Sparta-Stadion Het Kasteel
Rotterdam, Nederländerna·

- Kapacitet
- 11 026
- Underlag
- artificial turf
Eredivisie och KNVB Beker, september 2016 till augusti 2026. 114 spelade matcher.
Har även hetat Sparta Stadion Het Kasteel (2025–2027)
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Sparta Rotterdam på sin hemmaplan2020/21–2026/27
Visa säsong för säsong10 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020/21 | Eredivisie | 17 | 6 | 4 | 7 | 30 | 27 | +3 | 22 | 1.29 | 6 |
| 2021/22 | Eredivisie | 17 | 4 | 7 | 6 | 16 | 21 | -5 | 19 | 1.12 | 3 |
| 2022/23 | Eredivisie | 19 | 10 | 3 | 6 | 33 | 20 | +13 | 33 | 1.74 | 5 |
| 2022/23 | KNVB Beker | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2023/24 | Eredivisie | 17 | 6 | 5 | 6 | 25 | 25 | 0 | 23 | 1.35 | 4 |
| 2024/25 | Eredivisie | 17 | 4 | 6 | 7 | 20 | 24 | -4 | 18 | 1.06 | 4 |
| 2024/25 | KNVB Beker | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2025/26 | Eredivisie | 17 | 6 | 5 | 6 | 21 | 27 | -6 | 23 | 1.35 | 5 |
| 2025/26 | KNVB Beker | 2 | 1 | 0 | 1 | 6 | 4 | +2 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2026/27 | Eredivisie | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 4 | -1 | 1 | 0.50 | 0 |
| Totalt | 110 | 37 | 32 | 41 | 156 | 155 | +1 | 143 | 1.30 | 27 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Sparta Rotterdam på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Sparta Rotterdam vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
7och 2 till
Räddade en poäng
16och 11 till
Läst ur målen i 110 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Sparta Rotterdam här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Utrecht | 8 | 5 | 2 | 1 | 17 | 7 | +10 | 17 | 2.13 |
| PSV Eindhoven | 7 | 7 | 0 | 0 | 19 | 6 | +13 | 21 | 3.00 |
| Feyenoord | 7 | 5 | 2 | 0 | 14 | 4 | +10 | 17 | 2.43 |
| Twente | 7 | 3 | 4 | 0 | 12 | 5 | +7 | 13 | 1.86 |
| Ajax | 6 | 4 | 2 | 0 | 10 | 5 | +5 | 14 | 2.33 |
| AZ Alkmaar | 6 | 3 | 3 | 0 | 12 | 9 | +3 | 12 | 2.00 |
| Groningen | 6 | 1 | 1 | 4 | 7 | 13 | -6 | 4 | 0.67 |
| Fortuna Sittard | 6 | 1 | 2 | 3 | 6 | 13 | -7 | 5 | 0.83 |
| Heerenveen | 6 | 2 | 1 | 3 | 10 | 11 | -1 | 7 | 1.17 |
| GO Ahead Eagles | 6 | 2 | 2 | 2 | 8 | 7 | +1 | 8 | 1.33 |
Visa alla25 klubbar
| PEC Zwolle | 5 | 1 | 2 | 2 | 6 | 7 | -1 | 5 | 1.00 |
| Heracles | 5 | 1 | 3 | 1 | 4 | 5 | -1 | 6 | 1.20 |
| NEC Nijmegen | 5 | 0 | 3 | 2 | 3 | 7 | -4 | 3 | 0.60 |
| RKC Waalwijk | 5 | 0 | 3 | 2 | 2 | 6 | -4 | 3 | 0.60 |
| Vitesse | 4 | 0 | 1 | 3 | 3 | 9 | -6 | 1 | 0.25 |
| Volendam | 4 | 1 | 0 | 3 | 2 | 8 | -6 | 3 | 0.75 |
| Willem II | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 5 | -3 | 3 | 1.00 |
| Excelsior | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 7 | -2 | 3 | 1.00 |
| NAC Breda | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | +1 | 3 | 1.50 |
| Emmen | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 5 | -3 | 0 | 0.00 |
| Almere City FC | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 3 | +1 | 4 | 2.00 |
| Cambuur | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 4 | +1 | 3 | 1.50 |
| ADO Den Haag | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 | -6 | 0 | 0.00 |
| VVV Venlo | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Telstar | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 114 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 325 mål, 164 av hemmalaget och 161 av gästen
Klockan bygger på 114 av arenans 114 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 325 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Sparta Rotterdam på arenan.
- 1T. Lauritsen27mål
- 2V. van Crooij13mål
- 3A. Verschueren12mål
- 4L. Thy10mål
- 5J. Kitolano8mål
- 6S. Mijnans7mål
- 7B. Smeets6mål
- 8S. Mito6mål
- 9C. Brym5mål
- 10C. Neghli5mål
Listorna bygger på 114 av arenans 114 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 325 mål.