PreZero Arena
Sinsheim, Tyskland·
- poäng per match
- 1.46
- hemmavinster
- 42 %
- spelade matcher
- 149
- Kapacitet
- 30 164
- Underlag
- Naturgräs

Bundesliga, UEFA Europa League, DFB Pokal och 1 tävling till, januari 2009 till maj 2026. 166 spelade matcher.
Hoffenheim har ytterligare 9 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Hoffenheim på sin hemmaplan2009/10–2025/26
Visa säsong för säsong14 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2009/10 | Bundesliga | 17 | 5 | 6 | 6 | 26 | 20 | +6 | 21 | 1.24 | 3 |
| 2019/20 | Bundesliga | 17 | 7 | 1 | 9 | 26 | 37 | -11 | 22 | 1.29 | 3 |
| 2020/21 | UEFA Europa League | 4 | 3 | 0 | 1 | 11 | 3 | +8 | 9 | 2.25 | 2 |
| 2020/21 | Bundesliga | 17 | 8 | 3 | 6 | 32 | 24 | +8 | 27 | 1.59 | 4 |
| 2020/21 | DFB Pokal | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2021/22 | Bundesliga | 17 | 8 | 4 | 5 | 34 | 24 | +10 | 28 | 1.65 | 5 |
| 2021/22 | DFB Pokal | 2 | 1 | 0 | 1 | 6 | 5 | +1 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2022/23 | Bundesliga | 17 | 7 | 2 | 8 | 28 | 29 | -1 | 23 | 1.35 | 3 |
| 2022/23 | DFB Pokal | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 | 1 | +4 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2023/24 | Bundesliga | 17 | 6 | 5 | 6 | 31 | 31 | 0 | 23 | 1.35 | 0 |
| 2024/25 | UEFA Europa League | 4 | 1 | 2 | 1 | 6 | 5 | +1 | 5 | 1.25 | 2 |
| 2024/25 | Bundesliga | 17 | 4 | 5 | 8 | 25 | 36 | -11 | 17 | 1.00 | 1 |
| 2024/25 | DFB Pokal | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2025/26 | Bundesliga | 17 | 10 | 2 | 5 | 35 | 21 | +14 | 32 | 1.88 | 4 |
| Totalt | 149 | 62 | 31 | 56 | 269 | 239 | +30 | 217 | 1.46 | 27 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Hoffenheim på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Hoffenheim vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
15och 10 till
Räddade en poäng
15och 10 till
Tappade ledningen
15och 10 till
Läst ur målen i 133 matcher. 16 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Hoffenheim här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SC Freiburg | 9 | 5 | 3 | 1 | 18 | 11 | +7 | 18 | 2.00 |
| Bayern München | 8 | 4 | 2 | 2 | 21 | 11 | +10 | 14 | 1.75 |
| Wolfsburg | 8 | 4 | 1 | 3 | 12 | 13 | -1 | 13 | 1.63 |
| Borussia M'gladbach | 8 | 3 | 2 | 3 | 18 | 17 | +1 | 11 | 1.38 |
| Mainz | 8 | 5 | 1 | 2 | 14 | 10 | +4 | 16 | 2.00 |
| Borussia Dortmund | 8 | 6 | 0 | 2 | 15 | 10 | +5 | 18 | 2.25 |
| Bayer Leverkusen | 8 | 5 | 1 | 2 | 18 | 9 | +9 | 16 | 2.00 |
| Eintracht Frankfurt | 8 | 4 | 2 | 2 | 17 | 13 | +4 | 14 | 1.75 |
| Werder Bremen | 7 | 3 | 0 | 4 | 10 | 14 | -4 | 9 | 1.29 |
| FC Augsburg | 7 | 1 | 1 | 5 | 8 | 16 | -8 | 4 | 0.57 |
Visa alla36 klubbar
| Stuttgart | 7 | 1 | 5 | 1 | 14 | 12 | +2 | 8 | 1.14 |
| RB Leipzig | 7 | 3 | 1 | 3 | 11 | 11 | 0 | 10 | 1.43 |
| Union Berlin | 7 | 3 | 1 | 3 | 13 | 14 | -1 | 10 | 1.43 |
| 1. FC Köln | 7 | 3 | 1 | 3 | 8 | 13 | -5 | 10 | 1.43 |
| Hertha Berlin | 5 | 1 | 0 | 4 | 6 | 12 | -6 | 3 | 0.60 |
| Schalke 04 | 5 | 0 | 1 | 4 | 3 | 13 | -10 | 1 | 0.20 |
| Bochum | 5 | 1 | 0 | 4 | 6 | 13 | -7 | 3 | 0.60 |
| 1. FC Heidenheim | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 5 | -2 | 2 | 0.67 |
| 1. FC Nürnberg | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| Hamburg | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 9 | -7 | 0 | 0.00 |
| Greuther Fürth | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 1.00 |
| St. Pauli | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 6 | 3.00 |
| Arminia Bielefeld | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | -2 | 1 | 0.50 |
| Holstein Kiel | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 8 | -5 | 0 | 0.00 |
| Tottenham Hotspur | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
| Lyon | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Fortuna Düsseldorf | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Hannover 96 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| SV Darmstadt 98 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1.00 |
| Paderborn | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Molde | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| FCSB | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Dynamo Kyiv | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Red Star Belgrade | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Gent | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Slovan Liberec | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 166 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 490 mål, 262 av hemmalaget och 228 av gästen
Klockan bygger på 143 av arenans 166 spelade matcher (86 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 490 mål. De 23 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Hoffenheim på arenan.
- 1A. Kramarić59mål
- 2I. Bebou23mål
- 3C. Baumgartner19mål
- 4M. Dabbur15mål
- 5A. Hložek7mål
- 6M. Beier7mål
- 7P. Kadeřábek6mål
- 8R. Skov6mål
- 9G. Prömel6mål
- 10O. Kabak6mål
Listorna bygger på 143 av arenans 166 spelade matcher (86 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 490 mål. De 23 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.