FootSam
FOOTBALL DATA

Stadio Renato Curi

Perugia, Italien·Perugia

1.49poäng per match
37 %hemmavinster
83spelade matcher
Kapacitet
23 625
Underlag
Naturgräs

Serie B och Coppa Italia, september 2016 till maj 2023. 87 spelade matcher.

23 matcherobesegrade i rad här 2016–2019 för Perugia. 10 vinster, 13 oavgjorda.
4–0mot Brescia 2023 — den största segern platsen sett.
1.40poäng per match för Benevento — den gäst som klarat sig bäst här, på 5 besök.
SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Perugia på sin hemmaplan2016/17–2022/23

1.49poäng per match
37 %vinstprocent
313121V–O–F på 83 matcher
9482målskillnad +12
32hållna nollor
25matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2016/17–2022/23
Visa säsong för säsong6 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2016/17Serie B2281222819+9361.649
2019/20Serie B208572120+1291.457
2019/20Coppa Italia220031+263.001
2021/22Serie B196851916+3261.376
2021/22Coppa Italia110010+133.001
2022/23Serie B196672226-4241.268
Totalt833131219482+121241.4932
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Perugia på den här arenan

23obesegrad i följd13 nov. 2016 – 29 okt. 201910 vinster, 13 oavgjorda
3raka segrar26 sep. 2016 – 15 okt. 2016
3hållna nollor i följd26 sep. 2016 – 15 okt. 2016
3raka förluster8 feb. 2020 – 3 mars 2020

Största segrar

4 feb. 2023Perugia40Brescia+4 mål
9 okt. 2016Perugia30Avellino+3 mål
12 feb. 2022Perugia30Frosinone+3 mål
18 feb. 2023Perugia30Ternana+3 mål
17 mars 2017Perugia31Benevento+2 mål

Största förluster

5 maj 2023Perugia05Cagliari+5 mål emot
8 feb. 2020Perugia03Spezia+3 mål emot
28 aug. 2022Perugia13Bari+2 mål emot
1 okt. 2022Perugia13Pisa+2 mål emot
5 apr. 2023Perugia13Reggina+2 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Perugia vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

7
4 feb. 2017Brescia32låg under med 1
18 maj 2017Salernitana32låg under med 1
18 aug. 2019Brescia21låg under med 1
25 aug. 2019Chievo21låg under med 1
24 sep. 2019Frosinone31låg under med 1

och 2 till

Räddade en poäng

6
23 jan. 2017Cesena33låg under med 1
28 feb. 2017Frosinone11låg under med 1
25 apr. 2017Hellas Verona11låg under med 1
30 maj 2017Benevento11låg under med 1
29 okt. 2019Ascoli11låg under med 1

och 1 till

Tappade ledningen

16
4 apr. 2017Pisa22ledde med 2
14 jan. 2023Palermo33ledde med 2
17 sep. 2016Ternana11ledde med 1
13 nov. 2016Trapani11ledde med 1
24 dec. 2016Latina11ledde med 1

och 11 till

Läst ur målen i 83 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Perugia här

43klubbar har gästat
16av dem har vunnit här
Beneventobästa gäst · 1.40 p/match på 5 besök
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Benevento521278-171.40
Ascoli412144051.25
Cittadella421153+271.75
Frosinone402238-520.50
Brescia4004310-700.00
Pisa412165+151.25
SPAL302112-120.67
Ternana302125-320.67
Cosenza303033031.00
Crotone201102-210.50
Visa alla43 klubbar
Bari220041+363.00
Salernitana200224-200.00
Spezia211030+342.00
Venezia210122031.50
Cremonese202000021.00
Parma201112-110.50
Pescara200225-300.00
Virtus Entella201102-210.50
Trapani211032+142.00
Pordenone220031+263.00
Como211010+142.00
Sudtirol210122031.50
Vicenza Virtus200202-200.00
Reggina220051+463.00
Cagliari110050+533.00
Chievo100112-100.00
Genoa100101-100.00
Hellas Verona101011011.00
Cesena101033011.00
Empoli110010+133.00
Novara101000011.00
Carpi110020+233.00
Palermo101033011.00
PRO Vercelli100101-100.00
Avellino100103-300.00
Latina101011011.00
Juve Stabia101000011.00
Lecce101011011.00
Livorno100101-100.00
Triestina100101-100.00
Alessandria101011011.00
Modena110010+133.00
Monza100101-100.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 87 färdigspelade matcher

2.20mål per match
191mål totalt
47 %båda lagen målat
37 %över 2,5 mål
22 %över 3,5 mål
12mållösa matcher · 14 %

Vanligaste resultat

1–11517 %
1–01315 %
0–01214 %
0–189 %
2–156 %

Målrikaste matcherna

6 apr. 2019Perugia24Benevento6 mål
23 jan. 2017Perugia33Cesena6 mål
14 jan. 2023Perugia33Palermo6 mål
5 maj 2023Perugia05Cagliari5 mål
4 feb. 2017Perugia32Brescia5 mål

Målklockan

När målen faller här — 180 mål, 97 av hemmalaget och 83 av gästen

30
17 %1–15
25
14 %16–30
27
15 %31–45
33
18 %46–60
22
12 %61–75
43
24 %76–90
Hemmalaget 97 Gästen 83Flest mål i 76–9043 stycken

Klockan bygger på 84 av arenans 87 spelade matcher (97 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 180 mål. De 3 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Perugia på arenan.

  1. 1P. Iemmello10mål
  2. 2S. Di Carmine8mål
  3. 3C. Kouan7mål
  4. 4F. Nicastro5mål
  5. 5F. Melchiorri5mål
  6. 6M. De Luca5mål
  7. 7M. Olivieri5mål
  8. 8F. Forte3mål
  9. 9F. Lisi3mål
  10. 10M. Mustacchio3mål

Listorna bygger på 84 av arenans 87 spelade matcher (97 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 180 mål. De 3 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.