Stadio Toumbas
Thessaloníki, Grekland·

- Kapacitet
- 28 803
- Underlag
- Naturgräs
Super League 1, Cup, UEFA Europa League och 4 andra tävlingar, augusti 2011 till maj 2025. 305 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
PAOK på sin hemmaplan2011/12–2024/25
Visa säsong för säsong36 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | Super League 1 | 18 | 10 | 3 | 5 | 24 | 14 | +10 | 33 | 1.83 | 10 |
| 2011/12 | Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2012/13 | Super League 1 | 18 | 13 | 2 | 3 | 30 | 11 | +19 | 41 | 2.28 | 9 |
| 2012/13 | Cup | 4 | 4 | 0 | 0 | 12 | 2 | +10 | 12 | 3.00 | 2 |
| 2013/14 | UEFA Champions League | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 5 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2013/14 | Super League 1 | 20 | 18 | 2 | 0 | 46 | 9 | +37 | 56 | 2.80 | 11 |
| 2013/14 | Cup | 4 | 4 | 0 | 0 | 12 | 1 | +11 | 12 | 3.00 | 3 |
| 2014/15 | UEFA Europa League | 4 | 2 | 0 | 2 | 11 | 4 | +7 | 6 | 1.50 | 1 |
| 2014/15 | Super League 1 | 20 | 11 | 5 | 4 | 30 | 16 | +14 | 38 | 1.90 | 8 |
| 2014/15 | Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2015/16 | UEFA Europa League | 6 | 3 | 3 | 0 | 13 | 1 | +12 | 12 | 2.00 | 5 |
| 2015/16 | Super League 1 | 18 | 11 | 5 | 2 | 29 | 14 | +15 | 38 | 2.11 | 7 |
| 2015/16 | Cup | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 3 | +2 | 7 | 1.75 | 3 |
| 2017/18 | Super League 1 | 8 | 6 | 1 | 1 | 19 | 5 | +14 | 19 | 2.38 | 5 |
| 2017/18 | Cup | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 2 | +5 | 9 | 3.00 | 1 |
| 2019/20 | UEFA Champions League | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2019/20 | UEFA Europa League | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2019/20 | Super League 1 | 18 | 11 | 4 | 3 | 31 | 13 | +18 | 37 | 2.06 | 8 |
| 2019/20 | Cup | 3 | 3 | 0 | 0 | 9 | 3 | +6 | 9 | 3.00 | 1 |
| 2020/21 | UEFA Champions League | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 4 | +2 | 6 | 2.00 | 0 |
| 2020/21 | UEFA Europa League | 3 | 1 | 2 | 0 | 5 | 2 | +3 | 5 | 1.67 | 1 |
| 2020/21 | Super League 1 | 18 | 11 | 6 | 1 | 37 | 13 | +24 | 39 | 2.17 | 8 |
| 2020/21 | Cup | 3 | 3 | 0 | 0 | 12 | 3 | +9 | 9 | 3.00 | 1 |
| 2021/22 | Super League 1 | 18 | 10 | 4 | 4 | 30 | 17 | +13 | 34 | 1.89 | 6 |
| 2021/22 | Cup | 3 | 1 | 2 | 0 | 3 | 1 | +2 | 5 | 1.67 | 2 |
| 2021/22 | UEFA Europa Conference League | 8 | 4 | 2 | 2 | 10 | 6 | +4 | 14 | 1.75 | 3 |
| 2022/23 | Super League 1 | 18 | 11 | 3 | 4 | 32 | 15 | +17 | 36 | 2.00 | 9 |
| 2022/23 | Cup | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 1 | +4 | 7 | 2.33 | 2 |
| 2022/23 | UEFA Europa Conference League | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2023/24 | Super League 1 | 18 | 14 | 2 | 2 | 44 | 13 | +31 | 44 | 2.44 | 9 |
| 2023/24 | Cup | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 1 | +5 | 6 | 2.00 | 2 |
| 2023/24 | UEFA Europa Conference League | 8 | 5 | 2 | 1 | 20 | 8 | +12 | 17 | 2.13 | 3 |
| 2024/25 | UEFA Champions League | 2 | 1 | 0 | 1 | 6 | 6 | 0 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2024/25 | UEFA Europa League | 6 | 3 | 1 | 2 | 14 | 5 | +9 | 10 | 1.67 | 3 |
| 2024/25 | Super League 1 | 16 | 9 | 2 | 5 | 30 | 16 | +14 | 29 | 1.81 | 7 |
| 2024/25 | Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 8 | 2 | +6 | 4 | 2.00 | 0 |
| Totalt | 288 | 183 | 57 | 48 | 558 | 224 | +334 | 606 | 2.10 | 131 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för PAOK på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta PAOK vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
32och 27 till
Räddade en poäng
21och 16 till
Tappade ledningen
25och 20 till
Läst ur målen i 286 matcher. 2 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött PAOK här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Panathinaikos | 24 | 6 | 5 | 13 | 21 | 34 | -13 | 23 | 0.96 |
| Olympiakos Piraeus | 22 | 10 | 6 | 6 | 29 | 19 | +10 | 36 | 1.64 |
| AEK Athens FC | 22 | 3 | 6 | 13 | 16 | 31 | -15 | 15 | 0.68 |
| Atromitos | 17 | 4 | 3 | 10 | 12 | 29 | -17 | 15 | 0.88 |
| Asteras Tripolis | 16 | 2 | 4 | 10 | 12 | 27 | -15 | 10 | 0.63 |
| Aris Thessalonikis | 14 | 4 | 5 | 5 | 12 | 17 | -5 | 17 | 1.21 |
| PAS Giannina | 12 | 3 | 2 | 7 | 9 | 19 | -10 | 11 | 0.92 |
| OFI | 12 | 1 | 2 | 9 | 5 | 34 | -29 | 5 | 0.42 |
| Panionios | 10 | 0 | 1 | 9 | 9 | 24 | -15 | 1 | 0.10 |
| Panetolikos | 10 | 1 | 1 | 8 | 4 | 19 | -15 | 4 | 0.40 |
Visa alla76 klubbar
| Lamia | 9 | 0 | 1 | 8 | 5 | 29 | -24 | 1 | 0.11 |
| Levadiakos | 9 | 0 | 0 | 9 | 3 | 21 | -18 | 0 | 0.00 |
| Volos NFC | 8 | 1 | 1 | 6 | 9 | 20 | -11 | 4 | 0.50 |
| Xanthi FC | 7 | 1 | 1 | 5 | 3 | 10 | -7 | 4 | 0.57 |
| Apollon Smirnis | 5 | 0 | 2 | 3 | 3 | 12 | -9 | 2 | 0.40 |
| Larisa | 5 | 0 | 0 | 5 | 1 | 13 | -12 | 0 | 0.00 |
| Platanias | 5 | 0 | 0 | 5 | 0 | 8 | -8 | 0 | 0.00 |
