Stadion Woudestein
Nederländerna·
Eredivisie, augusti 2010 till augusti 2026. 138 spelade matcher.
Källan har aldrig gett den här arenan ett eget id — vi känner den bara på namnet. Därför finns ingen kapacitet, inget underlag och ingen bild.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Excelsior på sin hemmaplan2010/11–2026/27
Visa säsong för säsong9 säsonger
| Säsong | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | 17 | 7 | 3 | 7 | 28 | 30 | -2 | 24 | 1.41 | 3 |
| 2011/12 | 17 | 4 | 3 | 10 | 15 | 29 | -14 | 15 | 0.88 | 3 |
| 2014/15 | 17 | 4 | 5 | 8 | 26 | 37 | -11 | 17 | 1.00 | 2 |
| 2015/16 | 17 | 4 | 5 | 8 | 21 | 31 | -10 | 17 | 1.00 | 4 |
| 2016/17 | 17 | 6 | 5 | 6 | 27 | 25 | +2 | 23 | 1.35 | 3 |
| 2017/18 | 17 | 3 | 5 | 9 | 16 | 24 | -8 | 14 | 0.82 | 4 |
| 2018/19 | 17 | 6 | 4 | 7 | 27 | 36 | -9 | 22 | 1.29 | 3 |
| 2025/26 | 17 | 5 | 3 | 9 | 20 | 22 | -2 | 18 | 1.06 | 4 |
| 2026/27 | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 | 0 |
| Totalt | 138 | 40 | 33 | 65 | 183 | 237 | -54 | 153 | 1.11 | 26 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Excelsior på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Excelsior vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
10och 5 till
Räddade en poäng
10och 5 till
Läst ur målen i 138 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Excelsior här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PSV Eindhoven | 9 | 9 | 0 | 0 | 23 | 10 | +13 | 27 | 3.00 |
| Ajax | 8 | 5 | 3 | 0 | 22 | 8 | +14 | 18 | 2.25 |
| AZ Alkmaar | 8 | 3 | 3 | 2 | 16 | 14 | +2 | 12 | 1.50 |
| Groningen | 8 | 3 | 2 | 3 | 11 | 11 | 0 | 11 | 1.38 |
| Heracles | 8 | 4 | 1 | 3 | 15 | 12 | +3 | 13 | 1.63 |
| Utrecht | 8 | 2 | 3 | 3 | 14 | 19 | -5 | 9 | 1.13 |
| Feyenoord | 8 | 5 | 0 | 3 | 17 | 13 | +4 | 15 | 1.88 |
| Heerenveen | 8 | 4 | 2 | 2 | 16 | 13 | +3 | 14 | 1.75 |
| ADO Den Haag | 7 | 6 | 1 | 0 | 21 | 10 | +11 | 19 | 2.71 |
| Vitesse | 7 | 5 | 0 | 2 | 13 | 4 | +9 | 15 | 2.14 |
Visa alla27 klubbar
| Twente | 7 | 2 | 3 | 2 | 6 | 5 | +1 | 9 | 1.29 |
| PEC Zwolle | 6 | 4 | 1 | 1 | 14 | 5 | +9 | 13 | 2.17 |
| Willem II | 6 | 2 | 2 | 2 | 7 | 9 | -2 | 8 | 1.33 |
| NAC Breda | 6 | 2 | 2 | 2 | 5 | 6 | -1 | 8 | 1.33 |
| NEC Nijmegen | 5 | 2 | 1 | 2 | 8 | 8 | 0 | 7 | 1.40 |
| Roda | 5 | 3 | 0 | 2 | 5 | 4 | +1 | 9 | 1.80 |
| De Graafschap | 4 | 0 | 2 | 2 | 1 | 6 | -5 | 2 | 0.50 |
| VVV Venlo | 4 | 1 | 0 | 3 | 3 | 5 | -2 | 3 | 0.75 |
| Sparta Rotterdam | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 6 | -1 | 4 | 1.00 |
| GO Ahead Eagles | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 4 | 1.33 |
| Fortuna Sittard | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Cambuur | 2 | 1 | 1 | 0 | 5 | 2 | +3 | 4 | 2.00 |
| Emmen | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Dordrecht | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Volendam | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| RKC Waalwijk | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Telstar | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 138 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 420 mål, 183 av hemmalaget och 237 av gästen
Klockan bygger på 138 av arenans 138 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 420 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Excelsior på arenan.
- 1T. van Weert16mål
- 2Luigi Maud Bruins10mål
- 3Jeff Stans9mål
- 4Stanley Elbers8mål
- 5R. Koolwijk7mål
- 6N. Hasselbaink7mål
- 7J. Mattheij6mål
- 8A. Messaoud6mål
- 9D. Bovenberg6mål
- 10N. Naujoks6mål
Listorna bygger på 138 av arenans 138 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 420 mål.