Stade Maurice Dufrasne
Luik, Belgien·

- Kapacitet
- 27 670
- Underlag
- Naturgräs
Jupiler Pro League, UEFA Europa League, Cup och 1 tävling till, juli 2010 till maj 2025. 252 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Standard Liege på sin hemmaplan2010/11–2024/25
Visa säsong för säsong21 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | Jupiler Pro League | 17 | 12 | 3 | 2 | 38 | 16 | +22 | 39 | 2.29 | 7 |
| 2011/12 | UEFA Champions League | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2011/12 | Jupiler Pro League | 20 | 12 | 6 | 2 | 35 | 14 | +21 | 42 | 2.10 | 10 |
| 2012/13 | Jupiler Pro League | 21 | 13 | 2 | 6 | 45 | 22 | +23 | 41 | 1.95 | 9 |
| 2013/14 | Jupiler Pro League | 20 | 13 | 5 | 2 | 37 | 14 | +23 | 44 | 2.20 | 11 |
| 2014/15 | UEFA Champions League | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | -1 | 1 | 0.50 | 1 |
| 2014/15 | UEFA Europa League | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 4 | 1.33 | 2 |
| 2014/15 | Jupiler Pro League | 20 | 12 | 2 | 6 | 37 | 23 | +14 | 38 | 1.90 | 10 |
| 2015/16 | UEFA Europa League | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 2 | +3 | 6 | 3.00 | 0 |
| 2015/16 | Jupiler Pro League | 17 | 9 | 3 | 5 | 27 | 17 | +10 | 30 | 1.76 | 6 |
| 2016/17 | UEFA Europa League | 3 | 0 | 3 | 0 | 4 | 4 | 0 | 3 | 1.00 | 0 |
| 2016/17 | Jupiler Pro League | 15 | 7 | 5 | 3 | 27 | 16 | +11 | 26 | 1.73 | 5 |
| 2020/21 | Jupiler Pro League | 20 | 8 | 7 | 5 | 30 | 26 | +4 | 31 | 1.55 | 4 |
| 2020/21 | Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2021/22 | Jupiler Pro League | 17 | 3 | 5 | 9 | 15 | 26 | -11 | 14 | 0.82 | 3 |
| 2021/22 | Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2022/23 | Jupiler Pro League | 19 | 9 | 4 | 6 | 32 | 25 | +7 | 31 | 1.63 | 7 |
| 2023/24 | Jupiler Pro League | 20 | 6 | 8 | 6 | 20 | 22 | -2 | 26 | 1.30 | 7 |
| 2023/24 | Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 | 0 | +5 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2024/25 | Jupiler Pro League | 20 | 7 | 7 | 6 | 15 | 15 | 0 | 28 | 1.40 | 9 |
| 2024/25 | Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| Totalt | 241 | 118 | 63 | 60 | 381 | 249 | +132 | 417 | 1.73 | 94 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Standard Liege på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Standard Liege vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
14och 9 till
Räddade en poäng
26och 21 till
Tappade ledningen
32och 27 till
Läst ur målen i 240 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Standard Liege här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gent | 19 | 9 | 3 | 7 | 29 | 29 | 0 | 30 | 1.58 |
| Club Brugge KV | 17 | 5 | 5 | 7 | 22 | 22 | 0 | 20 | 1.18 |
| Genk | 16 | 3 | 4 | 9 | 11 | 21 | -10 | 13 | 0.81 |
| KV Mechelen | 15 | 2 | 6 | 7 | 16 | 26 | -10 | 12 | 0.80 |
| Anderlecht | 15 | 5 | 3 | 7 | 15 | 20 | -5 | 18 | 1.20 |
| Kortrijk | 15 | 4 | 3 | 8 | 13 | 20 | -7 | 15 | 1.00 |
| Charleroi | 13 | 2 | 3 | 8 | 12 | 26 | -14 | 9 | 0.69 |
| OH Leuven | 11 | 2 | 5 | 4 | 10 | 15 | -5 | 11 | 1.00 |
| KVC Westerlo | 11 | 3 | 4 | 4 | 16 | 15 | +1 | 13 | 1.18 |
| Zulte Waregem | 11 | 3 | 3 | 5 | 11 | 18 | -7 | 12 | 1.09 |
Visa alla38 klubbar
| Cercle Brugge | 11 | 2 | 2 | 7 | 7 | 14 | -7 | 8 | 0.73 |
| St. Truiden | 10 | 3 | 4 | 3 | 10 | 11 | -1 | 13 | 1.30 |
| Lokeren | 10 | 2 | 3 | 5 | 14 | 20 | -6 | 9 | 0.90 |
| KV Oostende | 8 | 3 | 1 | 4 | 12 | 12 | 0 | 10 | 1.25 |
| SK Beveren | 7 | 0 | 1 | 6 | 6 | 19 | -13 | 1 | 0.14 |
| AS Eupen | 6 | 1 | 1 | 4 | 6 | 14 | -8 | 4 | 0.67 |
| Antwerp | 5 | 2 | 2 | 1 | 7 | 6 | +1 | 8 | 1.60 |
| Excel Mouscron | 5 | 1 | 0 | 4 | 3 | 12 | -9 | 3 | 0.60 |
| Lierse | 5 | 0 | 1 | 4 | 2 | 17 | -15 | 1 | 0.20 |
| Beerschot VA | 4 | 0 | 0 | 4 | 0 | 7 | -7 | 0 | 0.00 |
| Union St. Gilloise | 4 | 3 | 1 | 0 | 7 | 3 | +4 | 10 | 2.50 |
| Mons | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 3 | -1 | 3 | 1.00 |
| Panathinaikos | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 1.00 |
| Beerschot | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 9 | -8 | 0 | 0.00 |
| Dender | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | -1 | 1 | 0.50 |
| Seraing United | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 6 | 3.00 |
| Ajax | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Feyenoord | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Molde | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Sevilla | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Celta Vigo | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| HNK Rijeka | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Zenit | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Željezničar | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| FC Zurich | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Harelbeke | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Lyra-Lierse Berlaar | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| RWDM | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 252 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 656 mål, 403 av hemmalaget och 253 av gästen
Klockan bygger på 251 av arenans 252 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 656 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Standard Liege på arenan.
- 1M. Batshuayi18mål
- 2Imoh Ezekiel18mål
- 3G. Mujangi Bia17mål
- 4M. Carcela-González16mål
- 5P. M'Poku14mål
- 6Mohamed Gasana Tchité12mål
- 7R. Emond11mål
- 8Jelle Van Damme11mål
- 9S. Amallah11mål
- 10Edmilson Junior9mål
Listorna bygger på 251 av arenans 252 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 656 mål. De 1 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.