| Panthrakikos | 5 | 0 | 1 | 4 | 5 | 12 | -7 | 1 | 0.20 |
| Veria | 4 | 0 | 0 | 4 | 3 | 12 | -9 | 0 | 0.00 |
| AEL Kallonis | 4 | 0 | 1 | 3 | 2 | 9 | -7 | 1 | 0.25 |
| Panserraikos | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 13 | -11 | 0 | 0.00 |
| Ergotelis | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 5 | -3 | 0 | 0.00 |
| Kerkyra | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 5 | -3 | 1 | 0.33 |
| FCSB | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 6 | 3.00 |
| FC Krasnodar | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 |
| Slovan Bratislava | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 4 | -1 | 1 | 0.50 |
| Kallithea | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 8 | -6 | 1 | 0.50 |
| Iraklis | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 5 | -3 | 3 | 1.50 |
| Ionikos | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 7 | -6 | 1 | 0.50 |
| Marseille | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Guingamp | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Borussia Dortmund | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Eintracht Frankfurt | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| FC Schalke 04 | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
| Ajax | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| PSV Eindhoven | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Benfica | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Aberdeen | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Heart Of Midlothian | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Malmö FF | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 3 | +1 | 3 | 3.00 |
| Dinamo Minsk | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.00 |
| FC Midtjylland | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| FC Copenhagen | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Brondby | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Fiorentina | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Beşiktaş | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Slavia Praha | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| HNK Rijeka | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Plzen | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Club Brugge KV | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| HNK Hajduk Split | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Dinamo Zagreb | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| Qəbələ | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Gent | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Levski Sofia | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| HJK Helsinki | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Ferencvarosi TC | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Shamrock Rovers | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Beitar Jerusalem | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Lincoln Red Imps FC | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Granada CF | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| NK Lokomotiva Zagreb | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 | -6 | 0 | 0.00 |
| Spartak Trnava | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Trikala | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Anagennisi Karditsas | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Aiginiakos | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Doxa Dramas | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Borac Banja Luka | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Omonia Nicosia | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Bohemians | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Zimbru | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Kalamata | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Kifisia | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Niki Volos | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Egaleo | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 7 | -6 | 0 | 0.00 |
| Metalist | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 305 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 823 mål, 593 av hemmalaget och 230 av gästen
Klockan bygger på 303 av arenans 305 spelade matcher (99 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 823 mål. De 2 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för PAOK på arenan.
- 1S. Athanasiadis48mål
- 2A. Živković37mål
- 3S. Schwab20mål
- 4K. Świderski19mål
- 5R. Mak18mål
- 6D. Salpingidis17mål
- 7D. Pelkas16mål
- 8Vieirinha16mål
- 9G. Konstantelias14mål
- 10C. Akpom13mål
Listorna bygger på 303 av arenans 305 spelade matcher (99 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 823 mål. De 2 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.