FootSam
FOOTBALL DATA

Stadion Birkenwiese

Österrike·Dornbirn

0.69poäng per match
23 %hemmavinster
13spelade matcher

Cup, augusti 2011 till juli 2026. 13 spelade matcher.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Dornbirn på sin hemmaplan2011/12–2026

0.69poäng per match
23 %vinstprocent
3010V–O–F på 13 matcher
1635målskillnad -19
2hållna nollor
3matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2011/12–2026
Visa säsong för säsong10 säsonger
SäsongMVOFGMIMMSPP/MNollor
2011/12210142+231.501
2012/13100123-100.000
2013/14100112-100.000
2015/16100102-200.000
2016/17100106-600.000
2017/18100115-400.000
2020/21100113-200.000
2022/23210144031.500
2025/26210123-131.501
2026100115-400.000
Totalt1330101635-1990.692
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Dornbirn på den här arenan

1obesegrad i följd5 aug. 20111 vinster, 0 oavgjorda
1raka segrar5 aug. 2011
1hållna nollor i följd5 aug. 2011
7raka förluster20 sep. 2011 – 29 aug. 2020

Största segrar

5 aug. 2011Dornbirn40Stegersbach+4 mål
31 aug. 2022Dornbirn32TSV Hartberg+1 mål
25 juli 2025Dornbirn10Grazer AK+1 mål

Största förluster

17 juli 2016Dornbirn06Austria Vienna+6 mål emot
16 juli 2017Dornbirn15SCR Altach+4 mål emot
24 juli 2026Dornbirn15Ried+4 mål emot
29 aug. 2020Dornbirn13Allerheiligen+2 mål emot
27 aug. 2025Dornbirn13Red Bull Salzburg+2 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Dornbirn vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

0

Klubben har aldrig vunnit efter att ha legat under här.

Räddade en poäng

0

Ingen match har slutat oavgjort efter ett underläge.

Tappade ledningen

2
25 sep. 2012Austria Vienna23ledde med 1
12 juli 2013First Vienna12ledde med 1

Läst ur målen i 13 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Dornbirn här

12klubbar har gästat
9av dem har vunnit här
Austria Viennaflest segrar · 2 av 2 besök
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Austria Vienna220092+763.00
Red Bull Salzburg110031+233.00
SCR Altach110051+433.00
SKN ST. Polten110020+233.00
Ried110051+433.00
TSV Hartberg100123-100.00
Grazer AK100101-100.00
Allerheiligen110031+233.00
Grödig110020+233.00
First Vienna110021+133.00
Visa alla12 klubbar
Stegersbach100104-400.00
SAK Klagenfurt110021+133.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 13 färdigspelade matcher

3.92mål per match
51mål totalt
62 %båda lagen målat
77 %över 2,5 mål
62 %över 3,5 mål
0mållösa matcher · 0 %

Vanligaste resultat

0–2215 %
1–2215 %
1–3215 %
1–5215 %
0–618 %

Målrikaste matcherna

17 juli 2016Dornbirn06Austria Vienna6 mål
16 juli 2017Dornbirn15SCR Altach6 mål
24 juli 2026Dornbirn15Ried6 mål
25 sep. 2012Dornbirn23Austria Vienna5 mål
31 aug. 2022Dornbirn32TSV Hartberg5 mål

Målklockan

När målen faller här — 51 mål, 16 av hemmalaget och 35 av gästen

6
12 %1–15
12
24 %16–30
10
20 %31–45
7
14 %46–60
6
12 %61–75
10
20 %76–90
Hemmalaget 16 Gästen 35Flest mål i 16–3012 stycken

Klockan bygger på 13 av arenans 13 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 51 mål.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Dornbirn på arenan.

  1. 1T. Herbaly2mål
  2. 2Renan2mål
  3. 3E. Ibrisimovic1mål
  4. 4E. Shabani1mål
  5. 5F. Gurschler1mål
  6. 6J. Stefanon1mål
  7. 7J. Gmeiner1mål
  8. 8M. Honeck1mål
  9. 9K. Makovec1mål
  10. 10Thiago1mål

Listorna bygger på 13 av arenans 13 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 51 mål.