Stade Joseph Mariën
Brussels, Belgien·

- Kapacitet
- 9 400
- Underlag
- Naturgräs
Jupiler Pro League, Cup och Super Cup, september 2019 till augusti 2026. 119 spelade matcher.
Har även hetat Stade Joseph Marien (2025–2027)
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Union St. Gilloise på sin hemmaplan2019/20–2026/27
Visa säsong för säsong14 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019/20 | Cup | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 1 | +2 | 4 | 1.33 | 2 |
| 2020/21 | Cup | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 6 | 0 | 6 | 2.00 | 1 |
| 2021/22 | Jupiler Pro League | 20 | 11 | 3 | 6 | 35 | 18 | +17 | 36 | 1.80 | 8 |
| 2021/22 | Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 7 | 0 | +7 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2022/23 | Jupiler Pro League | 20 | 14 | 2 | 4 | 37 | 21 | +16 | 44 | 2.20 | 7 |
| 2022/23 | Cup | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 1 | +6 | 9 | 3.00 | 2 |
| 2023/24 | Jupiler Pro League | 20 | 13 | 4 | 3 | 43 | 22 | +21 | 43 | 2.15 | 5 |
| 2023/24 | Cup | 3 | 3 | 0 | 0 | 6 | 2 | +4 | 9 | 3.00 | 1 |
| 2024/25 | Jupiler Pro League | 20 | 14 | 4 | 2 | 40 | 13 | +27 | 46 | 2.30 | 10 |
| 2024/25 | Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2024 | Super Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2025/26 | Jupiler Pro League | 20 | 18 | 2 | 0 | 43 | 7 | +36 | 56 | 2.80 | 13 |
| 2025/26 | Cup | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 2 | +4 | 6 | 3.00 | 0 |
| 2026/27 | Jupiler Pro League | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | +3 | 4 | 2.00 | 2 |
| Totalt | 119 | 84 | 17 | 18 | 240 | 97 | +143 | 269 | 2.26 | 52 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Union St. Gilloise på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Union St. Gilloise vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
11och 6 till
Räddade en poäng
7och 2 till
Tappade ledningen
7och 2 till
Läst ur målen i 118 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Union St. Gilloise här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anderlecht | 12 | 1 | 2 | 9 | 9 | 22 | -13 | 5 | 0.42 |
| Club Brugge KV | 12 | 5 | 3 | 4 | 16 | 14 | +2 | 18 | 1.50 |
| Antwerp | 10 | 3 | 1 | 6 | 11 | 19 | -8 | 10 | 1.00 |
| Gent | 9 | 0 | 5 | 4 | 5 | 14 | -9 | 5 | 0.56 |
| Genk | 8 | 2 | 0 | 6 | 6 | 15 | -9 | 6 | 0.75 |
| KV Mechelen | 6 | 1 | 0 | 5 | 2 | 9 | -7 | 3 | 0.50 |
| St. Truiden | 6 | 1 | 0 | 5 | 4 | 9 | -5 | 3 | 0.50 |
| Charleroi | 6 | 0 | 0 | 6 | 3 | 16 | -13 | 0 | 0.00 |
| Cercle Brugge | 6 | 2 | 0 | 4 | 10 | 12 | -2 | 6 | 1.00 |
| OH Leuven | 5 | 1 | 0 | 4 | 4 | 13 | -9 | 3 | 0.60 |
Visa alla26 klubbar
| KVC Westerlo | 5 | 0 | 3 | 2 | 4 | 8 | -4 | 3 | 0.60 |
| Zulte Waregem | 5 | 0 | 1 | 4 | 2 | 10 | -8 | 1 | 0.20 |
| Standard Liege | 5 | 1 | 0 | 4 | 5 | 14 | -9 | 3 | 0.60 |
| Kortrijk | 5 | 1 | 0 | 4 | 2 | 10 | -8 | 3 | 0.60 |
| KV Oostende | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 6 | -4 | 1 | 0.33 |
| AS Eupen | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 6 | -4 | 1 | 0.33 |
| Beerschot VA | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 8 | -7 | 0 | 0.00 |
| Dender | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.00 |
| Seraing United | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 6 | -3 | 0 | 0.00 |
| Excel Mouscron | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| FC Lebbeke | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7 | -7 | 0 | 0.00 |
| Meux | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| RAAL La Louvière | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Verlaine | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Heist | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| RWDM | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 119 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 332 mål, 235 av hemmalaget och 97 av gästen
Klockan bygger på 118 av arenans 119 spelade matcher (99 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 332 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Union St. Gilloise på arenan.
- 1P. David21mål
- 2D. Vanzeir15mål
- 3G. Nilsson13mål
- 4F. Ivanović11mål
- 5K. Rodríguez11mål
- 6T. Teuma10mål
- 7R. Sykes10mål
- 8Cameron Puertas9mål
- 9L. Lapoussin8mål
- 10C. Burgess7mål
Listorna bygger på 118 av arenans 119 spelade matcher (99 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 332 mål. De 1 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.