FootSam
FOOTBALL DATA

Stadio Romeo Menti

Vicenza, Italien·Vicenza Virtus

1.28poäng per match
31 %hemmavinster
65spelade matcher
Kapacitet
20 920
Underlag
Naturgräs

Serie B och Coppa Italia, augusti 2016 till augusti 2026. 66 spelade matcher.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Vicenza Virtus på sin hemmaplan2016/17–2026

1.28poäng per match
31 %vinstprocent
202322V–O–F på 65 matcher
7780målskillnad -3
14hållna nollor
21matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2016/17–2026
Visa säsong för säsong9 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2016/17Serie B214981520-5211.006
2016/17Coppa Italia110042+233.000
2017/18Coppa Italia210154+131.500
2018/19Coppa Italia110021+133.000
2020/21Serie B195952224-2241.264
2020/21Coppa Italia110032+133.000
2021/22Serie B186482224-2221.224
2026/27Serie B110032+133.000
2026Coppa Italia101011011.000
Totalt652023227780-3831.2814
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Vicenza Virtus på den här arenan

8obesegrad i följd29 juli 2018 – 22 dec. 20203 vinster, 5 oavgjorda
2raka segrar10 dec. 2016 – 24 dec. 2016
3hållna nollor i följd10 sep. 2016 – 9 okt. 2016
6raka förluster28 aug. 2021 – 12 dec. 2021

Största segrar

24 apr. 2017Vicenza Virtus31Novara+2 mål
6 mars 2022Vicenza Virtus31Ternana+2 mål

Största förluster

30 okt. 2016Vicenza Virtus14Perugia+3 mål emot
4 maj 2021Vicenza Virtus03Brescia+3 mål emot
6 aug. 2017Vicenza Virtus13Foggia+2 mål emot
18 sep. 2021Vicenza Virtus13Pisa+2 mål emot
27 aug. 2016Vicenza Virtus02Carpi+2 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Vicenza Virtus vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

6
12 mars 2017Pisa21låg under med 1
24 apr. 2017Novara31låg under med 1
30 juli 2017Pro Piacenza41låg under med 1
30 sep. 2020Pro Patria32låg under med 1
30 apr. 2022Lecce21låg under med 1

och 1 till

Räddade en poäng

10
20 feb. 2021SPAL22låg under med 2
18 feb. 2017Ascoli11låg under med 1
28 feb. 2017Virtus Entella22låg under med 1
26 mars 2017Brescia11låg under med 1
3 okt. 2020Pordenone11låg under med 1

och 5 till

Tappade ledningen

12
22 okt. 2016Frosinone11ledde med 1
28 jan. 2017SPAL11ledde med 1
28 feb. 2017Virtus Entella22ledde med 1
31 okt. 2020Pisa44ledde med 1
6 dec. 2020Cosenza11ledde med 1

och 7 till

Läst ur målen i 65 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Vicenza Virtus här

43klubbar har gästat
20av dem har vunnit här
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
SPAL303044031.00
Ascoli301225-310.33
Cittadella301236-310.33
Frosinone312031+251.67
Brescia321073+472.33
Pisa311187+141.33
Cosenza302112-120.67
Benevento211032+142.00
Salernitana211021+142.00
Ternana210123-131.50
Visa alla43 klubbar
Cremonese210123-131.50
Perugia220062+463.00
Virtus Entella211032+142.00
Pordenone201112-110.50
Lecce210133031.50
Chievo101011011.00
Crotone101011011.00
Hellas Verona100101-100.00
Bari101000011.00
Cesena101000011.00
Empoli110020+233.00
Novara100113-200.00
Spezia110010+133.00
Venezia101000011.00
Carpi110020+233.00
Foggia110031+233.00
Parma110010+133.00
Pescara100101-100.00
PRO Vercelli110010+133.00
Avellino101000011.00
Trapani110010+133.00
Latina110010+133.00
Alessandria100112-100.00
Reggiana100112-100.00
Casertana100124-200.00
Pro Piacenza100114-300.00
Como110010+133.00
Monza110021+133.00
Catania101011011.00
Chieri100112-100.00
Catanzaro100123-100.00
Reggina101011011.00
Pro Patria100123-100.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 66 färdigspelade matcher

2.38mål per match
157mål totalt
56 %båda lagen målat
39 %över 2,5 mål
24 %över 3,5 mål
8mållösa matcher · 12 %

Vanligaste resultat

1–11218 %
0–11015 %
0–0812 %
2–169 %
1–058 %

Målrikaste matcherna

31 okt. 2020Vicenza Virtus44Pisa8 mål
30 okt. 2016Vicenza Virtus14Perugia5 mål

Målklockan

När målen faller här — 157 mål, 77 av hemmalaget och 80 av gästen

14
9 %1–15
26
17 %16–30
32
20 %31–45
21
13 %46–60
29
18 %61–75
35
22 %76–90
Hemmalaget 77 Gästen 80Flest mål i 76–9035 stycken

Klockan bygger på 66 av arenans 66 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 157 mål.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Vicenza Virtus på arenan.

  1. 1Riccardo Meggiorini8mål
  2. 2D. Diaw5mål
  3. 3S. Giacomelli5mål
  4. 4G. De Luca3mål
  5. 5F. Proia3mål
  6. 6N. Dalmonte2mål
  7. 7Alessio Da Cruz2mål
  8. 8G. Gori2mål
  9. 9A. Nalini2mål
  10. 10D. Cappelletti2mål

Listorna bygger på 66 av arenans 66 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 157 mål.