Stadion Ukrajina
L'viv, Ukraina·

- Kapacitet
- 28 051
- Underlag
- Naturgräs
Premier League och Cup, juli 2011 till september 2025. 140 spelade matcher.
Har även hetat Stadion Ukraina (2023–2025)
Karpaty och Lviv har ytterligare 64 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan — Karpaty
Karpaty på den arena klubben delar2011/12–2024/25
Visa säsong för säsong14 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | Premier League | 10 | 3 | 2 | 5 | 8 | 16 | -8 | 11 | 1.10 | 3 |
| 2011/12 | Cup | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2012/13 | Premier League | 15 | 6 | 3 | 6 | 24 | 19 | +5 | 21 | 1.40 | 5 |
| 2012/13 | Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2013/14 | Premier League | 15 | 4 | 5 | 6 | 17 | 24 | -7 | 17 | 1.13 | 3 |
| 2013/14 | Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2014/15 | Premier League | 12 | 4 | 2 | 6 | 12 | 13 | -1 | 14 | 1.17 | 4 |
| 2014/15 | Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2015/16 | Premier League | 8 | 4 | 2 | 2 | 13 | 8 | +5 | 14 | 1.75 | 3 |
| 2017/18 | Premier League | 16 | 5 | 4 | 7 | 19 | 27 | -8 | 19 | 1.19 | 2 |
| 2019/20 | Premier League | 14 | 1 | 6 | 7 | 10 | 25 | -15 | 9 | 0.64 | 2 |
| 2021/22 | Cup | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 | 6 | 2.00 | 2 |
| 2024/25 | Premier League | 14 | 8 | 3 | 3 | 26 | 12 | +14 | 27 | 1.93 | 8 |
| 2024/25 | Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 | 1 |
| Totalt | 114 | 42 | 27 | 45 | 144 | 152 | -8 | 153 | 1.34 | 35 |
Historien
Rekorden — Karpaty
Ytterligheterna för Karpaty på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna — Karpaty
Hur ofta Karpaty vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
5Räddade en poäng
11och 6 till
Tappade ledningen
16och 11 till
Läst ur målen i 105 matcher. 9 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna — Karpaty
Hur det gått för lagen som mött Karpaty här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Chornomorets | 10 | 1 | 3 | 6 | 7 | 22 | -15 | 6 | 0.60 |
| Zorya Luhansk | 8 | 4 | 2 | 2 | 10 | 7 | +3 | 14 | 1.75 |
| Vorskla | 8 | 4 | 2 | 2 | 12 | 7 | +5 | 14 | 1.75 |
| Metalist | 8 | 3 | 3 | 2 | 14 | 11 | +3 | 12 | 1.50 |
| Shakhtar Donetsk | 7 | 5 | 1 | 1 | 17 | 4 | +13 | 16 | 2.29 |
| Dynamo Kyiv | 7 | 5 | 2 | 0 | 11 | 4 | +7 | 17 | 2.43 |
| Mariupol | 6 | 3 | 1 | 2 | 8 | 6 | +2 | 10 | 1.67 |
| Volyn | 6 | 4 | 0 | 2 | 8 | 5 | +3 | 12 | 2.00 |
| Olimpik Donetsk | 5 | 2 | 0 | 3 | 8 | 11 | -3 | 6 | 1.20 |
| Lviv | 4 | 0 | 4 | 0 | 2 | 2 | 0 | 4 | 1.00 |
Visa alla34 klubbar
| Oleksandria | 4 | 2 | 1 | 1 | 7 | 3 | +4 | 7 | 1.75 |
| Dnipro Dnipropetrovsk | 4 | 4 | 0 | 0 | 11 | 2 | +9 | 12 | 3.00 |
| Arsenal Kyiv | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 1 | +5 | 7 | 2.33 |
| Metalurh Zaporizhya | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 5 | -2 | 1 | 0.33 |
| Stal Kamianske | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 7 | -6 | 0 | 0.00 |
| Hoverla | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.33 |
| Metalurh Donetsk | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 | 7 | 2.33 |
| Kolos Kovalivka | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 |
| Zirka | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0.50 |
| Tavriya | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Veres Rivne | 2 | 1 | 0 | 1 | 6 | 6 | 0 | 3 | 1.50 |
| Sevastopol | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Desna | 1 | 1 | 0 | 0 | 6 | 2 | +4 | 3 | 3.00 |
| Dnipro-1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Inhulets | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Obolon'-Brovar | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Ruh Lviv | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Kryvbas KR | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Polessya | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Kryvbas | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 | -6 | 0 | 0.00 |
| Obolon' | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Karpaty Halych | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| AFSK Kyiv | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Livyi Bereh | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 140 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 336 mål, 153 av hemmalaget och 183 av gästen
Klockan bygger på 129 av arenans 140 spelade matcher (92 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 336 mål. De 11 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Karpaty på arenan.
- 1O. Gladkyi11mål
- 2Lucas Pérez8mål
- 3Bruninho7mål
- 4I. Khudobiak7mål
- 5A. Chachua7mål
- 6Oleh Golodyuk5mål
- 7S. Zenjov4mål
- 8S. Myakushko4mål
- 9M. Shved4mål
- 10Mladen Bartulović4mål
Listorna bygger på 129 av arenans 140 spelade matcher (92 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 336 mål. De 11 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.