FootSam
FOOTBALL DATA

Stadio Ennio Tardini

Parma, Italien·Parma

1.36poäng per match
36 %hemmavinster
146spelade matcher
Kapacitet
22 885
Underlag
Naturgräs

Serie A, Serie B, Coppa Italia och 4 andra tävlingar, mars 2019 till augusti 2026. 154 spelade matcher.

21 matcherobesegrade i rad här 2023–2024 för Parma. 13 vinster, 8 oavgjorda.
5–1mot Genoa 2019 — den största segern platsen sett.
2.00poäng per match för Lecce — den gäst som klarat sig bäst här, på 5 besök.

Har även hetat Stadio Giuseppe Sinigaglia (2026)

Parma har ytterligare 95 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Parma på sin hemmaplan2019/20–2026

1.36poäng per match
36 %vinstprocent
533954V–O–F på 146 matcher
186182målskillnad +4
39hållna nollor
41matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2019/20–2026
Visa säsong för säsong15 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2019/20Serie A1972102624+2231.214
2019/20Coppa Italia320154+162.000
2020/21Serie A1925121639-23110.585
2020/21Coppa Italia220052+363.000
2021/22Serie B195952520+5241.265
2021/22Coppa Italia100113-200.000
2022/23Serie B2011362616+10361.808
2022/23Coppa Italia110010+133.001
2023/24Serie B1911713417+17402.116
2024/25Serie A195682528-3211.113
2024/25Coppa Italia100101-100.000
2025/26Serie A195681625-9211.115
2025/26Coppa Italia211042+242.001
2026/27Serie A100101-100.000
2026Coppa Italia110020+233.001
Totalt146533954186182+41981.3639
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Parma på den här arenan

21obesegrad i följd11 mars 2023 – 8 mars 202413 vinster, 8 oavgjorda
5raka segrar1 okt. 2022 – 12 nov. 2022
4hållna nollor i följd3 juni 2023 – 2 sep. 2023
6raka förluster19 mars 2021 – 15 aug. 2021

Största segrar

20 okt. 2019Parma51Genoa+4 mål
26 feb. 2022Parma40SPAL+4 mål
27 apr. 2024Parma40Lecco+4 mål
12 feb. 2022Parma41Pordenone+3 mål
17 aug. 2019Parma31Venezia+2 mål

Största förluster

19 dec. 2020Parma04Juventus+4 mål emot
9 maj 2021Parma25Atalanta+3 mål emot
1 feb. 2026Parma14Juventus+3 mål emot
3 jan. 2021Parma03Torino+3 mål emot
7 feb. 2021Parma03Bologna+3 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Parma vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

6
30 sep. 2019Torino32låg under med 1
12 feb. 2022Pordenone41låg under med 1
6 apr. 2022Como43låg under med 1
22 apr. 2023Cagliari21låg under med 1
23 dec. 2023Ternana31låg under med 1

och 1 till

Räddade en poäng

19
12 juli 2020Bologna22låg under med 2
25 okt. 2020Spezia22låg under med 2
10 dec. 2023Palermo33låg under med 2
5 apr. 2025Inter22låg under med 2
8 nov. 2025AC Milan22låg under med 2

och 14 till

Tappade ledningen

21
19 juli 2020Sampdoria23ledde med 2
21 feb. 2021Udinese22ledde med 2
16 sep. 2024Udinese23ledde med 2
28 juni 2020Inter12ledde med 1
28 juli 2020Atalanta12ledde med 1

och 16 till

Läst ur målen i 146 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Parma här

48klubbar har gästat
30av dem har vunnit här
Leccebästa gäst · 2.00 p/match på 5 besök
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Cagliari733196+3121.71
Genoa521248-471.40
AS Roma530266091.80
Lecce531174+3102.00
Como511357-240.80
Lazio430153+292.25
AC Milan421175+271.75
Napoli412143+151.25
Udinese421176+171.75
Juventus430192+792.25
Visa alla48 klubbar
Atalanta4310115+6102.50
Bologna421185+371.75
Fiorentina412133051.25
Torino411287+141.00
Hellas Verona420255061.50
Inter431084+4102.50
Venezia401348-410.25
Brescia411235-241.00
Pisa411245-141.00
Cosenza402235-220.50
Sassuolo310233031.00
SPAL320124-262.00
Sampdoria321063+372.33
Benevento311111041.33
Ascoli321031+272.33
Bari301235-210.33
Cittadella301226-410.33
Frosinone310234-131.00
Spezia302146-220.67
Ternana320177062.00
Cremonese321052+372.33
Palermo311155041.33
Crotone211054+142.00
Perugia201113-210.50
Pescara200215-400.00
Modena211032+142.00
Sudtirol201102-210.50
Monza201112-110.50
Reggina201113-210.50
Empoli101011011.00
Pordenone100114-300.00
Alessandria101022011.00
Reggiana101000011.00
FeralpiSalò100102-200.00
Catania100102-200.00
Vicenza Virtus100101-100.00
Catanzaro110020+233.00
Lecco100104-400.00
IV · Platsen

Publiken

Publiken

Hur många som sett fotboll här

18 307i snitt
22 064som mest
11 055som minst
8 nov. 2025Parma22AC Milan22 064 på plats
24 jan. 2026Como60Torino11 055 på plats

Tunn täckning. Talen bygger på 20 av arenans 154 spelade matcher (13 %) — de matcher källan gett en publiksiffra för. Snittet beskriver alltså en del av arenans historia, inte hela.

V · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 154 färdigspelade matcher

2.59mål per match
399mål totalt
52 %båda lagen målat
45 %över 2,5 mål
29 %över 3,5 mål
11mållösa matcher · 7 %

Vanligaste resultat

0–11912 %
1–11912 %
2–01610 %
2–11510 %
0–0117 %

Målrikaste matcherna

9 maj 2021Parma25Atalanta7 mål
24 apr. 2021Parma34Crotone7 mål
6 apr. 2022Parma43Como7 mål
26 mars 2019Italy60Liechtenstein6 mål
24 jan. 2026Como60Torino6 mål

Målklockan

När målen faller här — 399 mål, 205 av hemmalaget och 194 av gästen

54
14 %1–15
55
14 %16–30
73
18 %31–45
57
14 %46–60
64
16 %61–75
96
24 %76–90
Hemmalaget 205 Gästen 194Flest mål i 76–9096 stycken

Klockan bygger på 154 av arenans 154 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 399 mål.

VI · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Parma på arenan.

  1. 1A. Benedyczak14mål
  2. 2D. Man13mål
  3. 3Adrián Bernabé12mål
  4. 4F. Vázquez11mål
  5. 5Mateo Pellegrino10mål
  6. 6E. Del Prato9mål
  7. 7V. Mihăilă9mål
  8. 8Hernani8mål
  9. 9A. Cornelius7mål
  10. 10J. Brunetta5mål

Listorna bygger på 154 av arenans 154 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 399 mål.