Stadio Angelo Massimino
Catania, Italien·

- Kapacitet
- 20 104
- Underlag
- Naturgräs
Serie A och Coppa Italia, september 2010 till september 2020. 80 spelade matcher.
Hemmaplan
Hemmaplan
Catania på sin hemmaplan2010/11–2019/20
Visa säsong för säsong6 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | Serie A | 19 | 11 | 4 | 4 | 27 | 19 | +8 | 37 | 1.95 | 8 |
| 2011/12 | Serie A | 19 | 9 | 5 | 5 | 24 | 15 | +9 | 32 | 1.68 | 7 |
| 2012/13 | Serie A | 19 | 12 | 4 | 3 | 31 | 15 | +16 | 40 | 2.11 | 9 |
| 2013/14 | Serie A | 19 | 7 | 6 | 6 | 25 | 25 | 0 | 27 | 1.42 | 6 |
| 2018/19 | Coppa Italia | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 0 | +5 | 6 | 3.00 | 2 |
| 2019/20 | Coppa Italia | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 | 1 |
| Totalt | 79 | 42 | 19 | 18 | 115 | 74 | +41 | 145 | 1.84 | 33 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Catania på den här arenan
Största segrar
Vändningarna
Hur ofta Catania vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
9och 4 till
Räddade en poäng
5Läst ur målen i 79 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Catania här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lazio | 4 | 1 | 0 | 3 | 5 | 9 | -4 | 3 | 0.75 |
| AC Milan | 4 | 3 | 1 | 0 | 9 | 3 | +6 | 10 | 2.50 |
| Cagliari | 4 | 1 | 2 | 1 | 2 | 3 | -1 | 5 | 1.25 |
| Chievo | 4 | 1 | 1 | 2 | 4 | 6 | -2 | 4 | 1.00 |
| Napoli | 4 | 1 | 2 | 1 | 6 | 5 | +1 | 5 | 1.25 |
| Udinese | 4 | 1 | 0 | 3 | 3 | 5 | -2 | 3 | 0.75 |
| Genoa | 4 | 0 | 1 | 3 | 4 | 10 | -6 | 1 | 0.25 |
| Juventus | 4 | 3 | 1 | 0 | 6 | 2 | +4 | 10 | 2.50 |
| AS Roma | 4 | 0 | 1 | 3 | 3 | 8 | -5 | 1 | 0.25 |
| Bologna | 4 | 1 | 1 | 2 | 2 | 4 | -2 | 4 | 1.00 |
Visa alla29 klubbar
| Fiorentina | 4 | 1 | 1 | 2 | 4 | 3 | +1 | 4 | 1.00 |
| Inter | 4 | 3 | 0 | 1 | 9 | 5 | +4 | 9 | 2.25 |
| Parma | 4 | 0 | 2 | 2 | 2 | 5 | -3 | 2 | 0.50 |
| Sampdoria | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 6 | -4 | 0 | 0.00 |
| Atalanta | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 6 | -4 | 0 | 0.00 |
| Palermo | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 7 | -6 | 1 | 0.33 |
| Torino | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 |
| Hellas Verona | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | -2 | 1 | 0.50 |
| Cesena | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Lecce | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 4 | 0 | 3 | 1.50 |
| Siena | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | -3 | 1 | 0.50 |
| Sassuolo | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Bari | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Novara | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Brescia | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Pescara | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Livorno | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1.00 |
| Como | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Fanfulla | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 80 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 192 mål, 116 av hemmalaget och 76 av gästen
Klockan bygger på 80 av arenans 80 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 192 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Catania på arenan.
- 1G. Bergessio25mål
- 2P. Gómez12mål
- 3F. Lodi12mål
- 4Maximiliano Gastón López8mål
- 5Pablo César Barrientos8mål
- 6S. Almirón6mål
- 7L. Castro4mål
- 8N. Legrottaglie4mål
- 9Giovanni Marchese3mål
- 10N. Spolli3mål
Listorna bygger på 80 av arenans 80 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 192 mål.