SMH Group Stadium
Chesterfield, Derbyshire, England·

- Kapacitet
- 10 338
- Underlag
- Naturgräs
League Two, FA Cup och League Cup, oktober 2023 till september 2026. 56 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Chesterfield på sin hemmaplan2023/24–2026/27
Visa säsong för säsong7 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023/24 | FA Cup | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 0 | +7 | 9 | 3.00 | 3 |
| 2024/25 | League Two | 24 | 10 | 10 | 4 | 41 | 29 | +12 | 40 | 1.67 | 6 |
| 2024/25 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2025/26 | League Two | 24 | 11 | 8 | 5 | 38 | 25 | +13 | 41 | 1.71 | 8 |
| 2025/26 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2025/26 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2026/27 | League Two | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 | 0 |
| Totalt | 56 | 25 | 19 | 12 | 91 | 61 | +30 | 94 | 1.68 | 17 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Chesterfield på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Chesterfield vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
1Räddade en poäng
9och 4 till
Tappade ledningen
11och 6 till
Läst ur målen i 56 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Chesterfield här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Fleetwood Town | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 4 | -2 | 4 | 1.33 |
| Walsall | 3 | 1 | 2 | 0 | 6 | 4 | +2 | 5 | 1.67 |
| Gillingham | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 3 | -1 | 2 | 0.67 |
| Notts County | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 4 | -1 | 4 | 1.33 |
| Milton Keynes Dons | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 |
| Swindon Town | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 |
| Doncaster | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 6 | -2 | 3 | 1.50 |
| Accrington ST | 2 | 1 | 1 | 0 | 6 | 3 | +3 | 4 | 2.00 |
| Colchester | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 4 | -3 | 1 | 0.50 |
| Crewe | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 |
Visa alla34 klubbar
| Grimsby | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Newport County | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 6 | -4 | 0 | 0.00 |
| Cheltenham | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Tranmere | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 4 | -3 | 1 | 0.50 |
| Barrow | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Bromley | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | -3 | 1 | 0.50 |
| Harrogate Town | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1.00 |
| Salford City | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.50 |
| AFC Wimbledon | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Bristol Rovers | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Bradford | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1.00 |
| Oldham | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Port Vale | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Shrewsbury | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
| Portsmouth | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Crawley Town | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Barnet | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Cambridge United | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Carlisle United | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Leyton Orient | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Mansfield Town | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Morecambe | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Horsham | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Kettering Town | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 56 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 152 mål, 91 av hemmalaget och 61 av gästen
Klockan bygger på 56 av arenans 56 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 152 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Chesterfield på arenan.
- 1W. Grigg11mål
- 2L. Bonis10mål
- 3T. Naylor8mål
- 4A. Dobra8mål
- 5D. Markanday8mål
- 6L. Mandeville4mål
- 7P. Madden4mål
- 8O. Banks3mål
- 9D. Oldaker3mål
- 10R. Colclough3mål
Listorna bygger på 56 av arenans 56 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 152 mål.