Regenboogstadion
Belgien·
Jupiler Pro League, UEFA Europa League och Cup, augusti 2010 till april 2021. 203 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Zulte Waregem på sin hemmaplan2010/11–2020/21
Visa säsong för säsong14 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | Jupiler Pro League | 17 | 5 | 7 | 5 | 26 | 20 | +6 | 22 | 1.29 | 5 |
| 2011/12 | Jupiler Pro League | 18 | 7 | 6 | 5 | 27 | 23 | +4 | 27 | 1.50 | 5 |
| 2012/13 | Jupiler Pro League | 20 | 10 | 4 | 6 | 38 | 31 | +7 | 34 | 1.70 | 5 |
| 2013/14 | Jupiler Pro League | 20 | 14 | 5 | 1 | 41 | 20 | +21 | 47 | 2.35 | 7 |
| 2014/15 | UEFA Europa League | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 6 | -2 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2014/15 | Jupiler Pro League | 18 | 4 | 4 | 10 | 23 | 34 | -11 | 16 | 0.89 | 3 |
| 2015/16 | Jupiler Pro League | 20 | 8 | 4 | 8 | 37 | 32 | +5 | 28 | 1.40 | 5 |
| 2016/17 | Jupiler Pro League | 20 | 9 | 9 | 2 | 31 | 19 | +12 | 36 | 1.80 | 7 |
| 2017/18 | UEFA Europa League | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 8 | -3 | 4 | 1.33 | 0 |
| 2017/18 | Jupiler Pro League | 15 | 5 | 2 | 8 | 21 | 29 | -8 | 17 | 1.13 | 1 |
| 2018/19 | Jupiler Pro League | 15 | 5 | 5 | 5 | 29 | 27 | +2 | 20 | 1.33 | 2 |
| 2019/20 | Jupiler Pro League | 14 | 7 | 2 | 5 | 30 | 17 | +13 | 23 | 1.64 | 5 |
| 2019/20 | Cup | 4 | 3 | 0 | 1 | 10 | 4 | +6 | 9 | 2.25 | 2 |
| 2020/21 | Jupiler Pro League | 17 | 6 | 2 | 9 | 23 | 38 | -15 | 20 | 1.18 | 2 |
| Totalt | 203 | 85 | 51 | 67 | 345 | 308 | +37 | 306 | 1.51 | 49 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Zulte Waregem på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Zulte Waregem vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
19och 14 till
Räddade en poäng
25och 20 till
Tappade ledningen
40och 35 till
Läst ur målen i 203 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Zulte Waregem här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Club Brugge KV | 16 | 8 | 5 | 3 | 32 | 21 | +11 | 29 | 1.81 |
| Anderlecht | 15 | 11 | 1 | 3 | 35 | 23 | +12 | 34 | 2.27 |
| Genk | 15 | 7 | 4 | 4 | 24 | 17 | +7 | 25 | 1.67 |
| Gent | 13 | 5 | 4 | 4 | 28 | 22 | +6 | 19 | 1.46 |
| Standard Liege | 12 | 2 | 2 | 8 | 14 | 24 | -10 | 8 | 0.67 |
| Kortrijk | 12 | 1 | 5 | 6 | 11 | 18 | -7 | 8 | 0.67 |
| Charleroi | 12 | 4 | 4 | 4 | 20 | 20 | 0 | 16 | 1.33 |
| Lokeren | 12 | 2 | 5 | 5 | 14 | 18 | -4 | 11 | 0.92 |
| KV Mechelen | 11 | 6 | 2 | 3 | 16 | 14 | +2 | 20 | 1.82 |
| KV Oostende | 10 | 2 | 4 | 4 | 13 | 15 | -2 | 10 | 1.00 |
Visa alla28 klubbar
| SK Beveren | 10 | 2 | 3 | 5 | 16 | 23 | -7 | 9 | 0.90 |
| St. Truiden | 9 | 2 | 2 | 5 | 7 | 20 | -13 | 8 | 0.89 |
| Cercle Brugge | 8 | 1 | 1 | 6 | 7 | 21 | -14 | 4 | 0.50 |
| Excel Mouscron | 7 | 1 | 2 | 4 | 6 | 11 | -5 | 5 | 0.71 |
| KVC Westerlo | 6 | 1 | 2 | 3 | 9 | 13 | -4 | 5 | 0.83 |
| AS Eupen | 6 | 0 | 1 | 5 | 3 | 13 | -10 | 1 | 0.17 |
| OH Leuven | 5 | 1 | 1 | 3 | 9 | 12 | -3 | 4 | 0.80 |
| Lierse | 5 | 2 | 1 | 2 | 6 | 9 | -3 | 7 | 1.40 |
| Antwerp | 4 | 3 | 0 | 1 | 7 | 5 | +2 | 9 | 2.25 |
| Mons | 4 | 3 | 0 | 1 | 9 | 6 | +3 | 9 | 2.25 |
| Beerschot | 4 | 0 | 1 | 3 | 3 | 7 | -4 | 1 | 0.25 |
| Nice | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 | 1 | +4 | 3 | 3.00 |
| Vitesse | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Beerschot VA | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Shakhtyor Soligorsk | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 | 2 | +3 | 3 | 3.00 |
| Lazio | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| KFC Duffel | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Zawisza Bydgoszcz | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 203 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 653 mål, 345 av hemmalaget och 308 av gästen
Klockan bygger på 203 av arenans 203 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 653 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Zulte Waregem på arenan.
- 1M. Leye36mål
- 2Habib Habibou18mål
- 3G. Bruno17mål
- 4H. Harbaoui11mål
- 5T. Hazard10mål
- 6J. Naessens10mål
- 7D. De fauw9mål
- 8Franck Berrier9mål
- 9I. Sylla8mål
- 10Ólafur Ingi Skúlason7mål
Listorna bygger på 203 av arenans 203 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 653 mål.