Stadio Olimpico Grande Torino
Torino, Italien·

- Kapacitet
- 27 958
- Underlag
- Naturgräs
Serie A, Coppa Italia, UEFA Europa League och 1 tävling till, augusti 2015 till augusti 2026. 213 spelade matcher.
Torino har ytterligare 87 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Torino på sin hemmaplan2015/16–2024/25
Visa säsong för säsong20 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015/16 | Serie A | 19 | 6 | 6 | 7 | 25 | 25 | 0 | 24 | 1.26 | 4 |
| 2016/17 | Serie A | 19 | 9 | 8 | 2 | 43 | 31 | +12 | 35 | 1.84 | 2 |
| 2016/17 | Coppa Italia | 2 | 2 | 0 | 0 | 8 | 1 | +7 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2017/18 | Serie A | 19 | 8 | 6 | 5 | 29 | 18 | +11 | 30 | 1.58 | 6 |
| 2017/18 | Coppa Italia | 2 | 2 | 0 | 0 | 9 | 1 | +8 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2018/19 | Serie A | 19 | 12 | 2 | 5 | 32 | 19 | +13 | 38 | 2.00 | 7 |
| 2018/19 | Coppa Italia | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 2 | +4 | 6 | 2.00 | 2 |
| 2019/20 | UEFA Europa League | 2 | 1 | 0 | 1 | 7 | 3 | +4 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2019/20 | Serie A | 19 | 7 | 4 | 8 | 23 | 30 | -7 | 25 | 1.32 | 4 |
| 2019/20 | Coppa Italia | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2020/21 | Serie A | 19 | 3 | 9 | 7 | 25 | 36 | -11 | 18 | 0.95 | 4 |
| 2020/21 | Coppa Italia | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 1 | +4 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2021/22 | Serie A | 19 | 8 | 5 | 6 | 29 | 21 | +8 | 29 | 1.53 | 5 |
| 2021/22 | Coppa Italia | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2022/23 | Serie A | 19 | 5 | 7 | 7 | 15 | 19 | -4 | 22 | 1.16 | 5 |
| 2022/23 | Coppa Italia | 2 | 2 | 0 | 0 | 7 | 0 | +7 | 6 | 3.00 | 2 |
| 2023/24 | Serie A | 19 | 8 | 9 | 2 | 18 | 9 | +9 | 33 | 1.74 | 13 |
| 2023/24 | Coppa Italia | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2024/25 | Serie A | 19 | 6 | 7 | 6 | 17 | 18 | -1 | 25 | 1.32 | 6 |
| 2024/25 | Coppa Italia | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 3 | 1.50 | 1 |
| Totalt | 209 | 85 | 65 | 59 | 305 | 240 | +65 | 320 | 1.53 | 66 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Torino på den här arenan
Största segrar
Vändningarna
Hur ofta Torino vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
13och 8 till
Räddade en poäng
28och 23 till
Läst ur målen i 208 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Torino här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Fiorentina | 11 | 3 | 4 | 4 | 11 | 15 | -4 | 13 | 1.18 |
| Lazio | 10 | 5 | 4 | 1 | 17 | 13 | +4 | 19 | 1.90 |
| AC Milan | 10 | 1 | 4 | 5 | 15 | 15 | 0 | 7 | 0.70 |
| Napoli | 10 | 8 | 1 | 1 | 21 | 6 | +15 | 25 | 2.50 |
| Udinese | 10 | 2 | 2 | 6 | 8 | 14 | -6 | 8 | 0.80 |
| Genoa | 10 | 0 | 5 | 5 | 8 | 15 | -7 | 5 | 0.50 |
| Juventus | 10 | 7 | 3 | 0 | 15 | 5 | +10 | 24 | 2.40 |
| AS Roma | 10 | 6 | 2 | 2 | 15 | 10 | +5 | 20 | 2.00 |
| Atalanta | 10 | 4 | 2 | 4 | 19 | 15 | +4 | 14 | 1.40 |
| Bologna | 10 | 2 | 2 | 6 | 8 | 17 | -9 | 8 | 0.80 |
Visa alla43 klubbar
| Inter | 10 | 6 | 2 | 2 | 15 | 6 | +9 | 20 | 2.00 |
| Sassuolo | 9 | 2 | 1 | 6 | 14 | 20 | -6 | 7 | 0.78 |
| Cagliari | 8 | 2 | 3 | 3 | 9 | 14 | -5 | 9 | 1.13 |
| Sampdoria | 8 | 1 | 3 | 4 | 9 | 15 | -6 | 6 | 0.75 |
| Hellas Verona | 8 | 0 | 7 | 1 | 6 | 7 | -1 | 7 | 0.88 |
| Empoli | 8 | 2 | 3 | 3 | 6 | 9 | -3 | 9 | 1.13 |
| Lecce | 5 | 1 | 1 | 3 | 3 | 7 | -4 | 4 | 0.80 |
| Chievo | 4 | 1 | 1 | 2 | 4 | 7 | -3 | 4 | 1.00 |
| Frosinone | 4 | 1 | 1 | 2 | 6 | 8 | -2 | 4 | 1.00 |
| Parma | 4 | 1 | 2 | 1 | 3 | 3 | 0 | 5 | 1.25 |
| SPAL | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.00 |
| Crotone | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 5 | -3 | 2 | 0.67 |
| Salernitana | 3 | 0 | 2 | 1 | 1 | 5 | -4 | 2 | 0.67 |
| Spezia | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | 1.33 |
| Palermo | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 8 | -6 | 0 | 0.00 |
| Monza | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 3 | -1 | 2 | 0.67 |
| Benevento | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 4 | -3 | 1 | 0.50 |
| Venezia | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 |
| Carpi | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | -2 | 1 | 0.50 |
| Cremonese | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 1.00 |
| Cosenza | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 | -6 | 0 | 0.00 |
| Wolves | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
| Shakhtyor Soligorsk | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Cittadella | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Brescia | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Pescara | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 | 5 | -2 | 0 | 0.00 |
| Pro Vercelli | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Virtus Entella | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Pisa | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Trapani | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 7 | -6 | 0 | 0.00 |
| FeralpiSalò | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Como | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Sudtirol | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 213 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 548 mål, 304 av hemmalaget och 244 av gästen
Klockan bygger på 212 av arenans 213 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 548 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Torino på arenan.
- 1A. Belotti64mål
- 2Iago Falqué19mål
- 3A. Sanabria18mål
- 4S. Zaza13mål
- 5D. Baselli11mål
- 6L. De Silvestri10mål
- 7S. Lukić8mål
- 8N. Vlašić7mål
- 9A. Ljajić7mål
- 10D. Zapata7mål
Listorna bygger på 212 av arenans 213 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 548 mål. De 1 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.