Stadio Peristeriou
Athens, Grekland·

- Kapacitet
- 9 035
- Underlag
- Naturgräs
Super League 1, Cup och UEFA Europa League, september 2011 till maj 2025. 230 spelade matcher.
Atromitos har ytterligare 58 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Atromitos på sin hemmaplan2011/12–2024/25
Visa säsong för säsong25 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | Super League 1 | 18 | 10 | 5 | 3 | 19 | 10 | +9 | 35 | 1.94 | 9 |
| 2011/12 | Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2012/13 | Super League 1 | 18 | 10 | 4 | 4 | 17 | 10 | +7 | 34 | 1.89 | 11 |
| 2012/13 | Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2013/14 | Super League 1 | 20 | 13 | 6 | 1 | 38 | 10 | +28 | 45 | 2.25 | 12 |
| 2013/14 | Cup | 3 | 2 | 1 | 0 | 10 | 1 | +9 | 7 | 2.33 | 2 |
| 2014/15 | Super League 1 | 20 | 13 | 7 | 0 | 33 | 8 | +25 | 46 | 2.30 | 14 |
| 2014/15 | Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2015/16 | UEFA Europa League | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2015/16 | Super League 1 | 15 | 7 | 2 | 6 | 12 | 12 | 0 | 23 | 1.53 | 8 |
| 2015/16 | Cup | 4 | 2 | 2 | 0 | 6 | 4 | +2 | 8 | 2.00 | 1 |
| 2017/18 | Super League 1 | 8 | 4 | 2 | 2 | 13 | 7 | +6 | 14 | 1.75 | 3 |
| 2017/18 | Cup | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 6 | 2.00 | 2 |
| 2019/20 | Super League 1 | 17 | 6 | 7 | 4 | 23 | 15 | +8 | 25 | 1.47 | 6 |
| 2019/20 | Cup | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020/21 | Super League 1 | 17 | 5 | 7 | 5 | 18 | 19 | -1 | 22 | 1.29 | 5 |
| 2020/21 | Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021/22 | Super League 1 | 16 | 6 | 3 | 7 | 20 | 22 | -2 | 21 | 1.31 | 3 |
| 2021/22 | Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2022/23 | Super League 1 | 17 | 7 | 6 | 4 | 20 | 14 | +6 | 27 | 1.59 | 7 |
| 2022/23 | Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2023/24 | Super League 1 | 17 | 5 | 7 | 5 | 21 | 24 | -3 | 22 | 1.29 | 3 |
| 2023/24 | Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 2 | +2 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2024/25 | Super League 1 | 16 | 3 | 5 | 8 | 14 | 19 | -5 | 14 | 0.88 | 3 |
| 2024/25 | Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| Totalt | 221 | 98 | 67 | 56 | 282 | 195 | +87 | 361 | 1.63 | 91 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Atromitos på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Atromitos vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
13och 8 till
Räddade en poäng
20och 15 till
Tappade ledningen
30och 25 till
Läst ur målen i 216 matcher. 5 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Atromitos här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Panathinaikos | 18 | 10 | 4 | 4 | 23 | 16 | +7 | 34 | 1.89 |
| PAOK | 17 | 7 | 5 | 5 | 23 | 22 | +1 | 26 | 1.53 |
| Asteras Tripolis | 17 | 5 | 4 | 8 | 14 | 20 | -6 | 19 | 1.12 |
| Olympiakos Piraeus | 14 | 7 | 6 | 1 | 18 | 9 | +9 | 27 | 1.93 |
| Panetolikos | 14 | 3 | 4 | 7 | 12 | 19 | -7 | 13 | 0.93 |
| PAS Giannina | 13 | 3 | 5 | 5 | 14 | 15 | -1 | 14 | 1.08 |
| OFI | 13 | 1 | 6 | 6 | 11 | 22 | -11 | 9 | 0.69 |
| AEK Athens FC | 12 | 5 | 2 | 5 | 12 | 7 | +5 | 17 | 1.42 |
| Aris Thessalonikis | 12 | 4 | 6 | 2 | 14 | 11 | +3 | 18 | 1.50 |
| Lamia | 8 | 0 | 4 | 4 | 7 | 14 | -7 | 4 | 0.50 |
Visa alla32 klubbar
| Volos NFC | 8 | 4 | 2 | 2 | 10 | 5 | +5 | 14 | 1.75 |
| Panionios | 7 | 0 | 1 | 6 | 2 | 15 | -13 | 1 | 0.14 |
| Levadiakos | 7 | 0 | 2 | 5 | 2 | 9 | -7 | 2 | 0.29 |
| Xanthi FC | 7 | 1 | 0 | 6 | 1 | 8 | -7 | 3 | 0.43 |
| Larisa | 6 | 1 | 2 | 3 | 3 | 10 | -7 | 5 | 0.83 |
| Platanias | 6 | 0 | 1 | 5 | 2 | 11 | -9 | 1 | 0.17 |
| Apollon Smirnis | 5 | 0 | 2 | 3 | 4 | 10 | -6 | 2 | 0.40 |
| Veria | 5 | 0 | 4 | 1 | 2 | 3 | -1 | 4 | 0.80 |
| Panthrakikos | 5 | 1 | 1 | 3 | 5 | 9 | -4 | 4 | 0.80 |
| Kerkyra | 5 | 0 | 0 | 5 | 2 | 12 | -10 | 0 | 0.00 |
| Ionikos | 4 | 2 | 0 | 2 | 3 | 4 | -1 | 6 | 1.50 |
| AEL Kallonis | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 3 | -3 | 1 | 0.33 |
| Panserraikos | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 3 | -1 | 2 | 0.67 |
| Ergotelis | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 4 | -1 | 2 | 0.67 |
| Kifisia | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 3 | 1.50 |
| AIK Stockholm | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Kallithea | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Doxa Dramas | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Iraklis | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Niki Volos | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Olympiakos Volos | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Fostiras | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7 | -7 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 230 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 484 mål, 283 av hemmalaget och 201 av gästen
Klockan bygger på 224 av arenans 230 spelade matcher (97 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 484 mål. De 6 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Atromitos på arenan.
- 1Stefano Napoleoni18mål
- 2G. Manousos15mål
- 3Javier Horacio Umbides13mål
- 4Konstantinos Mitroglou10mål
- 5A. Karamanos10mål
- 6Brito10mål
- 7E. Koulouris9mål
- 8N. Lazaridis8mål
- 9Dimitrios Papadopoulos8mål
- 10A. Dauda7mål
Listorna bygger på 224 av arenans 230 spelade matcher (97 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 484 mål. De 6 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.