Stadio Theodoros Kolokotronis
Tripoli, Grekland·

- Kapacitet
- 7 717
- Underlag
- Naturgräs
Super League 1, Cup och UEFA Europa League, februari 2012 till maj 2025. 203 spelade matcher.
Asteras Tripolis har ytterligare 55 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Asteras Tripolis på sin hemmaplan2013/14–2024/25
Visa säsong för säsong21 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2013/14 | Super League 1 | 20 | 12 | 6 | 2 | 33 | 17 | +16 | 42 | 2.10 | 12 |
| 2013/14 | Cup | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | -1 | 1 | 0.50 | 1 |
| 2014/15 | UEFA Europa League | 6 | 4 | 1 | 1 | 14 | 7 | +7 | 13 | 2.17 | 2 |
| 2014/15 | Super League 1 | 20 | 15 | 4 | 1 | 35 | 13 | +22 | 49 | 2.45 | 11 |
| 2014/15 | Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2015/16 | UEFA Europa League | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 5 | -2 | 4 | 1.33 | 1 |
| 2015/16 | Super League 1 | 15 | 7 | 5 | 3 | 20 | 12 | +8 | 26 | 1.73 | 6 |
| 2015/16 | Cup | 3 | 2 | 1 | 0 | 8 | 1 | +7 | 7 | 2.33 | 2 |
| 2017/18 | Super League 1 | 7 | 4 | 2 | 1 | 14 | 7 | +7 | 14 | 2.00 | 1 |
| 2017/18 | Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2019/20 | Super League 1 | 17 | 7 | 7 | 3 | 29 | 18 | +11 | 28 | 1.65 | 6 |
| 2019/20 | Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 3 | +1 | 4 | 2.00 | 0 |
| 2020/21 | Super League 1 | 18 | 7 | 8 | 3 | 18 | 15 | +3 | 29 | 1.61 | 8 |
| 2020/21 | Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021/22 | Super League 1 | 17 | 7 | 3 | 7 | 20 | 19 | +1 | 24 | 1.41 | 7 |
| 2022/23 | Super League 1 | 17 | 5 | 10 | 2 | 15 | 10 | +5 | 25 | 1.47 | 9 |
| 2022/23 | Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2023/24 | Super League 1 | 17 | 5 | 4 | 8 | 22 | 31 | -9 | 19 | 1.12 | 3 |
| 2023/24 | Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2024/25 | Super League 1 | 16 | 7 | 1 | 8 | 17 | 20 | -3 | 22 | 1.38 | 5 |
| 2024/25 | Cup | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 2 | +5 | 6 | 2.00 | 1 |
| Totalt | 189 | 87 | 55 | 47 | 262 | 191 | +71 | 316 | 1.67 | 75 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Asteras Tripolis på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Asteras Tripolis vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
13och 8 till
Räddade en poäng
19och 14 till
Tappade ledningen
29och 24 till
Läst ur målen i 188 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Asteras Tripolis här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Atromitos | 18 | 5 | 5 | 8 | 20 | 25 | -5 | 20 | 1.11 |
| Olympiakos Piraeus | 13 | 6 | 5 | 2 | 19 | 6 | +13 | 23 | 1.77 |
| PAOK | 13 | 4 | 2 | 7 | 17 | 20 | -3 | 14 | 1.08 |
| Panathinaikos | 12 | 4 | 4 | 4 | 17 | 11 | +6 | 16 | 1.33 |
| Panetolikos | 11 | 2 | 3 | 6 | 9 | 15 | -6 | 9 | 0.82 |
| OFI | 11 | 1 | 2 | 8 | 4 | 21 | -17 | 5 | 0.45 |
| Aris Thessalonikis | 10 | 4 | 3 | 3 | 16 | 11 | +5 | 15 | 1.50 |
| AEK Athens FC | 9 | 4 | 5 | 0 | 14 | 6 | +8 | 17 | 1.89 |
| Lamia | 9 | 3 | 3 | 3 | 6 | 9 | -3 | 12 | 1.33 |
| Volos NFC | 8 | 2 | 3 | 3 | 4 | 7 | -3 | 9 | 1.13 |
Visa alla40 klubbar
| PAS Giannina | 7 | 1 | 5 | 1 | 9 | 10 | -1 | 8 | 1.14 |
| Panionios | 6 | 0 | 1 | 5 | 1 | 9 | -8 | 1 | 0.17 |
| Levadiakos | 6 | 1 | 2 | 3 | 3 | 7 | -4 | 5 | 0.83 |
| Apollon Smirnis | 5 | 0 | 2 | 3 | 3 | 7 | -4 | 2 | 0.40 |
| Platanias | 5 | 0 | 1 | 4 | 3 | 12 | -9 | 1 | 0.20 |
| Xanthi FC | 5 | 0 | 3 | 2 | 5 | 11 | -6 | 3 | 0.60 |
| Larisa | 4 | 0 | 1 | 3 | 2 | 8 | -6 | 1 | 0.25 |
| AEL Kallonis | 4 | 0 | 0 | 4 | 1 | 10 | -9 | 0 | 0.00 |
| Veria | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 4 | -3 | 1 | 0.33 |
| Panthrakikos | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 7 | -6 | 0 | 0.00 |
| Panserraikos | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 2 | +2 | 6 | 2.00 |
| Ionikos | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 5 | +1 | 6 | 2.00 |
| Ergotelis | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 4 | 0 | 3 | 1.50 |
| Iraklis | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 6 | 3.00 |
| Kifisia | 2 | 1 | 1 | 0 | 5 | 4 | +1 | 4 | 2.00 |
| Tottenham | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| FSV Mainz 05 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| FC Schalke 04 | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 3 | 3.00 |
| Beşiktaş | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| FK Partizan | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Maccabi Tel Aviv | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Sparta Praha | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| RoPS | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Chania | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Kallithea | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Kissamikos | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Kerkyra | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Apoel Nicosia | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Niki Volos | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Zakynthos | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 203 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 489 mål, 288 av hemmalaget och 201 av gästen
Klockan bygger på 202 av arenans 203 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 489 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Asteras Tripolis på arenan.
- 1J. Barrales31mål
- 2Xesc Regis16mål
- 3M. Iglesias13mål
- 4P. De Blasis12mål
- 5P. Mazza11mål
- 6N. Kaltsas9mål
- 7Luis Fernández9mål
- 8Adrián Riera9mål
- 9M. Carrasco8mål
- 10J. Miritello8mål
Listorna bygger på 202 av arenans 203 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 489 mål. De 1 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.