Stade Le Canonnier
Moeskron, Belgien·

- Kapacitet
- 10 571
- Underlag
- Naturgräs
Jupiler Pro League och Cup, augusti 2014 till augusti 2025. 117 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Excel Mouscron på sin hemmaplan2014/15–2021/22
Visa säsong för säsong9 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2014/15 | Jupiler Pro League | 18 | 7 | 3 | 8 | 27 | 30 | -3 | 24 | 1.33 | 4 |
| 2015/16 | Jupiler Pro League | 18 | 4 | 6 | 8 | 22 | 25 | -3 | 18 | 1.00 | 2 |
| 2016/17 | Jupiler Pro League | 15 | 4 | 2 | 9 | 15 | 26 | -11 | 14 | 0.93 | 3 |
| 2017/18 | Jupiler Pro League | 15 | 5 | 4 | 6 | 23 | 29 | -6 | 19 | 1.27 | 1 |
| 2018/19 | Jupiler Pro League | 15 | 7 | 4 | 4 | 17 | 10 | +7 | 25 | 1.67 | 7 |
| 2019/20 | Jupiler Pro League | 15 | 6 | 5 | 4 | 22 | 17 | +5 | 23 | 1.53 | 4 |
| 2019/20 | Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020/21 | Jupiler Pro League | 17 | 4 | 5 | 8 | 17 | 22 | -5 | 17 | 1.00 | 3 |
| 2021/22 | Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 3 | 1.50 | 0 |
| Totalt | 116 | 38 | 29 | 49 | 148 | 164 | -16 | 143 | 1.23 | 24 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Excel Mouscron på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Excel Mouscron vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
11och 6 till
Räddade en poäng
13och 8 till
Tappade ledningen
23och 18 till
Läst ur målen i 116 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Excel Mouscron här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Standard Liege | 9 | 2 | 3 | 4 | 9 | 13 | -4 | 9 | 1.00 |
| Anderlecht | 8 | 3 | 2 | 3 | 12 | 14 | -2 | 11 | 1.38 |
| KV Oostende | 8 | 3 | 1 | 4 | 8 | 11 | -3 | 10 | 1.25 |
| Kortrijk | 8 | 6 | 0 | 2 | 14 | 5 | +9 | 18 | 2.25 |
| SK Beveren | 8 | 3 | 3 | 2 | 9 | 6 | +3 | 12 | 1.50 |
| Club Brugge KV | 7 | 4 | 1 | 2 | 11 | 5 | +6 | 13 | 1.86 |
| Zulte Waregem | 7 | 3 | 3 | 1 | 12 | 7 | +5 | 12 | 1.71 |
| Gent | 7 | 4 | 0 | 3 | 12 | 10 | +2 | 12 | 1.71 |
| Charleroi | 7 | 4 | 2 | 1 | 11 | 7 | +4 | 14 | 2.00 |
| Genk | 7 | 3 | 3 | 1 | 8 | 7 | +1 | 12 | 1.71 |
Visa alla21 klubbar
| KV Mechelen | 6 | 4 | 2 | 0 | 13 | 7 | +6 | 14 | 2.33 |
| St. Truiden | 6 | 2 | 2 | 2 | 10 | 8 | +2 | 8 | 1.33 |
| Lokeren | 6 | 2 | 2 | 2 | 11 | 8 | +3 | 8 | 1.33 |
| AS Eupen | 5 | 2 | 0 | 3 | 5 | 8 | -3 | 6 | 1.20 |
| KVC Westerlo | 4 | 0 | 3 | 1 | 3 | 4 | -1 | 3 | 0.75 |
| Antwerp | 4 | 2 | 1 | 1 | 7 | 7 | 0 | 7 | 1.75 |
| Cercle Brugge | 4 | 2 | 0 | 2 | 3 | 8 | -5 | 6 | 1.50 |
| OH Leuven | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 5 | -2 | 1 | 0.50 |
| Beerschot VA | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Lierse | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Wellen | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 117 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 312 mål, 148 av hemmalaget och 164 av gästen
Klockan bygger på 116 av arenans 117 spelade matcher (99 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 312 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Excel Mouscron på arenan.
- 1A. Diaby8mål
- 2A. Badri7mål
- 3J. Bolingi6mål
- 4T. Awoniyi6mål
- 5S. Amallah5mål
- 6Filip Marković5mål
- 7S. Perica5mål
- 8F. Olinga4mål
- 9O. Govea4mål
- 10J. Michel4mål
Listorna bygger på 116 av arenans 117 spelade matcher (99 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 312 mål. De 1 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.