Stadion Galgenwaard
Utrecht, Nederländerna·

- Kapacitet
- 24 426
- Underlag
- Naturgräs
Eredivisie, KNVB Beker, UEFA Europa League och 1 tävling till, augusti 2010 till augusti 2026. 307 spelade matcher.
Utrecht har ytterligare 1 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Utrecht på sin hemmaplan2010/11–2026/27
Visa säsong för säsong26 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | Eredivisie | 17 | 10 | 4 | 3 | 38 | 21 | +17 | 34 | 2.00 | 5 |
| 2011/12 | Eredivisie | 17 | 7 | 7 | 3 | 39 | 33 | +6 | 28 | 1.65 | 3 |
| 2012/13 | Eredivisie | 19 | 12 | 3 | 4 | 30 | 15 | +15 | 39 | 2.05 | 8 |
| 2013/14 | Eredivisie | 17 | 10 | 4 | 3 | 31 | 23 | +8 | 34 | 2.00 | 6 |
| 2014/15 | Eredivisie | 17 | 6 | 4 | 7 | 32 | 31 | +1 | 22 | 1.29 | 4 |
| 2015/16 | Eredivisie | 19 | 10 | 4 | 5 | 35 | 28 | +7 | 34 | 1.79 | 3 |
| 2016/17 | Eredivisie | 19 | 12 | 3 | 4 | 33 | 18 | +15 | 39 | 2.05 | 9 |
| 2016/17 | KNVB Beker | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2017/18 | UEFA Europa League | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | +1 | 4 | 2.00 | 2 |
| 2017/18 | Eredivisie | 19 | 10 | 7 | 2 | 35 | 24 | +11 | 37 | 1.95 | 5 |
| 2018/19 | Eredivisie | 19 | 10 | 6 | 3 | 34 | 17 | +17 | 36 | 1.89 | 7 |
| 2018/19 | KNVB Beker | 2 | 2 | 0 | 0 | 7 | 1 | +6 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2019/20 | UEFA Europa League | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2019/20 | Eredivisie | 12 | 8 | 0 | 4 | 30 | 12 | +18 | 24 | 2.00 | 4 |
| 2019/20 | KNVB Beker | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2020/21 | Eredivisie | 18 | 7 | 7 | 4 | 28 | 25 | +3 | 28 | 1.56 | 3 |
| 2021/22 | Eredivisie | 18 | 9 | 6 | 3 | 35 | 21 | +14 | 33 | 1.83 | 4 |
| 2022/23 | Eredivisie | 18 | 8 | 5 | 5 | 21 | 17 | +4 | 29 | 1.61 | 8 |
| 2022/23 | KNVB Beker | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2023/24 | Eredivisie | 19 | 9 | 5 | 5 | 33 | 26 | +7 | 32 | 1.68 | 4 |
| 2023/24 | KNVB Beker | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2024/25 | Eredivisie | 17 | 9 | 3 | 5 | 28 | 24 | +4 | 30 | 1.76 | 6 |
| 2025/26 | UEFA Europa League | 7 | 2 | 2 | 3 | 8 | 8 | 0 | 8 | 1.14 | 1 |
| 2025/26 | Eredivisie | 18 | 11 | 3 | 4 | 34 | 15 | +19 | 36 | 2.00 | 6 |
| 2025/26 | KNVB Beker | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2026/27 | Eredivisie | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 10 | -8 | 0 | 0.00 | 0 |
| Totalt | 303 | 156 | 76 | 71 | 545 | 380 | +165 | 544 | 1.80 | 91 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Utrecht på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Utrecht vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
27och 22 till
Räddade en poäng
32och 27 till
Tappade ledningen
59och 54 till
Läst ur målen i 303 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Utrecht här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Heerenveen | 19 | 3 | 3 | 13 | 22 | 34 | -12 | 12 | 0.63 |
| AZ Alkmaar | 18 | 5 | 5 | 8 | 25 | 35 | -10 | 20 | 1.11 |
| PSV Eindhoven | 17 | 10 | 5 | 2 | 44 | 20 | +24 | 35 | 2.06 |
| Twente | 17 | 3 | 6 | 8 | 22 | 28 | -6 | 15 | 0.88 |
| Ajax | 16 | 5 | 4 | 7 | 22 | 25 | -3 | 19 | 1.19 |
| Vitesse | 16 | 3 | 4 | 9 | 18 | 29 | -11 | 13 | 0.81 |
| Groningen | 16 | 3 | 3 | 10 | 15 | 21 | -6 | 12 | 0.75 |
| Heracles | 16 | 2 | 3 | 11 | 14 | 32 | -18 | 9 | 0.56 |
| Feyenoord | 16 | 9 | 5 | 2 | 34 | 19 | +15 | 32 | 2.00 |
| PEC Zwolle | 14 | 2 | 3 | 9 | 16 | 33 | -17 | 9 | 0.64 |
Visa alla40 klubbar
| Willem II | 11 | 1 | 0 | 10 | 9 | 27 | -18 | 3 | 0.27 |
| ADO Den Haag | 11 | 1 | 6 | 4 | 11 | 21 | -10 | 9 | 0.82 |
| NEC Nijmegen | 11 | 2 | 3 | 6 | 6 | 13 | -7 | 9 | 0.82 |
| Sparta Rotterdam | 11 | 3 | 1 | 7 | 8 | 21 | -13 | 10 | 0.91 |
| Excelsior | 10 | 0 | 3 | 7 | 10 | 21 | -11 | 3 | 0.30 |
| RKC Waalwijk | 10 | 1 | 2 | 7 | 10 | 20 | -10 | 5 | 0.50 |
| NAC Breda | 9 | 2 | 1 | 6 | 13 | 21 | -8 | 7 | 0.78 |
| GO Ahead Eagles | 9 | 3 | 3 | 3 | 12 | 15 | -3 | 12 | 1.33 |
| Fortuna Sittard | 8 | 2 | 2 | 4 | 10 | 19 | -9 | 8 | 1.00 |
| VVV Venlo | 7 | 1 | 1 | 5 | 9 | 15 | -6 | 4 | 0.57 |
| Roda | 7 | 0 | 3 | 4 | 6 | 15 | -9 | 3 | 0.43 |
| Cambuur | 6 | 1 | 3 | 2 | 10 | 10 | 0 | 6 | 1.00 |
| De Graafschap | 4 | 1 | 2 | 1 | 6 | 9 | -3 | 5 | 1.25 |
| Emmen | 4 | 2 | 0 | 2 | 6 | 7 | -1 | 6 | 1.50 |
| Volendam | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 7 | -4 | 1 | 0.33 |
| Almere City FC | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 6 | 3.00 |
| Zrinjski | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1.00 |
| Nottingham Forest | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Lyon | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| FC Porto | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Lech Poznan | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Dordrecht | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.00 |
| MVV | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Telstar | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Sheriff Tiraspol | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Zenit | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Genk | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Spakenburg | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 3 | 3.00 |
| ASWH | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| Servette FC | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 307 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 937 mål, 551 av hemmalaget och 386 av gästen
Klockan bygger på 307 av arenans 307 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 937 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Utrecht på arenan.
- 1S. Haller29mål
- 2S. van de Streek29mål
- 3G. Kerk24mål
- 4J. Mulenga19mål
- 5Willem Marco Janssen19mål
- 6T. Douvikas16mål
- 7J. Toornstra16mål
- 8É. Duplan16mål
- 9B. Ramselaar14mål
- 10Simon Gustafson14mål
Listorna bygger på 307 av arenans 307 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 937 mål.