FootSam
FOOTBALL DATA

Skyttis IP konstgräs

Örnsköldsvik, Sverige·Friska Viljor

1.51poäng per match
45 %hemmavinster
55spelade matcher
Kapacitet
3 000
Underlag
artificial turf

Division 2 - Norrland, Ettan - Norra och Svenska Cupen, april 2016 till maj 2025. 65 spelade matcher.

14 matcherobesegrade i rad här 2022–2023 för Friska Viljor. 12 vinster, 2 oavgjorda.
9–1mot Umeå FC Akademi 2022 — den största segern platsen sett.

Har även hetat Skyttis IP Athletic (2022), Lombia IP (2022)

Friska Viljor har ytterligare 39 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Friska Viljor på sin hemmaplan2016–2024

1.51poäng per match
45 %vinstprocent
25822V–O–F på 55 matcher
120102målskillnad +18
8hållna nollor
8matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2016–2024
Visa säsong för säsong6 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2016Division 2 - Norrland134182030-10131.002
2020Division 2 - Norrland73131811+7101.430
2022/23Svenska Cupen100112-100.000
2022Division 2 - Norrland1210203613+23322.674
2023Division 2 - Norrland7610216+15192.712
2024Ettan - Norra1523102440-1690.600
Totalt5525822120102+18831.518
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Friska Viljor på den här arenan

14obesegrad i följd24 juli 2022 – 22 okt. 202312 vinster, 2 oavgjorda
5raka segrar10 sep. 2022 – 20 maj 2023
2hållna nollor i följd13 aug. 2022 – 27 aug. 2022
6raka förluster13 aug. 2016 – 8 okt. 2016

Största segrar

26 sep. 2020Friska Viljor61Sandviks+5 mål
22 okt. 2023Friska Viljor61Sandviks+5 mål

Största förluster

13 aug. 2016Friska Viljor15Hudiksvall+4 mål emot
9 aug. 2024Friska Viljor15Umeå FC+4 mål emot
11 juni 2016Friska Viljor03Boden+3 mål emot
10 sep. 2016Friska Viljor03Skellefteå+3 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Friska Viljor vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

0

Klubben har aldrig vunnit efter att ha legat under här.

Räddade en poäng

2
19 maj 2024Vasalund22låg under med 1
8 sep. 2024Stocksund33låg under med 1

Tappade ledningen

5
20 okt. 2024Örebro Syrianska22ledde med 2
9 maj 2024Assyriska FF23ledde med 1
19 maj 2024Vasalund22ledde med 1
8 sep. 2024Stocksund33ledde med 1
9 nov. 2024AFC Eskilstuna23ledde med 1

Läst ur målen i 16 matcher. 39 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Friska Viljor här

41klubbar har gästat
20av dem har vunnit här
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Gottne310258-331.00
Boden320163+362.00
Skellefteå311153+241.33
Sandviks3003316-1300.00
Hudiksvall220072+563.00
IFK Luleå201112-110.50
Morön200224-200.00
Stöde210144031.50
Bergnäsets200237-400.00
Kiruna FF200204-400.00
Visa alla41 klubbar
AFC Eskilstuna110032+133.00
Assyriska FF110032+133.00
IFK Timrå110031+233.00
IFK Östersund100112-100.00
Karlberg110032+133.00
Sandviken110031+233.00
Sollentuna110020+233.00
Stocksund101033011.00
Umeå FC110051+433.00
Vasalund101022011.00
IF Karlstad110010+133.00
Täby100114-300.00
Örebro Syrianska101022011.00
Piteå100112-100.00
Stockholm Internazionale110040+433.00
IFK Umeå101011011.00
Notvikens IK100115-400.00
Umeå FC Akademi100119-800.00
Ytterhogdal100136-300.00
FBK Karlstad110032+133.00
Valbo101022011.00
Strömsberg100103-300.00
Anundsjö110043+133.00
Gällivare Malmbergets110032+133.00
Härnösand110020+233.00
Söderhamn100113-200.00
Ånge100102-200.00
Hammarby Talang110030+333.00
United Nordic110042+233.00
Frösö101011011.00
Storfors100102-200.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 65 färdigspelade matcher

4.02mål per match
261mål totalt
74 %båda lagen målat
77 %över 2,5 mål
54 %över 3,5 mål
1mållösa matcher · 2 %

Vanligaste resultat

2–3812 %
2–1711 %
2–058 %
1–246 %
2–246 %

Målrikaste matcherna

17 sep. 2022Gottne81Umeå FC Akademi9 mål
26 sep. 2020Friska Viljor61Sandviks7 mål
22 okt. 2023Friska Viljor61Sandviks7 mål

Målklockan

När målen faller här — 71 mål, 27 av hemmalaget och 44 av gästen

14
20 %1–15
9
13 %16–30
8
11 %31–45
13
18 %46–60
10
14 %61–75
17
24 %76–90
Hemmalaget 27 Gästen 44Flest mål i 76–9017 stycken

Tunn täckning. Klockan bygger på 18 av arenans 65 spelade matcher (28 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 71 mål. De 47 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden. Fördelningen beskriver alltså en del av arenans historia, inte hela.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Friska Viljor på arenan.

  1. 1E. Cederblad8mål
  2. 2A. Svensson4mål
  3. 3Isak Sedin2mål
  4. 4I. Häggman1mål
  5. 5F. Siljander1mål
  6. 6A. Zerai1mål
  7. 7L. Kallin1mål
  8. 8Ebenezer Baraka Biregey1mål
  9. 9M. Afzali1mål
  10. 10A. Näsmark1mål

Tunn täckning. Listorna bygger på 18 av arenans 65 spelade matcher (28 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 71 mål. De 47 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar. Listorna är alltså inte arenans hela historia.