FootSam
FOOTBALL DATA

Somerset Park

Ayr, Skottland·Ayr Utd

2.10poäng per match
67 %hemmavinster
39spelade matcher
Kapacitet
10 128
Underlag
Naturgräs

League Cup, FA Cup, Challenge Cup och 1 tävling till, juli 2017 till juli 2026. 39 spelade matcher.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Ayr Utd på sin hemmaplan2017–2026

2.10poäng per match
67 %vinstprocent
2649V–O–F på 39 matcher
7936målskillnad +43
16hållna nollor
8matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2017–2026
Visa säsong för säsong22 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2017League Cup220061+563.001
2018League Cup220081+763.001
2019/20FA Cup210122031.501
2019League Cup211043+142.000
2020/21FA Cup100101-100.000
2020/21League Cup211021+142.001
2021/22FA Cup210123-131.500
2021League Cup321071+672.332
2022/23Premiership100105-500.000
2022/23FA Cup220051+463.001
2022/23League Cup201103-310.501
2023/24FA Cup110030+333.001
2023/24Challenge Cup100101-100.000
2023League Cup110060+633.001
2024/25Premiership100102-200.000
2024/25FA Cup210121+131.501
2024/25Challenge Cup220053+263.000
2024League Cup220042+263.001
2025/26FA Cup110030+333.001
2025/26Challenge Cup320174+362.000
2025League Cup220070+763.002
2026League Cup220061+563.001
Totalt3926497936+43822.1016
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Ayr Utd på den här arenan

7obesegrad i följd14 juli 2017 – 18 jan. 20206 vinster, 1 oavgjorda
6raka segrar20 jan. 2024 – 30 nov. 2024
3hållna nollor i följd19 juli 2025 – 29 nov. 2025
2raka förluster7 feb. 2025 – 9 maj 2025

Största segrar

29 juli 2023Ayr Utd60Alloa Athletic+6 mål
24 juli 2018Ayr Utd50Stenhousemuir+5 mål
25 juli 2017Ayr Utd51Clyde+4 mål
19 juli 2025Ayr Utd40Arbroath+4 mål
11 feb. 2023Ayr Utd41Elgin City+3 mål

Största förluster

26 maj 2023Ayr Utd05Partick+5 mål emot
12 juli 2022Ayr Utd03Queen of the South+3 mål emot
22 jan. 2022Ayr Utd02ST Mirren+2 mål emot
9 maj 2025Ayr Utd02Partick+2 mål emot
8 feb. 2020Ayr Utd12ST Johnstone+1 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Ayr Utd vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

5
8 sep. 2024Raith Rovers32låg under med 2
25 juli 2017Clyde51låg under med 1
14 juli 2018Morton31låg under med 1
27 nov. 2021Albion Rovers21låg under med 1
11 feb. 2023Elgin City41låg under med 1

Räddade en poäng

1
14 nov. 2020Stranraer11låg under med 1

Tappade ledningen

3
27 juli 2019Stranraer22ledde med 1
8 feb. 2020ST Johnstone12ledde med 1
14 aug. 2021Dundee Utd11ledde med 1

Läst ur målen i 38 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Ayr Utd här

27klubbar har gästat
8av dem har vunnit här
Partickflest segrar · 2 av 2 besök
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Falkirk410326-430.75
Stranraer302147-320.67
Partick220070+763.00
Morton200215-400.00
Alloa Athletic2002110-900.00
Clyde210125-331.50
Edinburgh City200205-500.00
Elgin City201114-310.50
Peterhead200224-200.00
Hibernian110010+133.00
Visa alla27 klubbar
Kilmarnock100101-100.00
ST Mirren110020+233.00
ST Johnstone110021+133.00
Ross County100101-100.00
Inverness CT110021+133.00
Queen of the South110030+333.00
Raith Rovers100123-100.00
Dundee Utd101011011.00
Arbroath100104-400.00
Forfar Athletic100103-300.00
Albion Rovers100112-100.00
Annan Athletic100101-100.00
Kelty Hearts100103-300.00
Stenhousemuir100105-500.00
Buckie Thistle100123-100.00
Turriff United100103-300.00
Pollok100101-100.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 39 färdigspelade matcher

2.95mål per match
115mål totalt
41 %båda lagen målat
62 %över 2,5 mål
31 %över 3,5 mål
1mållösa matcher · 3 %

Vanligaste resultat

1–0513 %
3–0513 %
2–1410 %
0–138 %
4–138 %

Målrikaste matcherna

29 juli 2023Ayr Utd60Alloa Athletic6 mål
25 juli 2017Ayr Utd51Clyde6 mål
24 juli 2018Ayr Utd50Stenhousemuir5 mål
26 maj 2023Ayr Utd05Partick5 mål
11 feb. 2023Ayr Utd41Elgin City5 mål

Målklockan

När målen faller här — 112 mål, 76 av hemmalaget och 36 av gästen

20
18 %1–15
17
15 %16–30
19
17 %31–45
17
15 %46–60
18
16 %61–75
21
19 %76–90
Hemmalaget 76 Gästen 36Flest mål i 76–9021 stycken

Klockan bygger på 38 av arenans 39 spelade matcher (97 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 112 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Ayr Utd på arenan.

  1. 1M. Moffat6mål
  2. 2L. Shankland6mål
  3. 3C. Main5mål
  4. 4J. Murphy4mål
  5. 5A. Dowds4mål
  6. 6T. Adeloye3mål
  7. 7B. Dempsey3mål
  8. 8G. Oakley3mål
  9. 9F. Bryden3mål
  10. 10O. Stirton3mål

Listorna bygger på 38 av arenans 39 spelade matcher (97 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 112 mål. De 1 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.