SR-Bank Arena
Norge·
Eliteserien, NM Cupen, UEFA Europa Conference League och 1 tävling till, mars 2016 till november 2024. 129 spelade matcher.
Hemmaplan
Hemmaplan
Viking på sin hemmaplan2016–2024
Visa säsong för säsong13 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | Eliteserien | 15 | 5 | 4 | 6 | 16 | 17 | -1 | 19 | 1.27 | 6 |
| 2017 | Eliteserien | 15 | 4 | 3 | 8 | 20 | 28 | -8 | 15 | 1.00 | 2 |
| 2019 | Eliteserien | 15 | 9 | 4 | 2 | 32 | 15 | +17 | 31 | 2.07 | 6 |
| 2019 | NM Cupen | 2 | 2 | 0 | 0 | 8 | 2 | +6 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2020/21 | UEFA Europa League | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020 | Eliteserien | 15 | 7 | 4 | 4 | 34 | 22 | +12 | 25 | 1.67 | 4 |
| 2021 | Eliteserien | 15 | 9 | 3 | 3 | 34 | 22 | +12 | 30 | 2.00 | 0 |
| 2021/22 | NM Cupen | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2022 | Eliteserien | 15 | 5 | 5 | 5 | 21 | 19 | +2 | 20 | 1.33 | 4 |
| 2022/23 | NM Cupen | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 6 | 3.00 | 2 |
| 2022/23 | UEFA Europa Conference League | 3 | 2 | 0 | 1 | 8 | 5 | +3 | 6 | 2.00 | 0 |
| 2023 | Eliteserien | 15 | 10 | 2 | 3 | 39 | 28 | +11 | 32 | 2.13 | 3 |
| 2024 | Eliteserien | 15 | 10 | 4 | 1 | 34 | 18 | +16 | 34 | 2.27 | 5 |
| Totalt | 129 | 66 | 29 | 34 | 252 | 179 | +73 | 227 | 1.76 | 33 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Viking på den här arenan
Största segrar
Vändningarna
Hur ofta Viking vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
17och 12 till
Räddade en poäng
15och 10 till
Läst ur målen i 127 matcher. 2 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Viking här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rosenborg | 10 | 3 | 2 | 5 | 15 | 18 | -3 | 11 | 1.10 |
| Stromsgodset | 8 | 2 | 4 | 2 | 8 | 13 | -5 | 10 | 1.25 |
| Haugesund | 8 | 1 | 3 | 4 | 7 | 17 | -10 | 6 | 0.75 |
| Molde | 8 | 4 | 0 | 4 | 17 | 14 | +3 | 12 | 1.50 |
| ODD Ballklubb | 8 | 2 | 2 | 4 | 11 | 16 | -5 | 8 | 1.00 |
| Sarpsborg 08 FF | 8 | 2 | 1 | 5 | 6 | 11 | -5 | 7 | 0.88 |
| Brann | 7 | 2 | 1 | 4 | 9 | 13 | -4 | 7 | 1.00 |
| Kristiansund BK | 7 | 1 | 0 | 6 | 6 | 13 | -7 | 3 | 0.43 |
| Lillestrom | 7 | 2 | 2 | 3 | 12 | 15 | -3 | 8 | 1.14 |
| Stabaek | 7 | 0 | 3 | 4 | 10 | 19 | -9 | 3 | 0.43 |
Visa alla27 klubbar
| Tromso | 7 | 3 | 1 | 3 | 11 | 12 | -1 | 10 | 1.43 |
| Valerenga | 7 | 3 | 3 | 1 | 16 | 10 | +6 | 12 | 1.71 |
| Bodo/Glimt | 7 | 3 | 1 | 3 | 14 | 14 | 0 | 10 | 1.43 |
| Sandefjord | 6 | 2 | 0 | 4 | 10 | 12 | -2 | 6 | 1.00 |
| Aalesund | 5 | 2 | 0 | 3 | 8 | 12 | -4 | 6 | 1.20 |
| Mjondalen | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 7 | -4 | 1 | 0.33 |
| Ham-Kam | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 11 | -7 | 1 | 0.33 |
| Ranheim | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 5 | -3 | 1 | 0.50 |
| Start | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.00 |
| Sogndal | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1.00 |
| Aberdeen | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| FCSB | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Sparta Praha | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| KFUM Oslo | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Fredrikstad | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| jerv | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Sligo Rovers | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 129 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 422 mål, 246 av hemmalaget och 176 av gästen
Klockan bygger på 127 av arenans 129 spelade matcher (98 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 422 mål. De 2 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Viking på arenan.
- 1Z. Tripić32mål
- 2V. Berisha27mål
- 3L. Salvesen16mål
- 4F. Torsteinbø9mål
- 5T. Høiland9mål
- 6K. Thorstvedt7mål
- 7S. Sebulonsen7mål
- 8S. Adegbenro6mål
- 9Y. de Lanlay6mål
- 10S. Svendsen6mål
Listorna bygger på 127 av arenans 129 spelade matcher (98 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 422 mål. De 2 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.