FootSam
FOOTBALL DATA

Stade du Pays de Charleroi

Charleroi, Belgien·Charleroi

1.59poäng per match
45 %hemmavinster
283spelade matcher
Kapacitet
18 000
Underlag
Naturgräs

Jupiler Pro League, Cup, UEFA Europa League och 1 tävling till, augusti 2010 till augusti 2026. 284 spelade matcher.

14 matcherobesegrade i rad här 2019–2020 för Charleroi. 13 vinster, 1 oavgjorda.
6–0mot Lierse 2014 — den största segern platsen sett.
0 av 7Excel Mouscron har aldrig vunnit här, på 7 besök.

Charleroi har ytterligare 1 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Charleroi på sin hemmaplan2010/11–2026/27

1.59poäng per match
45 %vinstprocent
1267384V–O–F på 283 matcher
395304målskillnad +91
99hållna nollor
64matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2010/11–2026/27
Visa säsong för säsong23 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2010/11Jupiler Pro League144371017-7151.077
2012/13Jupiler Pro League187382224-2241.336
2013/14Jupiler Pro League187652519+6271.504
2014/15Jupiler Pro League2112363519+16391.8610
2015/16UEFA Europa League210153+231.500
2015/16Jupiler Pro League198832817+11321.688
2016/17Jupiler Pro League2011452622+4371.856
2017/18Jupiler Pro League2071032822+6311.556
2018/19Jupiler Pro League157352218+4241.602
2019/20Jupiler Pro League141022269+17322.298
2019/20Cup110010+133.001
2020/21UEFA Europa League210133031.500
2020/21Jupiler Pro League175661816+2211.246
2020/21Cup110010+133.001
2021/22Jupiler Pro League208663023+7301.509
2021/22Cup101000011.001
2022/23Jupiler Pro League167272322+1231.443
2023/24Jupiler Pro League1885524240291.615
2024/25Jupiler Pro League2011453217+15371.857
2025/26Jupiler Pro League2066826260241.205
2025/26Cup321040+472.333
2025/26UEFA Europa Conference League100112-100.000
2026/27Jupiler Pro League220051+463.001
Totalt2831267384395304+914511.5999
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Charleroi på den här arenan

14obesegrad i följd26 okt. 2019 – 24 sep. 202013 vinster, 1 oavgjorda
7raka segrar1 sep. 2018 – 14 dec. 2018
8hållna nollor i följd26 okt. 2019 – 8 feb. 2020
4raka förluster7 feb. 2026 – 14 mars 2026

Största segrar

20 dec. 2014Charleroi60Lierse+6 mål
27 dec. 2019Charleroi50KV Oostende+5 mål
19 mars 2022Charleroi50Cercle Brugge+5 mål
1 feb. 2025Charleroi50Dender+5 mål

Största förluster

19 sep. 2010Charleroi05Club Brugge KV+5 mål emot
19 aug. 2012Charleroi26Standard Liege+4 mål emot
6 okt. 2012Charleroi04OH Leuven+4 mål emot
27 jan. 2024Charleroi14Club Brugge KV+3 mål emot
21 sep. 2019Charleroi03St. Truiden+3 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Charleroi vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

16
30 jan. 2016KV Mechelen32låg under med 2
9 maj 2025KVC Westerlo43låg under med 2
20 feb. 2013Cercle Brugge21låg under med 1
22 feb. 2014Zulte Waregem32låg under med 1
26 okt. 2016Genk21låg under med 1

och 11 till

Räddade en poäng

30
15 dec. 2013Club Brugge KV22låg under med 2
26 jan. 2019SK Beveren22låg under med 2
1 sep. 2012Gent11låg under med 1
17 nov. 2012KV Mechelen11låg under med 1
13 apr. 2013SK Beveren11låg under med 1

och 25 till

Tappade ledningen

37
30 okt. 2013KV Mechelen22ledde med 2
2 aug. 2014KVC Westerlo23ledde med 2
16 sep. 2017SK Beveren22ledde med 2
13 apr. 2018Genk22ledde med 2
18 okt. 2022Kortrijk22ledde med 2

och 32 till

Läst ur målen i 283 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Charleroi här

33klubbar har gästat
23av dem har vunnit här
Union St. Gilloisebästa gäst · 2.33 p/match på 6 besök
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
KV Mechelen2154121735-18190.90
Gent207672321+2271.35
Club Brugge KV1910633217+15361.89
Standard Liege1910542516+9351.84
Genk194872227-5201.05
Anderlecht1810262318+5321.78
Kortrijk173771521-6160.94
Zulte Waregem1421111432-1870.50
OH Leuven135351815+3181.38
St. Truiden1317579-2100.77
Visa alla33 klubbar
Cercle Brugge122281026-1680.67
KVC Westerlo114161417-3131.18
KV Oostende11245916-7100.91
SK Beveren102531316-3111.10
AS Eupen102171019-970.70
Antwerp10235913-490.90
Lokeren831410100101.25
Excel Mouscron7016313-1010.14
Union St. Gilloise6420103+7142.33
Lierse411228-641.00
Beerschot VA3003311-800.00
Dender3003212-1000.00
Mons220041+363.00
Beerschot200203-300.00
RWDM201112-110.50
Seraing United200205-500.00
Lommel United101000011.00
Lech Poznan110021+133.00
Hammarby FF110021+133.00
FK Partizan100112-100.00
Zorya Luhansk110020+233.00
Beitar Jerusalem100115-400.00
RAAL La Louvière101000011.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 284 färdigspelade matcher

2.48mål per match
703mål totalt
50 %båda lagen målat
44 %över 2,5 mål
23 %över 3,5 mål
22mållösa matcher · 8 %

Vanligaste resultat

1–14014 %
1–03011 %
2–03011 %
2–1269 %
0–1248 %

Målrikaste matcherna

17 maj 2015Charleroi52Kortrijk7 mål
28 aug. 2021Charleroi52Beerschot VA7 mål

Målklockan

När målen faller här — 699 mål, 395 av hemmalaget och 304 av gästen

72
10 %1–15
91
13 %16–30
115
16 %31–45
112
16 %46–60
116
17 %61–75
193
28 %76–90
Hemmalaget 395 Gästen 304Flest mål i 76–90193 stycken

Klockan bygger på 283 av arenans 284 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 699 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Charleroi på arenan.

  1. 1D. Pollet22mål
  2. 2K. Rezaei21mål
  3. 3D. Heymans16mål
  4. 4S. Nicholson15mål
  5. 5P. Guiagon14mål
  6. 6J. Perbet13mål
  7. 7M. Fall13mål
  8. 8A. Baby12mål
  9. 9N. Kebano12mål
  10. 10V. Bayo11mål

Listorna bygger på 283 av arenans 284 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 699 mål. De 1 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.