | 16 | 2.00 |
| Liverpool | 8 | 5 | 1 | 2 | 17 | 11 | +6 | 16 | 2.00 |
| West Ham | 8 | 2 | 1 | 5 | 10 | 18 | -8 | 7 | 0.88 |
| Brighton | 8 | 2 | 1 | 5 | 12 | 14 | -2 | 7 | 0.88 |
| Aston Villa | 8 | 5 | 0 | 3 | 13 | 13 | 0 | 15 | 1.88 |
| Wolves | 7 | 3 | 2 | 2 | 10 | 9 | +1 | 11 | 1.57 |
| Arsenal | 7 | 4 | 0 | 3 | 11 | 10 | +1 | 12 | 1.71 |
Visa alla60 klubbar
| Everton | 7 | 1 | 0 | 6 | 2 | 15 | -13 | 3 | 0.43 |
| Crystal Palace | 7 | 2 | 0 | 5 | 7 | 16 | -9 | 6 | 0.86 |
| Southampton | 6 | 1 | 0 | 5 | 9 | 16 | -7 | 3 | 0.50 |
| Burnley | 6 | 0 | 0 | 6 | 1 | 16 | -15 | 0 | 0.00 |
| Brentford | 6 | 1 | 0 | 5 | 6 | 13 | -7 | 3 | 0.50 |
| Bournemouth | 5 | 2 | 1 | 2 | 9 | 10 | -1 | 7 | 1.40 |
| Fulham | 5 | 1 | 2 | 2 | 5 | 7 | -2 | 5 | 1.00 |
| Leicester | 5 | 2 | 0 | 3 | 7 | 13 | -6 | 6 | 1.20 |
| Leeds | 4 | 0 | 1 | 3 | 5 | 10 | -5 | 1 | 0.25 |
| Nottingham Forest | 4 | 2 | 0 | 2 | 7 | 7 | 0 | 6 | 1.50 |
| Sheffield Utd | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 7 | -5 | 1 | 0.33 |
| Norwich | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 6 | -4 | 1 | 0.33 |
| Watford | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Eintracht Frankfurt | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 4 | -1 | 1 | 0.50 |
| AZ Alkmaar | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Ipswich | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| West Brom | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Middlesbrough | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Marseille | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Rennes | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Bayern München | 1 | 1 | 0 | 0 | 7 | 2 | +5 | 3 | 3.00 |
| Borussia Dortmund | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| RB Leipzig | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Vitesse | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Sporting CP | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Pacos Ferreira | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Bodo/Glimt | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| IF Elfsborg | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| FC Copenhagen | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| AC Milan | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| AS Roma | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Atletico Madrid | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Villarreal | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Olympiakos Piraeus | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Qarabag | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Slavia Praha | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Ludogorets | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| FK Crvena Zvezda | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Dinamo Zagreb | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Antwerp | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Sunderland | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Wolfsberger AC | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Lask Linz | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Charlton | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| Doncaster | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Portsmouth | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Luton | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Morecambe | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Maccabi Haifa | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 7 | -5 | 0 | 0.00 |
| Mura | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
Publiken
Publiken
Hur många som sett fotboll här
Tunn täckning. Talen bygger på 19 av arenans 189 spelade matcher (10 %) — de matcher källan gett en publiksiffra för. Snittet beskriver alltså en del av arenans historia, inte hela.
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 189 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 587 mål, 365 av hemmalaget och 222 av gästen
Klockan bygger på 188 av arenans 189 spelade matcher (99 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 587 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Tottenham på arenan.
- 1Son Heung-Min63mål
- 2H. Kane62mål
- 3Richarlison16mål
- 4D. Solanke16mål
- 5Lucas Moura15mål
- 6B. Johnson14mål
- 7G. Bale10mål
- 8D. Alli9mål
- 9D. Kulusevski8mål
- 10R. Bentancur7mål
Listorna bygger på 188 av arenans 189 spelade matcher (99 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 587 mål. De 1 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.