Stadio Cino e Lillo Del Duca
Ascoli Piceno, Italien·

- Kapacitet
- 20 853
- Underlag
- Naturgräs
Serie B och Coppa Italia, augusti 2019 till augusti 2026. 101 spelade matcher.
Hemmaplan
Hemmaplan
Ascoli på sin hemmaplan2019/20–2026
Visa säsong för säsong9 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019/20 | Serie B | 19 | 9 | 5 | 5 | 29 | 24 | +5 | 32 | 1.68 | 5 |
| 2019/20 | Coppa Italia | 2 | 2 | 0 | 0 | 7 | 1 | +6 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2020/21 | Serie B | 19 | 8 | 5 | 6 | 18 | 19 | -1 | 29 | 1.53 | 6 |
| 2020/21 | Coppa Italia | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021/22 | Serie B | 20 | 8 | 6 | 6 | 24 | 19 | +5 | 30 | 1.50 | 7 |
| 2022/23 | Serie B | 19 | 6 | 6 | 7 | 20 | 22 | -2 | 24 | 1.26 | 5 |
| 2023/24 | Serie B | 19 | 5 | 8 | 6 | 19 | 16 | +3 | 23 | 1.21 | 8 |
| 2026/27 | Serie B | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2026 | Coppa Italia | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 | 0 |
| Totalt | 101 | 39 | 31 | 31 | 122 | 107 | +15 | 148 | 1.47 | 32 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Ascoli på den här arenan
Största segrar
Vändningarna
Hur ofta Ascoli vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
7och 2 till
Räddade en poäng
11och 6 till
Läst ur målen i 101 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Ascoli här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cittadella | 5 | 0 | 3 | 2 | 0 | 3 | -3 | 3 | 0.60 |
| Pisa | 5 | 1 | 0 | 4 | 4 | 7 | -3 | 3 | 0.60 |
| Cosenza | 5 | 2 | 1 | 2 | 7 | 5 | +2 | 7 | 1.40 |
| Benevento | 4 | 3 | 1 | 0 | 7 | 2 | +5 | 10 | 2.50 |
| Frosinone | 4 | 2 | 2 | 0 | 4 | 2 | +2 | 8 | 2.00 |
| Venezia | 4 | 1 | 3 | 0 | 3 | 2 | +1 | 6 | 1.50 |
| Brescia | 4 | 1 | 1 | 2 | 8 | 9 | -1 | 4 | 1.00 |
| Cremonese | 4 | 2 | 2 | 0 | 7 | 2 | +5 | 8 | 2.00 |
| Perugia | 4 | 3 | 0 | 1 | 6 | 2 | +4 | 9 | 2.25 |
| SPAL | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 4 | 1.33 |
Visa alla43 klubbar
| Ternana | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 8 | -6 | 0 | 0.00 |
| Parma | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 2 | +4 | 7 | 2.33 |
| Pordenone | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 | 4 | 1.33 |
| Como | 3 | 1 | 2 | 0 | 5 | 4 | +1 | 5 | 1.67 |
| Reggina | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 4 | -2 | 3 | 1.00 |
| Chievo | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1.00 |
| Crotone | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0.50 |
| Bari | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 |
| Empoli | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Salernitana | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 | 3 | 1.50 |
| Spezia | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 3 | 1.50 |
| Palermo | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 6 | 3.00 |
| Pescara | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 6 | 3.00 |
| Virtus Entella | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0.50 |
| Trapani | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| Lecce | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 4 | 2.00 |
| Reggiana | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Modena | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 |
| Sudtirol | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 |
| Monza | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Vicenza Virtus | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Cagliari | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Genoa | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Sampdoria | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| PRO Vercelli | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| Juve Stabia | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Livorno | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Alessandria | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| FeralpiSalò | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Carrarese | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Catanzaro | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Potenza | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Lecco | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 101 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 229 mål, 122 av hemmalaget och 107 av gästen
Klockan bygger på 101 av arenans 101 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 229 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Ascoli på arenan.
- 1Pedro Mendes11mål
- 2G. Scamacca9mål
- 3F. Dionisi9mål
- 4N. Ninković9mål
- 5A. Sabiri6mål
- 6F. Caligara5mål
- 7F. Tsadjout4mål
- 8R. Bajić4mål
- 9Alessio Da Cruz4mål
- 10S. Bidaoui4mål
Listorna bygger på 101 av arenans 101 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 229 mål.