Stadion De Vijverberg
Doetinchem, Nederländerna·
- poäng per match
- 1.16
- hemmavinster
- 31 %
- spelade matcher
- 45
- Kapacitet
- 12 600
- Underlag
- Naturgräs

Eredivisie och KNVB Beker, augusti 2010 till maj 2025. 46 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
De Graafschap på sin hemmaplan2010/11–2024/25
Visa säsong för säsong10 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | Eredivisie | 17 | 7 | 7 | 3 | 22 | 22 | 0 | 28 | 1.65 | 5 |
| 2011/12 | Eredivisie | 17 | 3 | 1 | 13 | 19 | 38 | -19 | 10 | 0.59 | 2 |
| 2020/21 | Eredivisie | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020/21 | KNVB Beker | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021/22 | Eredivisie | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2022/23 | KNVB Beker | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2023/24 | Eredivisie | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2023/24 | KNVB Beker | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2024/25 | Eredivisie | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2024/25 | KNVB Beker | 3 | 2 | 0 | 1 | 8 | 3 | +5 | 6 | 2.00 | 1 |
| Totalt | 45 | 14 | 10 | 21 | 60 | 75 | -15 | 52 | 1.16 | 11 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för De Graafschap på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta De Graafschap vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
3Räddade en poäng
4Läst ur målen i 45 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött De Graafschap här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ajax | 3 | 3 | 0 | 0 | 12 | 1 | +11 | 9 | 3.00 |
| PSV Eindhoven | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 2 | +3 | 7 | 2.33 |
| ADO Den Haag | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 | 6 | 2.00 |
| Heracles | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 3 | +3 | 7 | 2.33 |
| Roda JC | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 6 | 0 | 6 | 2.00 |
| Excelsior | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 5 | -3 | 1 | 0.50 |
| Vitesse | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 |
| AZ Alkmaar | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 3 | 1.50 |
| Groningen | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 3 | +1 | 4 | 2.00 |
| NAC Breda | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 4 | 0 | 3 | 1.50 |
Visa alla24 klubbar
| VVV | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 2 | +2 | 3 | 1.50 |
| Utrecht | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | -3 | 1 | 0.50 |
| Feyenoord | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 1 | +3 | 4 | 2.00 |
| Heerenveen | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 | 3 | 1.50 |
| NEC Nijmegen | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 2 | +2 | 3 | 1.50 |
| Twente | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 |
| Willem II | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Emmen | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Dordrecht | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| RKC Waalwijk | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| FC Eindhoven | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| FC OSS | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Sparta Nijkerk | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| De Treffers | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 46 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 142 mål, 62 av hemmalaget och 80 av gästen
Klockan bygger på 46 av arenans 46 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 142 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för De Graafschap på arenan.
- 1Rydell Romano Poepon14mål
- 2M. de Leeuw5mål
- 3Soufian El Hassnaoui5mål
- 4T. van de Pavert3mål
- 5Hugo Christophe Bargas3mål
- 6Y. Rose3mål
- 7M. Nalbantoglu3mål
- 8J. van de Haar3mål
- 9Y. Hersi2mål
- 10S. De Ridder1mål
Listorna bygger på 46 av arenans 46 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 142 mål.