FootSam
FOOTBALL DATA

Stadion Anđelko Herjavec

Varaždin, Kroatien·NK Varazdin

1.36poäng per match
35 %hemmavinster
121spelade matcher
Kapacitet
10 800
Underlag
Naturgräs

HNL, Cup och UEFA Europa Conference League, september 2018 till juli 2026. 122 spelade matcher.

13 matcherobesegrade i rad här under 2025 för NK Varazdin. 5 vinster, 8 oavgjorda.
4–1mot NK Osijek 2022 — den största segern platsen sett.
2.08poäng per match för Dinamo Zagreb — den gäst som klarat sig bäst här, på 12 besök.

Har även hetat Gradski stadion Varazdin (2025–2027)

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

NK Varazdin på sin hemmaplan2018/19–2025/26

1.36poäng per match
35 %vinstprocent
423841V–O–F på 121 matcher
140155målskillnad -15
35hållna nollor
30matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2018/19–2025/26
Visa säsong för säsong15 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2018/19Cup210132+131.501
2019/20HNL186571421-7231.288
2019/20Cup210154+131.500
2020/21HNL1835102135-14140.780
2020/21Cup210132+131.501
2021/22Cup100123-100.000
2022/23HNL186662023-3241.336
2022/23Cup100112-100.000
2023/24HNL185672024-4211.175
2023/24Cup110032+133.000
2024/25HNL188821710+7321.788
2024/25Cup101011011.000
2025/26HNL189632621+5331.836
2025/26Cup201124-210.500
2025/26UEFA Europa Conference League110021+133.000
Totalt121423841140155-151641.3635
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för NK Varazdin på den här arenan

13obesegrad i följd8 mars 2025 – 26 sep. 20255 vinster, 8 oavgjorda
4raka segrar20 juni 2020 – 18 juli 2020
5hållna nollor i följd12 juni 2020 – 18 juli 2020
5raka förluster8 maj 2021 – 30 juli 2022

Största segrar

22 okt. 2022NK Varazdin41NK Osijek+3 mål
20 juni 2020NK Varazdin30Istra 1961+3 mål
25 sep. 2019NK Varazdin42Rudes+2 mål

Största förluster

14 mars 2021NK Varazdin05Dinamo Zagreb+5 mål emot
14 aug. 2020NK Varazdin15HNK Gorica+4 mål emot
22 feb. 2026NK Varazdin04Dinamo Zagreb+4 mål emot
11 feb. 2023NK Varazdin14HNK Hajduk Split+3 mål emot
28 juli 2019NK Varazdin03HNK Hajduk Split+3 mål emot

Vändningarna

Hur ofta NK Varazdin vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

7
7 dec. 2025NK Lokomotiva Zagreb42låg under med 2
3 feb. 2021HNK Gorica21låg under med 1
22 okt. 2022NK Osijek41låg under med 1
5 dec. 2023Istra 196132låg under med 1
26 apr. 2025NK Lokomotiva Zagreb21låg under med 1

och 2 till

Räddade en poäng

11
30 nov. 2019NK Osijek11låg under med 1
26 apr. 2021Istra 196111låg under med 1
5 aug. 2022Dinamo Zagreb11låg under med 1
20 aug. 2022Šibenik22låg under med 1
10 dec. 2023NK Osijek22låg under med 1

och 6 till

Tappade ledningen

23
4 mars 2020HNK Gorica22ledde med 2
26 feb. 2021NK Osijek23ledde med 2
28 juli 2023NK Slaven Belupo22ledde med 2
8 mars 2024Istra 196122ledde med 2
17 aug. 2019NK Lokomotiva Zagreb11ledde med 1

och 18 till

Läst ur målen i 121 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött NK Varazdin här

15klubbar har gästat
10av dem har vunnit här
Dinamo Zagrebbästa gäst · 2.08 p/match på 12 besök
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
HNK Rijeka157261815+3231.53
NK Osijek145541817+1201.43
HNK Gorica144552419+5171.21
Istra 1961131661017-790.69
NK Lokomotiva Zagreb134721512+3191.46
HNK Hajduk Split126332012+8211.75
Dinamo Zagreb12741249+15252.08
NK Slaven Belupo125341312+1181.50
Šibenik613289-161.00
Rudes300327-500.00
Visa alla15 klubbar
Inter Zaprešić210111031.50
Vukovar200214-300.00
Santa Clara100112-100.00
HNK Cibalia100102-200.00
Medjimurje Cakovec100102-200.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 122 färdigspelade matcher

2.46mål per match
300mål totalt
56 %båda lagen målat
43 %över 2,5 mål
24 %över 3,5 mål
11mållösa matcher · 9 %

Vanligaste resultat

1–12117 %
1–01411 %
2–11210 %
0–0119 %
2–097 %

Målrikaste matcherna

14 aug. 2020NK Varazdin15HNK Gorica6 mål
25 sep. 2019NK Varazdin42Rudes6 mål
30 mars 2024NK Varazdin24HNK Gorica6 mål

Målklockan

När målen faller här — 300 mål, 143 av hemmalaget och 157 av gästen

37
12 %1–15
45
15 %16–30
55
18 %31–45
53
18 %46–60
38
13 %61–75
72
24 %76–90
Hemmalaget 143 Gästen 157Flest mål i 76–9072 stycken

Klockan bygger på 122 av arenans 122 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 300 mål.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för NK Varazdin på arenan.

  1. 1J. Obregón9mål
  2. 2D. Drožđek9mål
  3. 3M. Šego8mål
  4. 4F. Brodić8mål
  5. 5D. Mitrovski8mål
  6. 6L. Mamic8mål
  7. 7I. Postonjski7mål
  8. 8I. Mamut7mål
  9. 9L. Belcar6mål
  10. 10T. Teklić5mål

Listorna bygger på 122 av arenans 122 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 300 mål.