Stadion Miejski
Gdynia, Polen·

- Kapacitet
- 15 139
- Underlag
- Naturgräs
Ekstraklasa, Cup och UEFA Europa League, juli 2017 till maj 2026. 62 spelade matcher.
Har även hetat Stadion Miejski w Gdyni (2025–2026)
Arka Gdynia har ytterligare 1 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Arka Gdynia på sin hemmaplan2017/18–2025/26
Visa säsong för säsong8 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017/18 | UEFA Europa League | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2018/19 | Ekstraklasa | 18 | 6 | 5 | 7 | 27 | 26 | +1 | 23 | 1.28 | 4 |
| 2019/20 | Ekstraklasa | 16 | 5 | 7 | 4 | 17 | 18 | -1 | 22 | 1.38 | 4 |
| 2020/21 | Cup | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 1 | +3 | 7 | 2.33 | 2 |
| 2021/22 | Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2023/24 | Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2025/26 | Ekstraklasa | 17 | 8 | 6 | 3 | 24 | 21 | +3 | 30 | 1.76 | 5 |
| 2025/26 | Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 | 1 |
| Totalt | 60 | 24 | 19 | 17 | 79 | 74 | +5 | 91 | 1.52 | 16 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Arka Gdynia på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Arka Gdynia vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
7och 2 till
Räddade en poäng
4Tappade ledningen
11och 6 till
Läst ur målen i 60 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Arka Gdynia här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zaglebie Lubin | 5 | 0 | 0 | 5 | 6 | 13 | -7 | 0 | 0.00 |
| Gornik Zabrze | 4 | 1 | 2 | 1 | 3 | 3 | 0 | 5 | 1.25 |
| Korona Kielce | 4 | 1 | 2 | 1 | 3 | 4 | -1 | 5 | 1.25 |
| Lech Poznan | 4 | 1 | 1 | 2 | 2 | 4 | -2 | 4 | 1.00 |
| Piast Gliwice | 4 | 1 | 2 | 1 | 3 | 3 | 0 | 5 | 1.25 |
| Jagiellonia | 3 | 3 | 0 | 0 | 8 | 0 | +8 | 9 | 3.00 |
| Wisla Krakow | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 7 | -5 | 1 | 0.33 |
| Legia Warszawa | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 3 | +2 | 7 | 2.33 |
| Wisla Plock | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 4 | 1.33 |
| Lechia Gdansk | 3 | 0 | 3 | 0 | 4 | 4 | 0 | 3 | 1.00 |
Visa alla24 klubbar
| Pogon Szczecin | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 4 | 1.33 |
| Cracovia Krakow | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 2 | +3 | 6 | 2.00 |
| Raków Częstochowa | 3 | 2 | 0 | 1 | 8 | 4 | +4 | 6 | 2.00 |
| Miedz Legnica | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.50 |
| Slask Wroclaw | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 3 | 1.50 |
| Zaglebie Sosnowiec | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.50 |
| Motor Lublin | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| FC Midtjylland | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| GKS Katowice | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Nieciecza | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
| ŁKS Łódź | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Radomiak Radom | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Górnik Łęczna | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Widzew Łódź | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 62 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 157 mål, 80 av hemmalaget och 77 av gästen
Klockan bygger på 62 av arenans 62 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 157 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Arka Gdynia på arenan.
- 1M. Jankowski9mål
- 2M. Vejinović8mål
- 3M. Janota7mål
- 4Edu Espiau6mål
- 5L. Zarandia5mål
- 6S. Kerk4mål
- 7M. Nalepa4mål
- 8Marcus Vinícius4mål
- 9M. Marcjanik3mål
- 10A. Deja3mål
Listorna bygger på 62 av arenans 62 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 157 mål.